Όταν ο Πλατινί έκανε ρεκόρ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 16/6/2021 - 16:29

Σύσσωμος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης έβγαλε χθες το καπέλο στον Κριστιάνο Ρονάλντο. Για όσους δεν ξέρουν τι εννοούμε, ο Πορτογάλος σούπερ σταρ, με τα δύο γκολ που πέτυχε κόντρα στην Ουγγαρία, έφτασε τα 11 σε τελική φάση Euro και προσπέρασε τον Μισέλ Πλατινί στην πρώτη θέση.

Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι ο 36χρονος CR7 πέτυχε τα τέρματά του σε πέντε διαφορετικές διοργανώσεις, ενώ ο παλαίμαχος Γάλλος άσος (και πρώην πρόεδρος της ΟΥΕΦΑ) μόλις σε μία.

Ο γαλλικός θρίαμβος

Πάμε, όμως, να θυμηθούμε τι είχε γίνει το 1984, όταν ο Πλατινί ήταν στην αποστολή της εθνικής ομάδας της χώρας του στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Διοργανώτρια τότε ήταν η Γαλλία, η οποία κλήθηκε να αντιμετωπίσει στη φάση των ομίλων τις Δανία, Βέλγιο και Γιουγκοσλαβία.

Το πρώτο ματς ήταν κόντρα στους Σκανδιναβούς. Οι διοργανωτές δυσκολεύτηκαν αρκετά, όμως ένα τέρμα του Πλατινί στο 78' ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη με 1-0.

ALPHAMEGA Spin & Win >> Play the Game <<

Στο επόμενο παιχνίδι, το έργο των «μπλε» ήταν σαφέστατα πιο εύκολο. Με τον Πλατινί να πετυχαίνει χατ τρικ, η Γαλλία επιβλήθηκε με 5-0 του Βελγίου, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρόκριση. Ο τότε άσος της Γιουβέντους σημείωσε τρία γκολ και κόντρα στους Γιουγκοσλάβους, τους οποίους οι Γάλλοι κέρδισαν με 3-2 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο «Ζοφρουά Γκισάρ» του Σεντ Ετιέν.

Στα ημιτελικά, ο αρχηγός των διοργανωτών ήταν και πάλι πρωταγωνιστής. Οι «μπλε» αντιμετώπισαν την Πορτογαλία, με την οποία έμειναν στο 1-1 στην κανονική διάρκεια. Ο Ζορντάο στο 8ο λεπτό της παράτασης έβαλε μπροστά τους Ίβηρες, με τον Ντομέργκ να ισοφαρίζει στο 114' και τον Πλατινί τέσσερα λεπτά αργότερα να χαρίζει την πρόκριση στο μεγάλο τελικό.

Εκεί, αντίπαλος ήταν η Ισπανία. Και σιγά μην δεν έβαζε το χεράκι του ο Μισέλ! Με τέρμα στο 57ο λεπτό, άνοιξε το δρόμο για τη νίκη με 2-0 και την κατάκτηση του πρώτου Euro για λογαριασμό της Γαλλίας.