Πήρε το ζητούμενο η Ομόνοια με γκολ από τον... πάγκο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 21/10/2017 - 19:51

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια με τον Γκονζάλες στο 74΄ να βάζει το νικητήριο γκολ και να δίνει την νίκη για την ομάδα του, η οποία ερχόταν από συνεχή αρνητικά αποτελέσματα. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΛ για ακόμη ένα παιχνίδι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις (οι πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 88΄) και μοιραία σε ένα αρκετά μέτριο παιχνίδι αυτός που θα άνοιγε το σκορ πιθανόν να έπαιρνε και την νίκη.

A΄ Ημίχρονο:

Και οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να επιβάλουν τον ρυθμό τους και ταυτόχρονα να διασφαλίσουν τα μετόπισθεν τους. Αποτέλεσμα να παρακολουθήσουμε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι στο πρώτο μέρος.

Ουσιαστικά στα πρώτα 45΄ είχαμε μόλις δυο υποψίες για φάση και η δυο για την Ομόνοια. Μια στο 21΄ με τον Ντάρμπισαϊαρ να μην προλαβαίνει σε σέντρα του Αντόνια και μια στο 40΄ μετά από φάουλ του Μαργκάσα, και άστοχη κεφαλιά του Γουϊλιαμ.

Β΄ Ημίχρονο:

Πρώτη σημαντική ευκαιρία στον αγώνα θα έρθει για την Ομόνοια στο 50΄ με τον Κανού, ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι στο Βοζίνια, όμως το πλασέ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΛ θα απαντήσει στην ευκαιρία της Ομόνοιας με δοκάρι. Ο Μέσκα έκλεψε στον χώρο του κέντρου, έφυγε μόνος του απέναντι από τον Φελτχούϊζεν το πλασέ του όμως κτύπησε στο δεξί δοκάρι και έφυγε έξω.

Στο 59΄ ο Αλνταϊρ έκανε το σουτ εκτός περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε έξω.

Στο 71΄ η Ομόνοια θα χάσει εκ νέου ευκαιρία με τον Τζαϊλσον, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Η Ομόνοια τελικά κατάφερε τρία λεπτά αργότερα (74΄) να ανοίξει το σκορ με τον νεοεισελθόντας Γκονζάλες, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Σοάρες και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 88΄ με τον Αλντάϊρ, ο Φελτχούϊζεν όμως είπε «όχι» στο σουτ του ποδοσφαιριστή των «γαλαζοκιτρίνων».

Ομόνοια: Φελτχούιζεν, Τζαίλσον, Καντέ, Γουίλιαμ, Κατελάρης, Μαδούρο, Άλεξ, Κανού, Τζαρσίνιο (68′ Χριστοφή) , Μαργκάσα (74′ Γκονζάλες), Νταρμπισάιαρ (81′ Φαμπρίτσιο)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αβραάμ (58′ Γουήλερ), Φίντελις, Λεόνσο, Λαφράνς, Αίρόσα, Σάσι (67′ Ηλία), Μιτρέα, Αλνταϊρ, Σοάρες, Μέσκα (81′ Αρουαμπαρένα)