Ούτε στην Αρένα σταμάτησε η ΑΕΛ (BINTEO)

Σάββατο, 3/11/2018 - 20:57

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ στην Αρένα απέναντι στην ΑΕΚ. Η ομάδα της Λεμεσού πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη στο γκολ του Χουράδο στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ΑΕΛ δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της όμως εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα της και κλείστηκε πίσω. Με αυτό το κλείσιμο η ΑΕΚ μπλόκαρε και δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Πρόσεκ. Η ΑΕΛ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης με 22 πόντους. Πρώτη εντός έδρας  ήττα για την ΑΕΚ στη φετινή σεζόν.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Πρώτη τελική στον αγώνα στο 4ο λεπτό, με τον Λαρένα να κάνει το σουτ λίγο έξω απ' την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 17ο λεπτό ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ απ' το ύψος το πέναλτι, κόντραρε η μπάλα και έδειξαν οι της ΑΕΛ.

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 33ο λεπτό όταν ο Χουράδο βρέθηκε στην καρδιά της μικρής περιοχής, πλάσαρε, όμως ο Τόνιο του είπε όχι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Φλοριάν έκανε το σουτ από πολύ πλάγια, με τον Πρόσεκ να στέλνει δύσκολα σε κόρνερ.

Β’ Ημίχρονο

Ο Αβραάμ στο 49ο λεπτό κέρδισε την κεφαλιά μετά από συστημένη μπαλιά του Τεξέιρα, με τη μπάλα όμως να σταματά στο δοκάρι του Τόνιο.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα στο σκορ όταν ο Τόνιο έκανε το τραγικό λάθος, με τον Χουράδο να κλέβει τη μπάλα απ' τον πορτιέρο της ΑΕΚ και να σκοράρει σε κενή εστία.

Η ΑΕΛ μετά το γκολ που σκόραρε κατάφερε να διαχειριστεί με τον καλύτερο τρόπο το σκορ κρατώντας τους κυπελλούχους μακριά από την εστία του Πρόσεκ.

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τρισκόφσκι να μην μπορεί για την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής.

Εντεκάδες

ΑΕΚ (Άντονι Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα, Ιωάννου, Γκονθάλεθ, Τρουγιόλς, Λαρένα (Τομάς 80'), Χέφελ, Φλοριάν, Γιάννου, Τέτε (Ακοράν 55’), Τρισκόφσκι.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκες): Πρόσεκ, Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα, Α.Τεξέιρα, Λαφράνς, Αβραάμ (Μπενίτεθ 71'), Γκαζτανιάγα, Νταβόρ, Άλεξ (Τζούνιορ 89'), Τόρες, Χουράδο (Μακρής 80')

Δηλώσεις

Ιρόλα (ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για την νίκη και για την σεζόν που κάνει μέχρι στιγμής. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι, δύο ομάδες που προσπαθούν να παίξουν από πίσω και να πιέζουν ψηλά. Ισορροπημένο παιχνίδι, πρέπει να είναι κάπου στο 50-50. Και οι δύο ομάδες αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα.

Κάναμε ένα λάθος και δεχτήκαμε το γκολ. Προσπαθήσαμε να φτάσουμε στο γκολ. Η ΑΕΛ είναι μια πολύ γρήγορη ομάδα στις αντεπιθέσεις, δεν τα καταφέραμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας, δεν τα καταφέραμε να τους αποζημιώσουμε».

Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον συνάδελφο για την επιτυχία του στο Γιουρόπα Λιγκ. Όταν βλέπει την ΑΕΚ ξέρεις πόσο καλή δουλειά κάνει η ομάδα. Από τότε που έγινε η Αρένα είχαμε μόλις ένα βαθμό και θέλαμε να το αλλάξουμε. Μέχρι το 30 ήμασταν καλοί, ενώ μετά το 30 η ΑΕΚ ήταν καλύτερη. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν στο 50-50 και όποιος σκόραρε θα κέρδιζε. Δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες, αλλά στο τέλος τα καταφέραμε. Θέλω να ευχαρηστίσω τον κόσμο που ήρθε μαζί μας και το ΣΥ.Φ.ΑΕΛ που ήρθε στον αυτοκινητόδρομο μαζί μας. Οι παίκτες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό».

Αβραάμ (ΑΕΛ): «Είναι μια μεγάλη νίκη όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως είναι μόνο τρεις βαθμοί. Συνεχίζουμε. Πάμε πολύ καλά και βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι. Η ομάδα δείχνει ικανή για τους στόχους που έχει θέσει και που είναι η έξοδος στην Ευρώπη. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήρθε ως εδώ. Θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό».