Πετόσφαιρα: Παφιακό «κόλπο γκρόσο»

Τρίτη, 21/2/2023 - 08:15
ΑΠΟΕΛ - ΠΑΦΙΑΚΟΣ ΒΟΛΕΪ

Ο Kuutio Homes Παφιακός πέτυχε μεγάλο διπλό μέσα στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2023 στο δεύτερο αγώνα των πλέϊ-οφς αφού κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ με 2-3 σε 120’. Η ομάδα του R. Vasiliev ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023 θα διεκδικήσει πάλι στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ»  την ολική ανατροπή και την πρόκριση στους Τελικούς για άλλη μια χρονιά.

Ο ΑΠΟΕΛ σε ένα ιστορικό αγώνα, αφού διεκδικούσε την πρόκριση μετά από πολλές δεκαετίες – 34 χρόνια συνολικά δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα του άνκαι προηγήθηκε 2-0 σετ. Η ομάδα του Γ. Μέλκα σε ένα «Τελικό» των ημιτελικών έχει την ευκαιρία την Παρασκευή πάλι στην έδρα της να πετύχει την 3η νίκη και να προκριθεί στους Τελικούς.

Η ομάδα του ΑΠΟΕΛ κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά τριών πόντων στα τέλη του Α σετ 23-20 και να επιβληθεί με 25-22 σε 28’.  Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν ανώτεροι στο δεύτερο σετ και κέρδισαν 25-17 σε 27’ αυξάνοντας το δείκτη του σκορ σε 2-0 σετ.

Απ’εκεί και έπειτα όμως τα δεδομένα άλλαξαν αφού ο Kuutio Homes Παφιακός έκανε το δικό του παιχνίδι και στο τρίτο σετ αφού προηγήθηκε 06-13 και 07-15 επικράτησε 20-25 σε 25’ μειώνοντας σε 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ  η ομάδα της Πάφου ήταν καταφανώς ανώτερη. Από την αρχή ξέφυγε στο σκορ (00-08, 08-18) και ο Kuutio Homes Παφιακός κέρδισε 15-25 σε 24’ ισοφαρίζοντας 2-2 τον ημιτελικό.

Τα πάντα κρίθηκαν όπως αναμενόταν στο τάϊ – μπρέικ με την ομάδα του R. Vasiliev  να δημιουργεί ντάμπλ – σκορ 06-12 και να επικρατεί σε 16’ 10-15 πετυχαίνοντας μια τεράστια ανατροπή και νίκη.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΜΕΛΚΑ): Ευσταθίου, Madei, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Αποστόλου – Λίμπερο: Παντελή, Αλλαγές: Αντωνιάδης, Bερεϊς, Πέτρου.

Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (R.VASILIEV): Σκορδής, Προδρόμου, Eerma, Kollo, Παναγιωτίδης, Costa, Da Silva – Λίμπερο:Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές:

Διαιτητές: Ανδρέας Κωνσταντινίδης – Ισαάκ Φλουρής.

Μια νίκη μακριά από παραμονή η Ε.Ν.Π.

Ένα βήμα πριν από την παραμονή της στην Α Κατηγορία βρίσκεται η Ε.Ν.Π. η οποία για τις θέσεις 7-8 επικράτησε μέσα στο «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» της Ολυμπιάδος Φρενάρους με 0-3 σετ σε 74’. Οι «βυσσινί» πέτυχαν την τρίτη από τις τέσσερις νίκες που χρειάζεται για να «κλειδώσει» την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία. Οι «κοκκινόμαυροι» πλέον χρειάζονται τέσσερις νίκες για να σώσουν την κατηγορία.

Η Ένωση βρέθηκε μπροστά στο πρώτο σκορ 18-22 και επικράτησε 22-25 σε 25’ ανοίγοντας το σκορ. Οι «βυσσινί» στο δεύτερο σετ προηγήθηκαν 16-22 και επικράτησαν 17-25 σε 23’ αυξάνοντς το δείκτη του σκορ σε 0-2 σετ.  Η ομάδα του Παραλιμνίου διατηρούσε το προβάδισμα και στο τρίτο σετ 16-22 και επικράτησε 18-25 σε 26’ για να κερδίσει με 0-3 σετ.

Η σειρά μεταφέρεται την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023 στο Γήπεδο Δήμου Παραλιμνίου στις 20:00.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Ξενοφώντος, Θεοφάνους, Χαραλάμπους, Αδάμου, Ερωτοκρίτου, Σάββα – Λίμπερο 1: Παύλου, Λίμπερο 2: Ζάκου – Αλλαγές: Κώστα, Ηλία, Ματθαίου.

Ε.Ν.Π. (Δ. ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ): Penchev, Γεωργίου, Dos Santos Carlos, Diaz, Ττόφια, Λαγός – Λίμπερο 1: Χρυσοστόμου, Λίμπερο 2: Λαμπρινός – Αλλαγές: Καρκίδης.

Διαιτητές: Κωνσταντίνος Στεφανής – Νικόλας Τζισκούρης