Όπου Σωτηρίου και... μάλαμα (BINTEO)

Δευτέρα, 21/9/2020 - 19:31

Τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα έχουν επιστρέψει και -κατά συνέπεια- οι Κύπριοι που παίζουν στο εξωτερικό έχουν ήδη αρχίσει τις επίσημες υποχρεώσεις τους. Μάλιστα, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, είχαμε δύο πρωταγωνιστές, οι οποίοι έχουν και το ίδιο επίθετο!

Πάμε πρώτα στον πιο... γνωστό. Ο Πιέρος Σωτηρίου αγωνίστηκε στο ματς της Αστάνα κόντρα στην Σαχτέρ Καραγκάντι για το πρωτάθλημα του Καζακστάν, με τον Κύπριο επιθετικό να βρίσκει δίχτυα στο 63ο λεπτό και να βάζει την ομάδα του μπροστά. Όμως, το γκολ αυτό δεν αρκούσε για την ομάδα από το Νουρσουλτάν για να πάρει τη νίκη, καθώς οι φιλοξενούμενοι οκτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισαν σε 1-1.

Ο έτερος Σωτηρίου είναι ο Ρούελ. O 20χρονος επιθετικός έσωσε τη Λέιτον Όριεντ από την ήττα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη Μάνσφιλντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του παιχνιδιού. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα της Λιγκ 2, ενώ πέρυσι είχε σκοράρει πέντε τέρματα σε 10 ματς.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Έμεινε στον πάγκο στη νίκη με 2-1 επί της Άκρινγκτον Στάνλεϊ για τη Λιγκ 1.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Έμεινε εκτός αποστολής στην ήττα με 2-0 από την Κάρλαϊλ για τη Λιγκ 2.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στην αποστολή της Σάουθεντ στο ματς με την Κάρλαϊλ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε εκτός από το 2-2 απέναντι στη Μάνσφιλντ για τη Λιγκ 2.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Το πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Ιταλίας αρχίζει την άλλη εβδομάδα, με τη Φροζινόνε να υποδέχεται την Έμπολι στις 26 του μήνα.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Η Σαλερνιτάνα θα παίξει στις 26 Σεπτεμβρίου κόντρα στη Ρετζίνα για την πρεμιέρα της Σέριε Β.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος ταλαντούχος εξτρέμ άρχισε βασικός στην ήττα με 1-0 από την Μπελενένσες εντός έδρας. Άφησε τη θέση του στον Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 62ο λεπτό.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Κόρτραϊκ, με τη Σταντάρ να επικρατεί με 2-1.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός): Βρίσκεται εκτός πλάνων του Πέντρο Μαρτίνς και δεν ήταν στην αποστολή του παιχνιδιού με τον Αστέρα Τρίπολης. Πιθανότατα να δοθεί δανεικός εντός Ελλάδας.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Το πρωτάθλημα της Super League 2 δεν έχει αρχίσει ακόμη, όμως ο Κύπριος επιθετικός αγωνίστηκε για 55 λεπτά σε φιλική αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό, με το Λεβαδειακό να γνωρίζει την ήττα με 1-0.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς ως αμυντικός μέσος κόντρα στη Ρέιντζερς, με τη Χιμπέρνιαν να παίρνει εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2.

Δανία

Αντώνης Μαρτής (Μίντιλαντ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος (που έχει και αυστραλιανό διαβατήριο) προωθήθηκε φέτος στην πρώτη ομάδα της Μίντιλαντ, όμως δεν ήταν στην αποστολή στο 1-0 επί της Λίνγκμπι.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβιτσε): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή κόντρα στη Ρουζόμπεροκ εκτός έδρας, όμως η ομάδα του γνώρισε βαριά ήττα με 4-0.

Βουλγαρία

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Πέρασε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό, ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του με 2-1 από τη Μπότεβ Βράτσα εντός έδρας.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 κόντρα στην Μπούτσεον.