«Πάτησε» την Ανόρθωση στην... πρόβα τελικού ο Ολυμπιακός (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 26/4/2021 - 18:48

«Μαυροπράσινη» η... πρόβα τελικού!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 8η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη.

Η ομάδα της Λευκωσίας είχε μια πολύ καλή παρουσία και με την γνωστή καλή τακτικής της κατάφερε να πάρει άλλο ένα τρίποντο στη δεύτερη φάση.

Μακριά από τον καλό της εαυτό η «Κυρία», που παρά τις ευκαιρίες γνώρισε ακόμη μια ήττα στα play-off, εκεί όπου παρέμεινε χωρίς νίκη.

Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ ο Βργκοτς (39') ενώ ο Χαραλάμπους (71') «κλείδωσε» τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Με αυτή την ήττα η Ανόρθωση παρέμεινε στην 4η θέση με 54 βαθμούς και την επόμενη (9η) αγωνιστική φιλοξενείται την Τετάρτη (5/5, 19:30) από την ΑΕΛ στο Τσίρειο.

Αντίθετα με τη νίκη ο Ολυμπιακός έμεινε στην 6η θέση με 43 βαθμούς και τη μεθεπόμενη Τρίτη (4/5, 19:30) φιλοξενείται στο Τσίρειο από τον Απόλλωνα.

Στο 6' η πρώτη τελική, με τον Καλτσά μετά από κόντρα να κάνει το σουτ εντός περιοχής και τον Τσούπιτς να μαζεύει.

Δώδεκα λεπτά μετά, ο Κορρέα δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Τσούπιτς να αποκρούει.

Στο 21ο λεπτό, ο Αμπαρτζουμιάν δοκίμασε να απειλήσει με σουτ από πλάγια δεξιά και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κοστόφ βρέθηκε μόνος και από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 39' ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μανρίκε έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κορρέα έβαλε το πόδι πριν τον Κοστόφ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Βργκοτς και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

1

Τρία λεπτά μετά, ο Κορέια δοκίμασε το σουτ και η μπάλα κόντραρε, με τον Χουσμπάουερ να κάνει νέο σουτ στην κίνηση και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 58' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Χριστοφή να δίνει στην περιοχή για τον Μίχα, το πλασέ του οποίου αποκρούστηκε με τα πόδια από τον Τσούπιτς.

Ένα λεπτό μετά, ο Μίχα ξανά δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 63ο λεπτό, ο Χαραλάμπους δοκίμασε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κορρέα και έφυγε σε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Μάντζης έδωσε στον Χαραλάμπους, ο οποίος με ατομική προσπάθεια πάτησε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για το 0-2.

2

Στο 80' μετά από σέντρα του Κορέια στα αριστερά, ο Καλτσάς έπιασε με τη μια του σουτ και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Εφτά λεπτά μετά, ο Ελουντού πρόλαβε και τσίμπησε τη μπάλα στην έξοδο του Τσούπιτς, ο οποίος όμως κατάφερε να αποκρούσει.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Π. Αρτυματάς (46′ Xριστοφή), Βργκοτς, Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν (63′ Ελουντού / 89′ Μαργκάσα), Κορέια, Χούσμπαουερ, Κ. Αρτυματάς, Μίχα (69′ Mανιάς), Καλτσάς, Κβιλιτάια.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Τσούπιτς, Κυριάκου, Σωτηρίου, Ανδρέου, Μανρίκε (89′ Ηρακλέους), Γαρουφαλιάς, Σαρφό, Γκουστάβο (62′ Χαραλάμπους), Ευτυχίδης (62′ Σάλι), Ζαχαρίου (57′ Ψάλτης), Κοστόφ (46′ Μάντζης).

0

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Δεν έχουμε να πούμε πολλά πράγματα, είμαι πολύ απογοητευμένος διότι σήμερα δεν παρουσιαστήκαμε όπως έπρεπε. Αυτό δεν μειώνει τη νίκη του Ολυμπιακού. Αντί να μας έδινε περισσότερη ψυχολογία μετά την πρόκριση. Ντρέπομαι για την ομάδα μου και όπως πιστεύω όλοι. Για αυτά που νιώθω πρώτος υπεύθυνος είμαι εγώ για αυτό το θέμα. Εάν δεν είχαμε μπροστά μας τον τελικό κυπέλλου σίγουρα θα πήγαινα σπίτι μου και να ήταν αυτό το τελευταίο μου παιχνίδι. Όμως, επειδή έχουμε σημαντικό παιχνίδι μπροστά μας θα μείνουμε μέχρι εκεί που πρέπει διότι ήμασταν εμείς που φέραμε αυτή την ομάδα στον τελικό κυπέλλου και είμαστε εκεί μέχρι το τελευταίο λεπτό στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς. Όταν έχεις 15 παίκτες και δεν μπορείς να πεις ότι έστω ένας ήταν υποφερτός αυτό με προβληματίζει πολύ περισσότερο από την ήττα. Όταν είσαι μια μεγάλη ομάδα όπως η Ανόρθωση δεν γίνεται στα play-off να τα παρατάς και να παρουσιάζεις αυτό το πρόσωπο. Ξαναλέω, εγώ είμαι υπεύθυνος γι’ αυτή την ήττα. Και φαίνεται πως οι παίκτες πίστεψαν ότι ο μοναδικός αγώνας που έχουμε είναι ο τελικός κυπέλλου. Αν πιστέψουν αυτό είναι πολύ μεγάλο λάθος και αυτό ισχύει για όλους μας στην ομάδα γιατί έχουμε άλλα δύο παιχνίδια».

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (Ολυμπιακός): «Πολύ καλή εμφάνιση, πολύ σημαντική νίκη, συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου και το προσωπικό. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να έρθεις εδώ και να κερδίσεις την Ανόρθωση, αλλά πήραμε ψυχολογία ενόψει των επόμενων παιχνιδιών και του τελικού Κυπέλλου. Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση και την εικόνα μας, αξίζαμε τη νίκη, αν και είχαμε κάποια προβλήματα μέσα στο παιχνίδι από σέντρες του αντιπάλου. Θα μπορούσαν να σκοράρουν πρώτοι. Αυτά θα τα διορθώσουμε με τη δουλειά. Πρέπει να είμαστε προσγειωμένοι μέχρι τον τελικό. Κερδίσαμε την Ανόρθωση δύο φορές, αλλά θέλουμε να είμαστε έτσι και στη συνέχεια. Θα δούμε ξανά την Ανόρθωση στις 15 Μαΐου».