«Πέταξε» δύο βαθμούς στην Πάφο η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 19/3/2022 - 21:00

Νέες απώλειες και δύο βαθμοί χαμένοι!

Πάφος και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης», σε αναμέτρηση του πρώτου γκρουπ για την 3η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα ματς για... γερά νεύρα και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, τελικά οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό και έχασαν σημαντικό έδαφος στη βαθμολογία.

Οι Παφίτες προηγήθηκαν δύο φορές με Ντάγκλας Αουρέλιο (7') και Ζάιρο (90+1'), με την ομάδα της Αμμοχώστου να απαντάει ισάριθμες φορές με Χριστοφή (πεν. 58') και Χριστοδουλόπουλο (90+7').

Με αυτή την ισοπαλία η Πάφος παρέμεινε στην 6η θέση με 36 βαθμούς και την επόμενη (4η) αγωνιστική υποδέχεται τη Δευτέρα (4/4,19:00) την ΑΕΚ στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Αντίθετα η Ανόρθωση με τον βαθμό ανέβηκε, προσωρινά, στην 4η θέση με 40 βαθμούς και μετά τη διακοπή φιλοξενεί το Σάββατο (2/4, 19:00) τον ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Αντωνιάδη, ο οποίος δέχθηκε χτύπημα στο κεφάλι και έχασε τις αισθήσεις του, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει με ασθενοφόρο από το γήπεδο.

Στο πρώτο λεπτό η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Ντάγκλας Αουρέλιο να κάνει το σουτ και τον Λόρια να αποκρούει.

Έξι λεπτά μετά, η Πάφος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Αλ Καντιουί έστρωσε για τον Ντάγκλας Αουρέλιο κι αυτός πλάσαρε ιδανικά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

0

Στο 16' ο ίδιος παίκτης με ατομική προσπάθεια δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Χουσμπάουερ έπιασε ένα δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 25ο λεπτό, μετά από λάθος συνεννόηση Κορρέα και Λόρια, ο Κοβάσεβιτς πρόλαβε και έκανε την προβολή, με τον Αμπαρτζουμιάν να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

0

Οκτώ λεπτά μετά, ο Ουάρντα δοκίμασε το πλασέ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 48' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Ντάγκλας Αουρέλιο να κάνει το σουτ στην περιοχή και το Λόρια να διώχνει δύσκολα.

Οκτώ λεπτά μετά, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι. Ο Αμπαρτζουμιάν έκλεψε από τον Ρούντκο που τον ανέτρεψε με τα πόδια και διαιτητής Νεοκλέους έδειξε την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χριστοφή και με πλασέ στην αριστερή γωνία σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα στο 58ο λεπτό.

0

Στο 66' ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Χριστοφή με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Χριστοφή δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και ο Ρούντκο μάζεψε σταθερά.

Στο 90+1' η Πάφος πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Ζάιρο συνεργάστηκε με τον Χέσταντ στην περιοχή, έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

0

Στο 90+7' η Ανόρθωση όμως, εξέφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Χριστοδουλόπουλος με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

0

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Πάνιτς, Κβίντα, Ζ. Αουρέλιο, Ταλίς, Ν. Αουρέλιο (81′ Φουρ), Μπάιριτς, Ντράγκομιρ, Ζάιρο, Κοβάσεβιτς (81′ Χέσταντ), Xάμαντι (68′ Βαλακάρι).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Αντωνιάδης, Κορέια, Ντέλετιτς (46′ Χριστοφή), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ουάρντα, Πόποβιτς (46′ Χρυσοστόμου), Νόβοτνι (90′ Χριστοδουλόπουλος).

0

Σάσα Κάιζερ (Πάφος): «Εκτός του αγωνιστικού, ελπίζουμε να είναι όλα εντάξει με τον ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης. Αυτό έχει σημασία. Για το παιχνίδι, έχω την αίσθηση ότι αξίζαμε περισσότερα. Είχαμε τον έλεγχο και κάποιες καλές φάσεις για να σκοράρουμε περισσότερα τέρματα. Όμως επιτρέψαμε στον αντίπαλο να μπει στο ματς και σε αυτό πρέπει να βελτιωθούμε. Πρέπει να είμαστε καλύτεροι σε ορισμένα σημεία και να βελτιωθούμε. Η Ανόρθωση έδειξε ότι έχει αυτές τις ποιοτικές μονάδες που με ελάχιστε ευκαιρίες μπορεί να σκοράρει. Αλλά πρέπει να βελτιωθούμε σε αυτό τον τομέα. Δείξαμε ότι έχουμε πολύ ποιοτικό πάγκο και δεν φοβόμαστε να έχουμε αυτές τις απουσίες διότι έχουμε τους παίκτες για να τους αντικαταστήσουν. Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι, να αποφεύγουμε κάποια λάθη. Δεν πρέπει μόνο να σκεφτόμαστε την επίθεση, αλλά και στην άμυνα να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι».

Για την παρουσία του κόσμου: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, ο κόσμος μας είναι φανταστικός. Οι παίκτες μας νιώθουν την στήριξη και αυτό τους βοηθάει πάρα πολύ».

Για το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ είναι το πιο καθοριστικό για την εξάδα: «Είναι έξι ομάδες, οποιαδήποτε μπορεί να κερδίσει την άλλη. Εμείς θα παλέψουμε και θα είμαστε βελτιωμένοι. Δεν πιστεύω ότι το επόμενο θα είναι το πιο σημαντικό για την Ευρώπη».

*Για προσωπικούς λόγους ο προπονητής της Πάφου, Ντάρκο Μίλανιτς, δε μπόρεσε να παραστεί στη διάσκεψη τύπου και τη θέση του πήρε ο βοηθός του, Σάσα Κάιζερ.

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Έγινε πολύ καλό παιχνίδι, είχε πάθος, ένταση, φάσεις. Δυστυχώς το πρώτο 45λεπτο δεν εμφανιστήκαμε στον αγωνιστικό χώρο. Δώσαμε και εμείς ευκαιρία σε κάποιους παίκτες να δείξουν αν μπορούν να μας βοηθήσουν, αλλά βλέποντας την κατάσταση δύσκολα μπορούν όπως είναι κάποιοι παίκτες να μας βοηθήσουν. Αναγκαστήκαμε να κάνουμε κάποιες αλλαγές στο ημίχρονο και ήμασταν καλύτεροι. Σίγουρα θέλαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι, αλλά βλέποντας την ομάδα της Πάφου δεν είναι για κανένα εύκολο να έρθει εδώ για να κερδίσει και το έδειξε σε όλο το πρωτάθλημα. Σίγουρα είμαστε ευχαριστημένοι με τον βαθμό. Τώρα θα ξεκουραστούμε και θα δουλέψουμε για να είμαστε βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Είναι η αλήθεια πως αυτό το παιχνίδι πρέπει να το ξεχάσουμε γρήγορα. Μπορεί να πήραμε γκολ στα τελευταία λεπτά αλλά δεν χρυσώνει το χάπι. Τα πράγματα δυσκόλεψαν και άλλο, όλοι οι άλλοι παίζουν μεταξύ τους και δεν το εκμεταλλευτήκαμε. Πρέπει να εκμεταλλευτούμε τη διακοπή και να επανέλθουμε γιατί κάπου η ομάδα έχασε το ρυθμό της και να εμφανιστούμε βελτιωμένοι στα δύο παιγνίδια της χρονιάς που έρχονται σε πρωτάθλημα και κύπελλο».