Πάτησε την Μπιλμπάο στο ντέρμπι της Βασκονίας και έπιασε ξανά τετράδα η Σοσιεδαδ

Κυριακή, 1/10/2023 - 09:07

Πήρε το ντέρμπι της Βασκονίας και επέστρεψε τετράδα η Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Η ομάδα του Ιμανιόλ Αλγουαθίλ εξαφάνισε το «φάντασμα» της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Ανοέτα» με σκορ 3-0 και με την τέταρτη νίκη της σε οκτώ ματς στη φετινή La Liga, επέστρεψε στην τετράδα της βαθμολογίας, πλησιάζοντας σε απόσταση «βολής» από την Τζιρόνα!

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Σοσιεδάδ, ήταν από την αρχή του αγώνα σαρωτική και μετά από μισή ώρα αγώνα, πήρε προβάδισμα στο σκορ. Εκτέλεση φάουλ του Μπράις Μέντες από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στην περιοχή, εκεί όπου μετά από κόντρες, ο Λε Νορμάν επωφελήθηκε και με σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Η Μπιλμπάο, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και τέσσερα λεπτά αργότερα άγγιξε το 1-1, με την μπάλα να φθάνει στο Γκουρουθέτα από βαθιά μπαλιά του Άντερ Ερέρα, όμως η κεφαλιά του έφυγε πάνω από τα δοκάρια με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0. Μπαλιά του Τίρνι με στόχο τον Μπράις Μέντες, ο Ισπανός γύρισε παράλληλα στον Σαντίκ που άφησε την μπάλα να περάσει για τον Κούμπο και ο Ιάπωνας με άψογο πλασέ νίκησε τον Ουνάι Σιμόν δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο θρίαμβος για την ομάδα του Ιμανιόλ Αλγουαθίλ ολοκληρώθηκε στο 66'. Κάθετη πάσα του Θουμπιμέντι στον Ογιαρθάμπαλ ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σιμόν και αφού τον πέρασε, πλάσαρε στην άδεια εστία της Μπιλμπάο σκοράροντας πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς για το τελικό 3-0.