Έπεσε «μαχόμενος» ο Ολυμπιακός κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 22/10/2019 - 23:52

Αν και στάθηκε επάξια ο Ολυμπιακός, εν τέλει, γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-2 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο σκορ στο 23ο λεπτό με τον Ελ Αραμπί όμως η Γερμανική ομάδα με τρία γκολ (Λεβαντόφσκι 34', 62' και Τολισό 75') ανέτρεψε την κατάσταση στο Φάληρο όμως το γκολ του Γκιγιέρμε (79') στο τελευταίο δεκάλεπτο ξανά έβαλε τον Ολυμπιακό στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους στην αναμέτρηση.

Στο πρώτο μέρος οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι όμως οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα κόντρα στη ροή του αγώνα όμως δέχθηκαν την ισοφάριση σε μια ανυποψίαστη φάση. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η ομάδα του Πέδρο Μάρτινς κατάφερε να πιέσει την Μπάγερν όμως στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία των Γερμανών βρέθηκε πίσω στο σκορ και κάπου εκεί τα πράγματα πήρα το... δρόμο τους.

Στην ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Πειραιά θα ταξιδέψει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει την Μπάγερν στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής.

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Βολέ του Γκιγέρμε στην κίνηση, μετά από γύρισμα του Καμαρά, η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

Ο Ολυμπιακός στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης βρήκε το γκολ. Αντεπίθεση με Ποντένσε, Μασούρα και Τσιμίκα, που σέρβιρε για το κεφάλι του Ελ Αραμπί, που νίκησε τον Νόιερ, παρά την προσπάθεια του Γερμανού.

Στο 31ο λεπτό ο Ολυμπιακός έφτασε μια «ανάσα» από το 2-0. Ο Μασούρας συνεργάστηκε με τον Τσιμίκα, που έκανε επικίνδυνο γύρισμα και ο Ερναντέζ με άτσαλο τρόπο έδιωξε, δίνοντας κατεύθυνση στην μπάλα προς την εστία, όπου βρέθηκε σε ετοιμότητα ο Νόιερ.

Η ισοφάριση για τους Γερμανούς ήρθε στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Λεβαντόφσκι. Ο Μίλερ αρχικά έκανε το σουτ, ο Σα έσωσε τον Ολυμπιακό όμως στην επαναφορά ο Πολωνός δε δυσκολεύτηκε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν στο 39ο λεπτό. Γύρισμα του Γκνάμπρι από τα αριστερά και κακό τελείωμα του Κουτίνιο μισό μέτρο από την εστία, που έστειλε την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 47ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε πολύ καλή στιγμή μετά από εκτέλεση φάουλ με τον Μεριά. Ο ποδοσφαιριστής των Πειραιωτών από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Πρώτη κεφαλιά του Μπόατενγκ, δεύτερη του Μίλερ και από κοντά ο Λεβαντόφσκι έκανε την ανατροπή για τους Γερμανούς.

Στο 75ο λεπτό η Μπάγερν φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη με ένα φοβερό γκολ του Τολισό έξω από την περιοχή του Σα. Ο Κουτίνιο με προσωπική ενέργεια εντός περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Τολισό ο οποίος έπιασε ένα άπιαστο σουτ και έκανε το 3-1.

Ο Ολυμπιακός στο 79ο λεπτό μπήκε ξανά στην αναμέτρηση. Ο Γκιγέρμε έπιασε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Νόιερ για το 3-2.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η ομάδα του Πειραιά έψαξε την ισοφάριση όμως αν και πίεσε την εστία του Νόιερ δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα της έδινε το βαθμολογικό κέρδος.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (Λοβέρα 69’) Καμαρά (Ραντζέλοβιτς 88’), Ποντένσε, Μασούρας (Γκερέρο 79’), Ελ Αραμπί

Μπάγερν Μονάχου (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Αλάμπα, Παβάρ, Ερναντέζ (Μπόατενγκ 58’), Αλκάνταρα, Μαρτίνεθ (Τολισό 46’), Κίμιχ, Γκνάμπρι, Κοουτίνιο, Μίλερ (Πέρισιτς 86’), Λεβαντόφσκι