Παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ

Σάββατο, 29/12/2018 - 21:21

Με τον Μπόμπι Φιρμίνο να κάνει «παπάδες», η Λίβερπουλ επικράτησε στο ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ της Άρσεναλ με 5-1 στο Άνφιλντ.

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 12ο λεπτό από το γκολ του Νάιλς εντούτοις κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι «τούμπα» με δύο γκολ του Φιρμίνο στα επόμενα τέσσερα λεπτά. Ενώ η συνέχεια είχε κι άλλο γκολ για τους «κόκκινους» καθώς ο Μανέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 32ο λεπτό. Το ημίχρονο τελικά έκλεισε με τέταρτο γκολ για τους γηπεδούχους μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε με την Λίβερπουλ να βρίσκει και πέμπτο γκολ και πάλι με τον Φιρμίνο από το σημείο του πέναλτι στο 64ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η Λίβερπουλ συνέχισε να βρίσκεται στο +9 από την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι καθώς έφτασε τους 54 βαθμούς. Από την πλευρά της η Άρσεναλ έμεινε στην πέμπτη θέση και τους 38 βαθμούς.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε την Λίβερπουλ να πιέζει ψηλά τους φιλοξενούμενους για το γρήγορο γκολ.

Στο έκτο λεπτό από το γύρισμα του Μανέ, ο Φιρμίνο έκανε το σουτ και από εκεί ο Σαλάχ έκανε το τακουνάκι με την μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Μετά από σέντρα του Ιόμπι, ο Νάιλς πλάσαρε σωστά τον Άλισον για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Άμεση ήταν η απάντηση της Λίβερπουλ καθώς δύο λεπτά αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Φιρμίνο μετά από τραγικό λάθος τους Λιχστάινερ.

Η συνέχεια είχε άλλο ένα γκολ για τη Λίβερπουλ στο 16ο λεπτό. Και πάλι ο Φιρμίνο μετά από μια καταπληκτική ατομική προσπάθεια, «άδειασε» την αντίπαλη άμυνα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Ομολογουμένως εντυπωσιακό ξεκίνημα στο ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ με τρία γκολ σε μόλις τέσσερα λεπτά στο πρώτο εικοσάλεπτό.

Στο 23ο λεπτό ο Μανέ πέρασε τον Λιχστάινερ όμως το πλασέ του ανέκοψε εύκολα ο Λένο.

Ο «χορός» των τερμάτων είχε συνέχεια καθώς η Λίβερπουλ στο 32ο λεπτό κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ.  Ο Μανέ πλάσαρε εύστοχα τον Γερμανό τερματοφύλακα της Άρσεναλ μετά από ασίστ του Σαλάχ.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Σωκράτη πάνω στον Σαλάχ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αιγύπτιος ο οποίος δεν λάθεψε και έκανε το 4-1 για την ομάδα του.

Στο 63ο λεπτό είχαμε απίθανη πάσα-τακουνάκι από τον Σαλάχ, ο Φαμπίνιο έκανε το σουτ αλλά ο Λένο έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 64ο λεπτό είχαμε νέο πέναλτι για τη Λίβερπουλ μετά από το μαρκάρισμα του Κολάσινατς στον Λόβρεν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπόμπι Φιρμίνο ο οποίος ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ-τρικ κάνοντας το 5-1.

Στο 73ο λεπτό είχαμε τακουνάκι του Μάιτλαντ Νάιλς, μάζεψε όμως δύσκολα ο Άλισον.

Στα τελευταία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και με όλα να είχαν κριθεί η Άρσεναλ ανέβηκε μπροστά και κράτησε περισσότερο την μπάλα σε μια προσπάθεια να μειώσει κάπως την έκταση της ήττας.

Στο 88ο λεπτό ο Χέντρεσον έκανε το σούτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Λένο.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον (Κλάιν 84'), Αλεξάντερ – Άρνολντ, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (Λαλάνα 78'), Μανέ (Χέντερσον 61'), Σακίρι, Φιρμίνο, Σαλάχ.

Άρσεναλ (Έμερι): Λένο, Παπασταθόπουλο, Λιχτστάινερ, Μουστάφι (Κονσιενλί 46'), Τορέιρα, Μάιτλαντ – Νάιλς, Κολάσινατς (Γεντουζί 80'), Τζάκα, Ράμσεϊ, Ομπαμεγιάνγκ (Λακαζέτ 71'), Ιόμπι.