Πέρασε από την «Αρένα» και έπιασε κορυφή ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/11/2020 - 21:51

Ο Απόλλωνας έφυγε με το «διπλό» από την «Αρένα» και ανέβηκε στην πρώτη θέση και με αγώνα λιγότερο.

Στο ντεμπούτο του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο της ομάδας, οι «γαλάζιοι» είχαν μια αρκετά καλή παρουσία και επικράτησαν με 1-2 της ΑΕΚ στη Λάρνακα.

Οι γηπεδούχοι έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, με εξαίρεση τα αρχικά στάδια του δευτέρου μέρους και δέχθηκαν δεύτερη σερί ήττα σε μεγάλο παιχνίδι, μετά από αυτή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας είχε την υπεροχή, όταν και δημιούργησε καλύτερες ευκαιρίες και τελικά κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Πίττα στο 28ο λεπτό, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ανέβασε την απόδοση της, μέχρι που κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με γκολ του Ακοράν στο 66'. Δεν κράτησε για πολύ όμως, αφού η ομάδα της Λεμεσού πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Ντιγκινί στο 73ο λεπτό για το 1-2, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε.

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας ανέβηκε στην πρώτη θέση με 23 βαθμούς, όσους και η Ανόρθωση, την οποία και υπερτερεί και με αγώνα λιγότερο, ενώ η ΑΕΚ έπεσε στην 5η θέση και στους 16 βαθμούς.

Επόμενη υποχρεώση για την ΑΕΚ την ερχόμενη Τετάρτη (25/11, 17:00) στην «Αρένα» απέναντι στην ΑΕΛ για το κύπελλο, ενώ ο Απόλλωνας με την ίδια αντίπαλο την Κυριακή (29/11, 18:30) στο ντέρμπι της Λεμεσού για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο 11' και από πλευράς Απόλλωνα η πρώτη τελική του ματς, μετά από σέντρα του Μάρκοβιτς από δεξιά και κεφαλιά του Ντιγκινί από καλή θέση, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Τέουνκενς.

Δύο λεπτά μετά η πρώτη φάση της ΑΕΚ, με τον Μακρή να κάνει ένα διαγώνιο σουτ το οποίο όμως ήταν άστοχο.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε καλή προϋπόθεση στο 21ο λεπτό, με τον Σπιρόφσκι που μπήκε περιοχή και είχε την ευκαιρία να σκοράρει, καθυστέρησε όμως και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί.

Στο 25' οι «γαλάζιοι» ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Γιαννιώτας έκανε τη σέντρα και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τάντι, με τον Σωτηρίου να δείχνει απλά κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά μετά όμως ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Πίττας από αριστερά σύγκλινε προς τα μέσα και έκανε με τη μια το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για το 0-1.

1

Η ομάδα της Λεμεσού έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 38', με τον Αγκίρε να κάνει τη σέντρα για τον Ντιγκινί, ο οποίος από καλή θέση δεν κατάφερε να κάνει την προβολή.

Στο 48' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Ναράνχο να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά μετά ο ίδιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με προβολή μετά από σέντρα του Ακοράν, ήταν όμως πιο μπροστά και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, στο 66ο λεπτό. Ο Ακοράν με πανομοιότυπη φάση όπως και στο γκολ του Πίττα, πήρε τη μπάλα και σύγκλινε προς τα μέσα, πιάνοντας ένα εξαιρετικό πλασέ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

2

Η πρώτη ευκαιρία του Απόλλωνα ήρθε στο 70' με τον Γιαννιώτα από αριστερά και έξω από την περιοχή να δοκιμάζει το πλασέ, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

Στο 73ο λεπτό, οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Έπειτα από ωραίο συνδυασμό, ο Φιλιώτης έκανε το γύρισμα στην περιοχή από δεξιά και ο Ντιγκινί από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

3

Η ομάδα της Λεμεσού απείλησε ξανά με τον Γιαννιώτα στο 87' το πλασέ του οποίου μάζεψε ο Τέουνκενς.

Ένα λεπτό μετά, ο Απόλλωνας είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν το σουτ του Νταμπό κόντραρε στον Γκονζάλεζ και κατέληξε στο δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά στο γκολ στις καθυστερήσεις, αφού βγήκε φάτσα με τον Τέουνκενς που τον νίκησε και έδιωξε σε κόρνερ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα και ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη με 1-2 απέναντι στην ΑΕΚ.

0

ΑΕΚ (Χοάν Καρίγιο): Τέουνκενς, Φερνάντεθ, Θάντι (80′ Κωνσταντίνου), Μ. Γκονζάλεζ, Τρουγιόλς, Νάντο (67′ Αναστασίου), Σπιρόφσκι, Χέιτλι, Ναράνχο, Σπόλιαριτς (46′ Ακοράν), Μακρής (46′ Τρισκόφσκι).

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο (55′ Φιλιώτης), Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε, Γιαννιώτας (87′ Βασιλείου), Μάρκοβιτς (46′ Κυριάκου), Ντένιτς (87′ Νταμπό), Πίττας, Ντιγκινί, Μπένσοπ (63′ Σακέτι).

Χοάν Καρίγιο (ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη του. Ήταν ισορροπημένο το ματς στο πρώτο μέρος, αλλά από μια ενέργεια δεχθήκαμε γκολ. Στην επανάληψη ελέγχαμε τον ρυθμό, ισοφαρίσαμε, ρισκάραμε αλλά και πάλι από μια ενέργεια μείναμε πάλι πίσω στο σκορ. Έπαιξαν πιο έξυπνα από εμάς, εκμεταλλευτήκαν τις πολλές διακοπές που υπήρχαν στο ματς. Εμείς δεν είχαμε συνέχεια στην εμφάνιση και γι’ αυτό δεχθήκαμε την ήττα. Στο δεύτερο ημίχρονο πήραμε αρκετό ρίσκο. Ήταν μια γρήγορη επιθετική προσπάθεια από τον αντίπαλο και μας στοίχισε. Δεν μπορώ να πω ότι φταίει ένας ποδοσφαιριστής, φταίμε όλοι γι’ αυτό. Από την στιγμή που το παιχνίδι ήταν στην ισοπαλία ρισκάραμε περισσότερο απ’ ότι έπρεπε και πληρώσαμε αυτή μας την φιλοδοξία».

Για τον Τρισκόφσκι και Αντωνιάδη: «Για τον Τρίσκο, ήταν έτοιμος αλλά ορισμένες φορές χρειάζεται να κάνουμε και κάποια στρατηγική. Όσο σημαντικός κaι αν είναι για εμάς, το ότι έπαιξε δύο σερί 90λεπτα, ταξίδεψε, έπαιξε κρίσιμα παιχνίδια, δεν ήθελα σε εισαγωγικά να του «κάνω περισσότερο κακό». Μην ξεχνάτε ότι έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια. Ο Αντωνιάδης δεν αγωνίστηκε, όπως και ο Έκτορ Μαρτίνεθ. Εγώ αποφασίζω για να οδηγήσω την ομάδα προς τη νίκη. Σίγουρα κάνω και λάθη».

Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Πετύχαμε μια σπουδαία νίκη, απέναντι σε ένα πολύ καλό αντίπαλο. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, για την σπουδαία προσπάθεια και την καλή εικόνα ου είχαμε. Ελέγχαμε το παιχνίδι, προηγηθήκαμε με μια πολύ ωραία προσπάθεια. Δεν δεχθήκαμε ευκαιρίες, εμείς μπορούσαμε να έχουμε ένα μεγαλύτερο σκορ. Είμαι ευχαριστημένος, από αύριο αρχίζει η δουλειά για το επόμενο παιχνίδι. Είναι νωρίς να μιλάμε για οτιδήποτε, δεν θέλω να ξεχωρίζω παίκτες. Κανένας παίκτης δεν περισσεύει στο ρόστερ. Κανένας Φιλιώτης. Για να είναι εδώ σημαίνει έχoyn αξία, και σήμερα την κατέθεσαν. Η ομάδα μας έχει ψηλού επιπέδου παίκτες και είναι ευθύνη μας να τους βελτιώσουμε, να βελτιώσουμε την ήδη εικόνα. Δεν είμαστε μάγοι ούτε ταχυδακτυλουργοί, υπάρχουν πολλά θετικά όμως θα δούμε τι άλλο θα μας κάνει καλύτερους».

Ιωάννης Πίττας (Απόλλωνας): «Θέλαμε τη νίκη μετά από την ήττα από Καρμιώτισσα. Το δείξαμε σήμερα πόσο πολύ το θέλαμε. Είναι μια νίκη, όμως και τρεις βαθμοί. Ήταν ομαδική η δουλειά για να έρθει το τρίποντο. Συνεχίζουμε με την ίδια δουλειά για τα επόμενα παιχνίδια. Έχουμε μια πλήρη ομάδα, πολλούς ποδοσφαιριστές. Είναι σημαντικό που είμαστε στη κορυφή. H ομάδα πρέπει να είναι στην κορυφή στο τέλος και όχι τώρα. Είμαι ευχαριστημένος για την απόδοση μου, η δουλειά μου είναι να σκοράρω».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη μετά από ένα δύσκολο 15ημερο. Κάναμε μια καλή αρχή, η ομάδα έδειξε χαρακτήρα, πίστη. Έπρεπε να κερδίσουμε σήμερα, είχαμε κι άλλες ευκαιρίες. Ήταν μια μεστή εμφάνιση. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς και τίποτα περισσότερο. Αφιερωμένη η νίκη στους φιλάθλους μας. Όταν κάνεις πρωταθλητισμό πρέπει να είσαι έτοιμος, στην αποθέωση και στην αμφισβήτηση. Έχουμε μια εβδομάδα για να προετοιμαστούμε για το ντέρμπι με την ΑΕΛ. Χαρήκαμε για τον Φιλιώτη, τον Χάμπο. Δεν δούμε με τον Πέδρο, ελπίζουμε να αποφύγουμε τα χειρότερα. Είναι ένα μεγάλο ντέρμπι στην Λεμεσό, ανάμεσα σε δύο ομάδες που πρωταγωνιστούν. Ελπίζουμε να ανταποκριθούμε και να κερδίσουμε».