«Λύγισε» την... αποδεκατισμένη ΠΑΕΕΚ και πήρε τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 9/2/2022 - 21:02

Ζορίστηκε, όμως νίκησε!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-3 της... αποδεκατισμένης ΠΑΕΕΚ στο «Μακάρειο», σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές απουσίες των αντιπάλων και παρόλο που έδειχαν να παίρνουν εύκολα τη νίκη, εντέλει δυσκολεύτηκαν περισσότερο απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Το... πάλεψε όσο μπορούσε η ομάδα της Κερύνειας, έχοντας μόλις 11 παίκτες διαθέσιμους και δύο τερματοφύλακες στον πάγκο (οι οποίοι αγωνίστηκαν αλλά όχι στη φυσική τους θέση), ενώ έλειπε και ο προπονητής, Μάκης Σεργίδης, ένεκα των πολλών προβληματών με τραυματισμούς και κρούσματα.

Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μάγκλιτσα (8'), Οκριασβίλι (πεν. 30') και Γαβριήλ (80'), με τους γηπεδούχους να μειώνουν προσωρινά με τον Βαρέλα (45+9').

Με αυτή την ήττα η ΠΑΕΕΚ έμεινε στην 11η θέση με 13 βαθμούς και την επόμενη (21η) αγωνιστική υποδέχεται την Τρίτη (15/2, 19:00) τον Απόλλωνα στο «Μακάρειο».

Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ με τη νίκη παρέμεινε στην 4η θέση με 33 βαθμούς πλέον και την ερχόμενη Δευτέρα (14/2, 20:15) φιλοξενεί την ΑΕΚ στο ΓΣΠ

Στο 15' ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά και συγκεκριμένα για δέκα λεπτά, λόγω της έντονης χαλαζόπτωσης στον αγωνιστικό χώρο.

0

Στο 8ο λεπτό και την πρώτη τελική του ματς, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Εφραίμ με κάθετη πάσα βρήκε τον Μάγκλιτσα στην περιοχή κι αυτός με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

0

Δύο λεπτά μετά, ο Σόουζα δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 15' ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά λόγω έντονης βροχόπτωσης και επανάρχισε μετά από δέκα λεπτά.

Στο 29ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, μετά από σπρώξιμο του Ενόχ στον Γουίλερ, μέσα στην περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οκριασβίλι και με σουτ στην αριστερή γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

0

Εφτά λεπτά αργότερα, ο Εφραίμ έστρωσε για τον Γαβριήλ, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο έξω.

Στο 45+9' η ΠΑΕΕΚ μείωσε σε 1-2, έπειτα από ένα εντυπιωσακό πλασέ του Βαρέλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Σκουφέτ.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45+11', ο Εφραίμ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Καρώ με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 47' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Γαβριήλ να δίνει κάθετη στην περιοχή, εκεί όπου ο Κβιλιτάια έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά και ο Πρόσεκ απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια.

Ένα μισάωρο μετά η επόμενη φάση, με τον Γαβριήλ να δοκιμάζει ένα δυνατό μακρινό σουτ και ο Πρόσεκ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 80ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Ντιαβάρα έκανε το πλασέ από δεξιά και ο Πρόσεκ απέκρουσε, με τον Γαβριήλ σε κενή εστία να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

0

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 88', ο Νεοφύτου δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε έξω.

ΠΑΕΕΚ (Πανίκος Σάκκης): Πρόσεκ, Νεοφύτου, Χαραλάμπους, Τσόσιτς, Φραγκέσκου, Κούρος (89' Μαυρομούστακος), Κωμοδίκης, Βαρέλα, Ενόχ (88' Παναγιώτου), Νάντο, Νεοφύτου.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεπάκ, Βινίσιους, Καρώ, Γουίλερ, Σόουζα (46' Νταουσβίλι), Γαβριήλ (85' Κούτσακος), Ντε Βινσέντι, Εφραίμ (65' Ντιαβαρά), Οκριασβίλι (46' Κβιλιτάια), Μάγκλιτσα (84' Πολυκάρπου).

0

Πανίκος Σάκκης (ΠΑΕΕΚ): «Όταν είσαι η ΠΑΕΕΚ και έχεις να αντιμετωπίσεις τον ΑΠΟΕΛ, αποτελεί μεγάλο εμπόδιο στην προσπάθεια μας. Πόσω μάλλον με τις συνθήκες που κληθήκαμε να αγωνιστούμε. Το εμπόδιο έγινε ψηλότερο και ο βαθμός δυσκολία απίστευτα μεγάλος. Οι παίκτες μας κατέθεσαν ψυχή, ανταπεξήλθαν στο μεγαλύτερο διάστημα. Αυτά που περνούμε στο προπονητικό μας κέντρο, δεν διδάσκονται σε κανένα πανεπιστήμιο. Είναι πρωτόγνωρα για εμάς. Μέσα από αυτό όμως θα βγούμε πιο δυνατοί. Να δώσουμε τη δική μας μάχη ώστε να κερδίσουμε τον πόλεμο, που είναι η παραμονή μας. Με τον Απόλλωνα έχουμε επιστροφές. Οι παίκτες που αποκτήθηκαν θα είναι διαθέσιμοι. Είναι παγκόσμια πρωτοτυπία ότι κάναμε δύο αλλαγές με τερματοφύλακες. Είμαι αισιόδοξος πως θα τα καταφέρουμε».

0

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι σε δύσκολες συνθήκες. Σίγουρα αυτό που κρατούμε είναι οι τρεις πολύτιμοι βαθμοί. Βλέπουμε τη συνέχεια, συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την καθαρή νίκη που πήραν. Αυτό που έπρεπε να αποφύγουμε είανι το γκολ και σίγουρα αυτό μας επηρέασε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς λόγο βάλαμε τον αντίπαλο στο παιχνίδι. Σημασία έχει ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς και θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο, παρότι έβρεχε σε όλη τη διάρκεια ήταν εκεί, μας βοήθησε, πήραμε μια σημαντική νίκη και τώρα ξεκινούν τα ωραία παιχνίδια. Παιχνίδια ντέρμπι, να μπορέσουμε όλοι μαζί να παίρνουμε κάθε παιχνίδι τους τρεις βαθμούς. Καλούμε τον κόσμο τη Δευτέρα να είναι κοντά μας, πολύ σημαντικό παιχνίδι με την ΑΕΚ, αυτό σκεφτόμαστε τίποτα περισσότερο, να είμαστε έτοιμοι. Καλή συνέχεια στην ΠΑΕΕΚ, ήταν μια δύσκολη μέρα που είχε, όπως κι εμείς. Καλή συνέχεια».

Για τα δεδομένα με τους παίκτες που έλειψαν: «Το πιο σημαντικό και το σίγουρο είναι ότι θα έχουμε αρκετούς ποδοσφαιριστές στο επόμενο παιχνίδι μαζί μας».

Για τον κόσμο: «Σε όλη τη διάρκεια, παρόλο που ήταν πάρα πολύ δύσκολες οι καιρικές συνθήκες, ήταν εκεί μαζί μας και μας βοήθησε και τους ευχαριστούμε».