Ούτε τώρα νίκη για την Μπιλμπάο στη Γρανάδα

Τρίτη, 12/12/2023 - 00:10

Άλλη μια χρονιά χωρίς νίκη για την Μπιλμπάο στο «Λος Κάρμενες».

Οι Βάσκοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 εκτός έδρας με τη Γρανάδα σε ένα παιχνίδι που συνεχίστηκε από το 17ο λεπτό, όταν και είχε διακοπεί λόγω του θανάτου ενός οπαδού στις κερκίδες του γηπέδου.

Μάλιστα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς (τελευταία της νίκη στη Γρανάδα ήταν το 2016) έχοντας ήδη υπέρ της το σκορ καθώς το ματς είχε διακοπεί με 1-0 μετά το γκολ του Γουίλιαμ στο 6ο λεπτό, ενώ και η ισοφάριση ήρθε στο 55ο λεπτό με αυτογκόλ του Ρουίθ ντε Γκαλαρέτα.

Με την ισοπαλία αυτή η Μπιλμπάο έμεινε στην 5η θέση ισοβαθμώντας πια με την Σοσιεδάδ, την στιγμή που η Γρανάδα παραμένει προτελευταία.

Στο άλλο σημερινό ματς, η Ράγιο Βαγιεκάνο και η Θέλτα ήρθαν και αυτές ισόπαλες χωρίς σκορ. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο τερματοφύλακας της Θέλτα, Γκουαίτα ο οποίος ήταν εξαιρετικός και σταμάτησε αρκετές από τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Για τους φιλοξενούμενους αυτή ήταν η τρίτη σερί ισοπαλία παραμένοντας όμως στη ζώνη υποβιβασμού.