Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Ιστορική νίκη για Νέα Ζηλανδία απέναντι στη Νορβηγία

Πέμπτη, 20/7/2023 - 12:00

Ιστορία γράφτηκε στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών!

Η μία εκ των δύο χωρών που διοργανώνουν το τουρνουά, η Νέα Ζηλανδία χόρεψε… χάκα τη Νορβηγία, επικρατώντας με 1-0.

Μάλιστα, πρόκειται για ιστορικό επίτευγμα για τις Νεοζηλανδές, αφού συμμετείχαν για παρθενική φορά σε Μουντιάλ γυναικών και κατάφεραν να κάνουν ένα μεγάλο «μπαμ» με τη… σέντρα, ρίχνοντας στο καναβάτσο τις Σκανδιναβές, οι οποίες θεωρούνταν ως φαβορί πριν ξεκινήσει το παιχνίδι.

Στα του ματς, λοιπόν, το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο με τη Νέα Ζηλανδία να είναι εξαιρετικά στημένη στο γήπεδο και να ψάχνει τον τρόπο να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της. Το εντυπωσιακό ψαλιδάκι της Χέγκεμπεργκ με το... καλημέρα ξεσήκωσε το κοινό, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα για τη Νορβηγία, ενώ η Μόνουμ σπατάλησε μια καλή στιγμή στη συνέχεια.

Η Νέα Ζηλανδία μετά το πρώτο μισάωρο ανέβηκε και απείλησε, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Το ημίχρονο βγήκε χωρίς σκορ (0-0), αλλά το ματς έμοιαζε στην κόψη του ξυραφιού και εν τέλει η γηπεδούχος ομάδα άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό με κοντινό πλασέ της Γουίλκισον, σηκώνοντας το γήπεδο στο πόδι.

Η συνέχεια βρήκε τη Νορβηγία να πιέζει και να ψάχνει το γκολ, αλλά όσες καλές στιγμές είχε τις σπαταλούσε και δεν μπορούσε να τις μετουσιώσει στο τέρμα της ισοφάρισης. Με τη Νέα Ζηλανδία να έχει την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη στο 90ο λεπτό, όμως η Περσιβάλ είδε την εκτέλεση πέναλτι να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγο έλειψε μάλιστα στα... καπάκια να το πληρώσει η ομάδα της, όμως η Χέγκεμπεργκ αστόχησε από πλεονεκτικό σημείο στις καθυστερήσεις, με το 1-0 να παραμένει ως το φινάλε του αγώνα και όλο το γήπεδο να γιορτάζει για αυτό το σπουδαίο επίτευγμα.