Παναθηναϊκός πέντε αστέρων κόντρα στον Ατρόμητο, πάει… φορτσάτος στο Φάληρο

Κυριακή, 8/10/2023 - 23:33
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΚΥΠΕ)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 5-0 από… ημίχρονο του Ατρόμητου, στο «Απόστολος Νικολαΐδης» σε εξ αναβολής αναμέτρηση στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Το «τριφύλλι» είχε τους Τζούριτσιτς και Παλάσιος σε μεγάλη ημέρα, καθώς ο πρώτος άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’, ενώ σέρβιρε το δεύτερο τέρμα στον συμπαίκτη του στο 33’. Για να ακολουθήσει το πέναλτι που κέρδισε ο δεύτερος στο 45’, έστω και αν χρειάστηκε η επέμβαση VAR και το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σπόραρ!

Με την ομάδα των δυτικών προαστείων να μένει με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ασεβέδο με απευθείας κόκκινη στη συγκεκριμένη φάση και να μην μπορεί να «ακολουθήσει», ενώ δέχτηκε δύο ακόμα τέρματα, από τον Τζούριτσιτς στο 59' και από τον Γερμέγεφ που είχε μπει αλλαγή, στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός -που ολοκλήρωσε και αυτός με δέκα μετά την αποβολή του Ζέκα , ο οποίος έκανε ντεμπούτο μετά από έξι χρόνια- λόγω αποβολής στο 86'- ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με 16 βαθμούς και στο -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, τον οποίο αντιμετωπίζει μετά την επανέναρξη στο Φάληρο, στις 22 Οκτώβρη.

Την ώρα που ο Ατρόμητος παρέμεινε χωρίς νίκη για έβδομο παιχνίδι στο πρωτάθλημα, όντας 12ος με τρεις μόλις πόντους και θα φιλοξενηθεί από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.