Πέρασε... σβηστά από τις Σέρρες και συνεχίζει το κυνήγι ο ΠΑΟΚ

Τετάρτη, 28/2/2024 - 22:00
ΠΑΟΚ (ΚΥΠΕ)

Δεν ενθουσίασε με την απόδοσή του, αλλά πέρασε νικηφόρα (2-0) από την έδρα του Πανσερραϊκού και συνεχίζει στο… κατόπι της πρωτοπόρου ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στη δημιουργία κόντρα στην καλή οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων όμως τελικά κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο, ανοίγοντας το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+1’) με τον Κωνσταντέλια και «κλειδώνοντας» τη νίκη με αυτογκόλ του Πεταυράκη στο 90’+2’.

Με 9 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Πανσερραϊκός, με τον Μορέιρα να αποβάλλεται στο 69’ με δύο κίτρινες κάρτες, ενώ ο Δεληγιαννίδης είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή στο 83’, για επικίνδυνο μαρκάρισμα με τις τάπες στον Τάισον.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε δεύτερη σερί νίκη μετά τον αποκλεισμό του στα ημιτελικά του Κυπέλλου, φτάνοντας τους 57 βαθμούς και παραμένοντας στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, ενώ ο Πανσερραϊκός για έκτη διαδοχική αγωνιστική, μένοντας στους 24 βαθμούς και στη 10η θέση.