Πέρασε και από την Έμπολι το τρένο της Ίντερ

Κυριακή, 24/9/2023 - 15:54
ΙΝΤΕΡ (ΑΡ)

Ούτε στο «Κάρλο Καστελάνι» έκανε στάση το τρένο της Ίντερ! Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πήρε μια επαγγελματική νίκη, επικρατώντας 1-0 στην έδρα της Έμπολι και έκανε το 5/5 στη Serie A.

Συνεχίζουν απόλυτοι οι «νερατζούρι», οι οποίοι έβγαλαν θέματα κούρασης μετά το μεσοβδόμαδο 1-1 με τη Σοσιεδάδ για την πρεμιέρα του Champions League, αλλά κατάφεραν να δείξουν χαρακτήρα και να παραμείνουν μόνοι πρώτοι.

Τέταρτη φορά σε πέντε παιχνίδια που η Ίντερ κράτησε το μηδέν στην άμυνα, έχοντας τέρματα 14-1, ενώ την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι μετράνε 5/5 ήττες με 0-13 γκολ.

Τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημα είχε η Ίντερ, η οποία πήρε την μπάλα στα πόδια της και ψαχνόταν για το γρήγορο γκολ. Ο Νταρμιάν απείλησε στο 11’ και η μία τελική διαδεχόταν την άλλη, ενώ ο Τιράμ σκόραρε στο 35’ αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος με το 0-0 να μένει ως το ημίχρονο.

Παρόμοια εικόνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Ντιμάρκο τελικά να λύνει τον… γόρδιο δεσμό, αφού με τρομερό βολέ έξω από την περιοχή άφησε άγαλμα τον Μπερίσα για το 1-0 στο 51ο λεπτό. Ένα τέρμα που έδιωξε το άγχος από τους «νερατζούρι», οι οποίοι στο τελευταίο εικοσάλεπτο οπισθοχώρησαν και κράτησαν με άνεση ως το φινάλε τη νίκη.