Τεράστιο διπλό για την Νέα Σαλαμίνα κόντρα στην ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 11/1/2020 - 18:52

Η Νέα Σαλαμίνα με γκολ των Κίνγκσλεϊ και Σίμσον επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της ΑΕΛ. Το σκορ άνοιξε ο Κίνγκσλεϊ στο 11΄ , η ΑΕΛ ισοφάρισε με τον Τεσέϊρα στο δεύτερο ημίχρονο, όμως πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Σίμσον με πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Στην επανάληψη φάνηκε πως ο ποδοσφαιριστής της προσφυγικής ομάδας έφυγε από αντικανονική θέση.

Η ΑΕΛ είχε χαμένο πέναλτι με τον Χουράδο, ενώ από το 59ο λεπτό έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Νταβόρ.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη για τους φιλοξενούμενους που εδραιώνονται πλέον στην πρώτη 6άδα του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για της νικητές ο Κίσσας ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαίες αποκρούσεις.

Α΄ ημίχρονο:

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα μόλις στο 11΄ θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Κίνγκσλεϊ. Ο Κορέια πέρασε στον Σίμπσον που έκανε το σουτ από αριστερά εντός περιοχής. Ο Βοζίνια έδιωξε, αλλά όχι σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα να  φτάσει στον  Κίνγκσλεϊ ο οποίος από κοντά δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ.

Ένα λεπτό αργότερο η ΑΕΛ θα απειλήσει με σουτ του Αβραάμ όμως ο Κίσσας έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΛ σταδιακά κράτησε μπάλα και προσπάθησε να απειλήσει ώστε να ισοφαρίσει άμεσα χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 39΄ ο Ελουντού έφυγε μόνος του όμως ο Βοζίνια τον πρόλαβε και έτσι η ΑΕΛ απόφυγε το 2-0.

Στο 42΄ ο Σίμπσον έκανε κοντινό σουτ όμως ο Βοζίνια απέκρουσε ενστικτωδώς.

Β΄ ημίχρονο:

Η ΑΕΛ από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να ισοφαρίσει. Τα σουτ των Ράσο και Χουράδο στο 51΄ και 58΄ αντίστοιχα δεν βρήκαν όμως στόχο.

Τα πράγματα μάλιστα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για την ΑΕΛ  όταν στο 58΄ ο Νταβόρ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε κράτημα στον Ελουντού.

Στο 67΄ η ΑΕΛ θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Αγκάνοβιτς, το δυνατό κοντινό σουτ του μέσου των γηπεδούχων απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κίσσας.

Στην εκτέλεση κόρνερ που ακολούθησε ο Α. Τεσέιρα με κεφαλιά κατάφερε να ισοφαρίσει και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο 75΄ θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Χουράδο. Ο ίδιος θα αναλάβει την εκτέλεση όμως ο Κίσσας με εκπληκτική απόκρουση θα κρατήσει το 1-1 για την ομάδα του.

Στο 77΄ τεράστια ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Σίμπσον γύρισε τη μπάλα όμως ο Κίγκσλεϊ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Ένα λεπτό αργότερα νέα ευκαιρία για την Ν. Σαλαμίνα, όμως το φαλτσαριστό σουτ του Ελουντού έξω από την περιοχή θα πάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 81΄ και πάλι ο Κίσσας θα πει «όχι» αυτή την φορά σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αβραάμ.

Η Νέα Σαλαμίνα πέντε λεπτά πριν το τέλος θα καταφέρει να πάρει εκ νέου προβάδισμα με τον Σίμσον ο οποίος βρέθηκε μπροστά από την άμυνα της ΑΕΛ και με πλασέ νίκησε τον Βοζίνια. Στην επανάληψη της φάσης φάνηκε πως ο επιθετικός της προσφυγικής ομάδας έφυγε από αντικανονική θέση. Παρόλα αυτά το γκολ μέτρησε κανονικά.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Μεντόγιεβιτς, Αβραάμ (82'Παντελή), Ζντραφκόφσκι, Μαέ (71'Αντωνίου), Αγκάνοβιτς, Γκοντάλ (64'Αντάμοβιτς), Χουράδο,  Ράσο, Κυριάκου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπότ, Κορέϊρα, Σέζαρ, Σαν Ρομάν (73'Σιαθάς), Ρέινολντς, Μαριάνοβιτς (63'Νουρ), Ελουντού, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ.