«Πάτησε» την Αντβέρμπ και πήρε μεγάλο προβάδισμα η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 19/8/2021 - 21:50

Βραδιά «Βασίλισσας»!

Η Ομόνοια με μια εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 4-2 της Αντβέρμπ στο ΓΣΠ, για τα play-off του Europa League, και πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League.

Οι πρωταθλητές «πάτησαν» μια μεγαλύτερη και ποιοτικότερη αντίπαλο, δεν επηρεάστηκαν από το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ και πήραν σπουδαίο αποτέλεσμα και μάλιστα με διαφορά δύο τερμάτων.

Τρομεροί οι Λοΐζου και Κακουλλής, αλλά και γενικώς οι πλείστοι ποδοσφαιριστές των «πρασίνων» και πάνε τώρα στο Βέλγιο την ερχόμενη Πέμπτη (26/8, 22:00) για κάνουν πράξη την... υπέρβαση.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 6' η πρώτη τελική του ματς, με τον Κακουλλή να βγαίνει να δοκιμάζει το πλασέ εντός περιοχής, το οποίο όμως ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Μπουτές.

Πέντε λεπτά μετά η Ομόνοια έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Κακουλλή να γυρίζει για τον Παπουλή, το σουτ του οποίου σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στην αντεπίθεση η Αντβέρμπ «απάντησε», με τον Μπαλικβισά να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και τον Φαμπιάνο να αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Στο 26ο λεπτό οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μπαλικβισά έκανε τη σέντρα από αριστερά, εκεί όπου ο Μπένσον ανενόχλητος στην περιοχή έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παπουλής δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από κοντινό σημείο, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

Στο 43' η Ομόνοια έφερε το ματς στα ίσα. Ο Κακουλλής «έκλεψε» στον χώρο του κέντρου και έβγαλε μόνο τον Λοΐζου, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά για το 1-1.

0

Στο 49' η Ομόνοια έφερε «τούμπα» το ματς. Ο Παπουλής πήρε και έδωσε δεξιά για τον Κακουλλή κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

0

Πέντε λεπτά μετά, οι πρωταθλητές πέτυχαν και τρίτο γκολ. Ο Λοΐζου πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής και με μακρινό σουτ «βολίδα» έκανε το 3-1.

0

Στο 62ο λεπτό, η Αντβέρμπ μείωσε το σκορ. Ο Μιγιόσι βγήκε ταχύτατα μπροστά, πέρασε τον Σέχου και με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.

0

Στο 76' ο Έγκεσταϊν βγήκε με επικίνδυνα μπροστά, το σουτ όμως ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Φαμπιάνο.

Οκτώ λεπτά αργότερα η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι με τον Ατιέμγουεν. Στην εκτέλεση ήταν ίδιος και ευστόχη για το τελικό 4-2.

0

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Παναγιώτου, Λέσγιακς, Μπασιρού (81′ Ψάλτης), Γκόμεθ, Ντίσκερουντ (76′ Ζαχαρίου), Παπουλής (81′ Ντούρις), Λοΐζου (73′ Τζιωνής), Κακουλλής (73′ Ατιέμγουεν).

Αντβέρπ (Μπριάν Πρίσκε): Μπουτέζ, Μπαταιλέ (77' Μπουτά), Ένχελς (77' Σεκ), Ντε Λάετ, Βάινς, Βέρστραετε, Γιουσούφ, Μπένσον (60' Ναιγκολάν), Γκέρκενς (60' Μιγιόσι), Μπαλικουισά, Έγκεστειν (89' Χαρούν).

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε χαρούμενοι με τη νίκη, ήταν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, πετύχαμε τέσσερα γκολ με ανατροπή. Είχαμε σκληρή ομαδική δουλεία στο γήπεδο, δεν τα έβαλε κάτω η ομάδα, απέναντί σε μια καλή ομάδα, από πολύ καλό πρωτάθλημα, με τοπ παίκτες και καταφέραμε να κερδίσουμε. Ήταν μια σπουδαία εμπειρία για τους παίκτες μας και είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη. Είμαστε μπροστά με 4-2. Πρέπει να πάμε εκεί και να τα δώσουμε όλα για τη πρόκριση. Ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολο. Είδαμε τι μπορεί να κάνει αυτή η ομάδα στο γήπεδο, έχουν ποιότητα σαν ομάδα, ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολος ο επαναληπτικός, ήταν σπουδαίο που κερδίσαμε σήμερα».

Για τον ρόλο που έπαιξε το τέρμα του Λοΐζου: «Δεν είναι η πρώτη φορά που στη ιστορία του ποδοσφαίρου τα γκολ συμβάλουν για να αλλάξει εικόνα ενός αγώνα. Είναι πολλά που μπορούμε να πούμε για τα πρώτα 30 λεπτά, όπως για τα όσα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος, όμως δεν θέλω να μπω σε λεπτομερείς. Η ομάδα είχε ενθουσιασμό, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, τα πρώτα 30 λεπτά δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη μπάλα και να βάλουμε τη πίεση που θέλαμε, όμως οι παίκτες κατάφεραν μνα βγάλουν αντίδραση. Το πρώτο γκολ ήταν ένας ωραίος συνδυασμός του Κακουλή με τον Λοΐζου. Και τα τρία γκολ ήταν τοπ ποιότητας. Οι αλλαγές τα πήγαν πολύ καλά. Έχουμε ένα ρόστερ με πολύ κάλους παίκτες. Δεν είναι στοίχημα για μας να κάνουμε αλλαγές, είναι όλοι το ίδιο. Ο Ατιέμγουεν μας βοήθησε πολύ, ο τρόπος που κέρδισε το πέναλτι και που το εκτέλεσε».

Για τον Μπασιρού και πόσο ρόλο έπαιξε ο κόσμος: «Είναι φανταστικό που έχουμε τους φιλάθλους πίσω στο γήπεδο. Μας έλειψε και μας έδωσε μεγάλη βοήθεια. Ίσως αν ήταν όλοι εμβολιασμένοι ίσως να είχαμε και γεμάτο γήπεδο. Η ατμόσφαιρα ήταν τοπ. Ο Μπασιρού είναι ένας σπουδαίος παίκτης. Αν και είναι νέος στην ομάδα, ήταν μόλις το πρώτο του ματς, είναι σε πολύ καλή κατάσταση και σε φυσική και σε τεχνική. Χρειαστήκαμε χρόνο για να τον φέρουμε αλλά αυτό γίνεται με τους μεγάλους παίκτες. Ενδιαφέρονται και άλλες ομάδες και δεν είναι εύκολο, αλλά είμαστε ευχαριστημένοι που τον έχουμε μαζί μας».

Λοΐζου Λοΐζου (Ομόνοια): «Πιστεύω ότι το κλειδί ήταν η διαχείριση του αγώνα όταν μείναμε πίσω στο σκορ. Όπως είδατε το κάναμε σωστά, όμως δεν τελείωσε τίποτα υπάρχει ακόμα ένα παιχνίδι».

Για τη βοήθεια του κόσμου: «Ο 12ος είναι πάντα 12ος. Είδατε όταν μείναμε πίσω στο σκορ μας υποστήριξαν».

Αν έπρεπε να επιλέξεις ένα από τα δύο τέρματα που πέτυχες, πιο θα διάλεγες; «Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πως τα έβαλα, να τα δω και να σας πω».

Τις τελευταίες μέρες φημολογείται ενδιαφέρον από Άντερλεχτ και Μπριζ, τι έχεις να πεις; «Προς το παρόν είμαι παίκτης της Ομόνοιας, αν θέλει να έρθει κάποιος να με πάρει ας έρθει».

Πόσα χρήματα θα κοστολογούσες τον εαυτό σου; «Δεν μπορώ εγώ να κοστολογήσω τον εαυτό μου, αυτό θα το κάνουν οι ειδικοί».

Ανδρόνικος Κακουλλής (Ομόνοια): «Σίγουρα ξεκινήσαμε το παιχνίδι με καλές προϋποθέσεις αλλά μετά το έλεγξε η Αντβέρμπ, έδειξαν ότι έχουν ποιότητα. Μείναμε πίσω στο σκορ αλλά μετά νομίζω στο πρώτο λάθος που έκαναν το εκμεταλλευτήκαμε σε πολύ καθοριστικό σημείο. Εκεί άλλαξε το παιχνίδι και ήταν καθαρά στο χέρι μας».

Για το που οφειλόταν η οπισθοχώρηση της Ομόνοιας στο πρώτο μέρος: «Με την ποιότητα που είχαν με την μπάλα στα πόδια έπρεπε να μην τρέχουμε άσκοπα πάρα πολύ γι’ αυτό οπισθοχωρήσαμε λίγο. Από ότι φαίνεται μας βγήκε».

Αν του αρέσει περισσότερο να σκοράρει ή να μοιράζει ασίστ: «Σίγουρα να σκοράρει η ομάδα. Γκολ ή ασίστ εγώ είμαι πάλι ευχαριστημένος».

Για τις πιθανότητες πρόκρισης: «Δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία. Όπως είπε ο προπονητής μας αυτό είναι μόνο το πρώτο ημίχρονο. Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο στο Βέλγιο».