Πέρασε από το «Κάρλο Καστελάνι» και… χέρι-χέρι με τη Λέτσε στην 3η θέση η Γιούβε

Κυριακή, 3/9/2023 - 23:55

Βγάζει χαρακτήρα στην έναρξη της νέας σεζόν η Γιουβέντους!

Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι άφησε πίσω της την εντός έδρας γκέλας της περασμένης εβδομάδας με την Μπολόνια και πέρασε από το «Κάρλο Καστελάνι», επικρατώντας 2-0 της Έμπολι. Δύο στις δύο νίκες εκτός έδρας για τη Γηραιά Κυρία, η οποία έφτασε τους 7 βαθμούς και ανέβηκε στην 3η θέση, όπου έχει συγκάτοικο την απίθανη Λέτσε, η οποία «λύγισε» με 2-0 τη Σαλερνιτάνα για την 3η αγωνιστική της Serie A, επίσης.

Στο «Κάρλο Καστελάνι», λοιπόν, η Γιουβέντους μπήκε ορεξάτη στο ματς και βρήκε το γκολ λίγο μετά τα μισά του πρώτου μέρους με τον Ντανίλο (24’) να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Ένα τέταρτο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματά τους, αλλά ο Βλάχοβιτς αστόχησε από την άσπρη βούλα με το σκορ να μένει ως έχει στην ανάπαυλα.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Γιουβέντους να πατάει καλύτερα και να ψάχνει με υπομονή το γκολ που θα της κλείδωνε το τρίποντο. Τελικά, αυτό ήρθε προς το τέλος αφού ο Κιέζα στο 84ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο «Βία ντελ Μάρε» τώρα η εντυπωσιακή στο ξεκίνημα Λέτσε νίκησε 2-0 τη Σαλερνιτάνα και έφτασε τους 7 βαθμούς σε τρεις αναμετρήσεις. Ο Κρστόβιτς μόλις στο 6’ έδωσε σκορ στην αναμέτρηση και το προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Μπαντά στο 19’ να έχει μεγάλη φάση για να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του, ενώ η Σαλερνιτάνα έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 44’ με τον Καντρέβα. Το ματς είχε καλό ρυθμό και στο δεύτερο μέρος με τη Λέτσε να παίζει πιο αμυντικά και οι φιλοξενούμενοι να ψάχνονται για το γκολ που θα έφερνε το σκορ στα ίσα. Ωστόσο, πλήρωσαν μια ολιγωρία στο τέλος, με τη Λέτσε να κερδίζει πέναλτι και ο Στρεφέτσα έγραψε το 2-0 στο 90’+8’.