Πάφος-Ομόνοια: Ο απόηχος από το «Στέλιος Κυριακίδης» (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 6/4/2023 - 21:30

Πάφος και Ομόνοια έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» και στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola.

Με λύτρωσε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν τους «πράσινους», που άνοιξαν το σκορ με τον Λοΐζου (5') αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για την πρόκριση.

Στον απόηχο μετά το τέλος του αγώνα, ο Σωφρόνης Αυγουστή εξέφρασε την ικανοποίηση του για την παρουσία των ποδοσφαιριστών του, ενώ έκανε ιδιαίτερο κάλεσμα στον κόσμο ενόψει της ρεβάνς.

Με τη σειρά του, ο Μίτσελ Σαλγκάδο αναφέρθηκε στην αντίδραση που έβγαλαν οι παίκτες του και το γκολ στο φινάλε, δίνοντας το... σύνθημα για τον επαναληπτικό στο ΓΣΠ.

Αναλυτικά όλες οι δηλώσεις:

Μίτσελ Σαλγκάδο (Πάφος): «Πολύ σημαντικό το γκολ στο τέλος. Είναι ένα παιχνίδι Κυπέλλου και διαφορετικό. Αυτή η ομάδα δεν κέρδισε τους τελευταίους; δύο μήνες και είχαμε μόνο μερικές μέρες για να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι απέναντι σε μια φανταστική ομάδα όπως η Ομόνοια.

Τα πρώτα 5 λεπτά δεν ήταν ότι καλύτερο και το πληρώσαμε. Χρειάστηκε να κυνηγάμε το σκορ μέχρι τέλους και δείξαμε χαρακτήρα. Έχει το σύνδρομο των τελευταίων δύο μηνών η ομάδα που δεν κέρδιζε αλλά έχει απίστευτη ποιότητα, το διαπίστωσα τις μερικές μέρες που είμαι με την ομάδα.

Το αποτέλεσμα ίσως να ευνοεί την Ομόνοια που έπαιξε αμυντικά. Ξαφνιαστήκαμε στα πρώτα 5 λεπτά, κυνηγήσαμε το σκορ, αλλά έχουμε την ποιότητα σε όποιο γήπεδο και να παίζουμε να διεκδικήσουμε τη νίκη και την πρόκριση. Έχουμε άλλους πέντε αγώνες στην έδρα μας στο πρωτάθλημα και τον επαναληπτικό. Η ομάδα μας είναι σε όλους τους στόχους και μπορεί να γράψει ιστορία. Αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε. Θα προετοιμασθούμε την ομάδα και να πιστεύουμε ότι μπορούμε να νικήσουμε τον κάθε αντίπαλο».

0

Σωφρόνης Αυγουστή (Ομόνοια): «Ήταν ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι από δυο πολύ καλές ομάδες. Αυτό που θέλαμε είναι να φέρουμε το ματς στη δική μας έδρα. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Αυτή τη στιγμή το παιχνίδι είναι στο 50-50 και αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να εκμεταλλευτούμε την έδρα μας και να κάνουμε ένα τέλειο παιχνίδι. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, προηγηθήκαμε και θα μπορούσαμε να βάλουμε ένα δεύτερο γκολ αν ήμασταν πιο προσεκτικοί. Περιμέναμε να μας βάλει πίεση η Πάφος. Μαζί με τον κόσμο μας να καταφέρουμε να περάσουμε στον επόμενο γύρο. Τώρα θα ετοιμαστούμε για τον αγώνα του κυπέλλου. Τα παιχνίδια που θα ακολουθήσουνε πρέπει να μας βοηθήσουνε να διατηρήσουμε το ρυθμό μας».

Για το αποτέλεσμα: «Το θεωρώ δίκαιο. Μπορούσαμε να μην δεχθούμε το γκολ. Μπορούσε η Πάφος να σκοράρει νωρίτερα, μπορούσαμε κι εμείς όμως να πετύχουμε δεύτερο γκολ. Τώρα σκεφτόμαστε το παιχνίδι με τον Άρη. Έχουμε καιρό για τον επαναληπτικό».

Για τις απουσίες: «Όσοι επιλεγούν πρέπει να βοηηθήσουν να περάσουμε στον επόμενο γύρο. Με τον κόσμο μας. Καταφέραμε να αιφνιδιάσουμε τον αντίπαλο. Σε αυτά τα παιχνίδια όταν βρεις τις ευκαιρίες πρέπει να τις τελειώσεις. Προσπάθησαν όμως τα παιδιά. Σημασία έχει ότι παίρνουμε το παιχνίδι στο γήπεδο μας».

Για τον κόσμο: «Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει ατμόσφαιρα με γεμάτο ΓΣΠ. Πρέπει να έχουμε μία καλή ατμόσφαιρα και όλοι μαζί να καταφέρουμε να προκριθούμε».

Έκτορ Γιούστε (Ομόνοια): «Κρίμα που δεχθήκαμε γκολ στο τέλος. Παλέψαμε πολύ».

Για τον παρτενέρ του στην άμυνα: «Ο Νικόλας είναι εξαιρετικός παίκτης και είναι ωραίο να παίζουμε μαζί. Έχουμε καλούς αμυντικούς και ο προπονητής αυτός που αποφασίζει».

Για τον επαναληπτικό: «Είναι σημαντικό το παιχνίδι στη Λευκωσία. Ξέρουμε ότι είναι καλή ομάδα η Πάφος. Με τον κόσμο μας τώρα θα κριθεί στην έδρα μας η πρόκριση».