«Πεντάρα» στη Λίβερπουλ με ανατροπή η Ρεάλ, «άλωσε» τη Φρανκφούρτη η Νάπολι

Τρίτη, 21/2/2023 - 23:54

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Τρίτης (21/2) άλλες δύο αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του Champions League.

Στο μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς, το οποίο ήταν τρομερή ματσάρα, η Ρεάλ έκανε επική ανατροπή και έριξε επιβλητική «πεντάρα» της Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ», ενώ η Νάπολι «άλωσε» τη Φρανκφούρτη.

Οι ρεβάνς των δύο αγώνων, σε «Σαντιάγο Μπερναμπέου» και «Ντιέγκο Μαραντόνα», θα διεξαχθούν την Τετάρτη 15 Μαρτίου.

Λίβερπουλ - Ρεάλ 2-5

Σε ένα τρομερό παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία, η Ρέαλ έριξε επιβλητική «πεντάρα» της Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» και μάλιστα με ανατροπή.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ, η «Βασίλισσα» έβγαλε αντίδραση με εξαιρετικό τρόπο και πήρε τεράστιο προβάδισμα με ένα απίστευτο σκορ, έχοντας για σκόρερ τους Βινίσιους (21', 36'), Μιλιτάο (48') και Μπενζεμά (56', 67').

Το όνειρο έγινε (ξανά) εφιάλτης για την ομάδα του Κλοπ, η οποία μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι με τα τέρματα των Νούνιεζ (4') και Σαλάχ (14'), όμως η συνέχεια ήταν καταστροφική, ψάχνοντας πλέον ένα «θαύμα» στη Μαδρίτη για να συνεχίσει στη διοργάνωση.

0

Άιντραχτ - Νάπολι 0-2

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Νάπολι, η οποία νίκησε με 2-0 την Άιντραχτ μέσα στη Φρανκφούρτη.

Οι «παρτενοπέι» έδωσαν συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις και στην Ευρώπη, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για τα προημιτελικά, έχοντας για σκόρερ τους Όσιμεν (40') και Λορέντζο (65'), ενώ στο 36ο λεπτό αστόχησε σε πέναλτι ο Κβαρατσχέλια.

Δύσκολα τα πράγματα για τους Γερμανούς, οι οποίοι «πλήρωσαν» λάθη και αδράνειες στην άμυνα, έχοντας πλέον ένα «βουνό» να ανέβουν στη ρεβάνς, εκεί όπου θα παραταχθούν χωρίς τον Κόλο Μουανί, ο οποίος αποβλήθηκε στο 58ο λεπτό.