Πάρτι της Ρόμα κόντρα στη Λάτσιο

Κυριακή, 20/3/2022 - 21:21

Έδεσε… κόμπο τη Λάτσιο η Ρόμα!

Εμφατική νίκη των «τζιαλορόσι» επί της συμπολίτισσας με 3-0 από ημίχρονο και προσπέραση στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, η οποία ήταν γηπεδούχος επέβαλλε τους κανόνες της από πολύ νωρίς και δίχως υπερβολή «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος, στο οποίο σημείωσε και τα τρία γκολ της. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της ήταν ο Έιμπραχαμ, ο οποίος σκόραρε δις (1’, 22’) και ο Πελεγκρίνι βρήκε δίχτυα στο 40’, ενώ από τα δικά του πόδια ξεκίνησε το 1-0.

Η Ρόμα μπήκε με γκολ από τα… αποδυτήρια, με τον Πελεγκρίνι να αιφνιδιάζει τον Στρακόσια με το κόρνερ του, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και τον Έιμπραχαμ να σκοράρει από κοντά, «χτυπώντας» σαν… κόμπρα. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε και στα μέσα του ημιχρόνου, με τον Κάρσντορπ να του κάνει γύρισμα «πάρε-βάλε», το οποίο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο. Από το πάρτι δεν γινόταν -βάσει της απόδοσής του- να λείψει ο Πελεγκρίνι, «ζωγραφίζοντας» το 3-0 με εκτέλεση φάουλ.