«Πάτησε» τον Απόλλωνα και πήρε νίκη... ανάσας η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 22/12/2022 - 20:55

Επιστροφή στις νίκες!

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 κόντρα στον Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος cyta και επέστρεψε στις νίκες.

Οι «πράσινοι» έδειξαν επιτέλους το καλό τους.... πρόσωπο και πραγματοποίησαν φανταστική εμφάνιση, σε έναν πολύ κομβικό αγώνα για την συνέχεια.

To σκορ άνοιξε ο Μπρούνο μόλις στο 3ο λεπτό και ο Κακκουλής το διπλασίασε στο 75ο λεπτό.

Η ομάδα της Λεμεσού αν και έβγαλε αντίδραση, δημιουργώντας αρκετές καλές προϋποθέσεις, πλήρωσε την δυστοκία της και γνώρισε την ήττα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, αμφότερες οι ομάδες έχουν 25 βαθμούς, με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στην 5η θέση και οι «κυανόλευκους» στην 6η.

Στην επόμενη (17η) αγωνιστική, η Ομόνοια φιλοξενείται την Δευτέρα (02/01, 19:00), στο «Τάσος Μάρκου» από την Ένωση και ο Απόλλωνας υποδέχεται την ίδια μέρα (02/01, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» τη Νέα Σαλαμίνα.

Πρώτο ημίχρονο

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Λοίζου να βρίσκει τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έδωσε πάρε-βάλε στον Μπρούνο, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ.

Νέα φάση για τους «πράσινους» στο 10ο λεπτό, με τον Μίλετιτς να δοκιμάζει ένα σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η εκτέλεση δεν ήταν καλή και η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Απόλλωνας απείλησε στο 16ο λεπτό, με τον Πίττα να επιχειρεί ένα σουτ και τον Ουζόχο να μπλοκάρει εύκολα.

Οι γηπεδούχοι έγιναν επικίνδυνοι στο 32ο λεπτό, με τον Ανσαριφαρντ να σουτάρει, μέσα από την περιοχή και τον Μαυριά να βάζει το πόδι του και να διώχνει, σε κόρνερ.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Πρώτη ευκαιρία στην ανάπαυλα για τον Απόλλωνα στο 46ο λεπτό, με τον Βα να δοκιμάζει το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Ουζόχο.

Η Ομόνοια θα χάσει τεράστια ευκαιρία στο 59ο λεπτό, με τον Μπρούνο να κάνει τρομερή κάθετη μπαλιά με αποδέκτη τον Χούπερ, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Δημητρίου, αλλά ο πορτιέρο των «κυανόλευκων» απέκρουσε.

Οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν με την σειρά τους μεγάλη ευκαιρία στο 71ο λεπτό, με τον Χέντι να παίρνει την κεφαλιά, στην «καρδία» της περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πίττα και τον Ουζόχο να αποκρούει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» θα διπλασιάσουν το σκορ, με τον Ψάλτη να κάνει καταπληκτικό γέμισμα στην περιοχή με αποδέκτη τον Κακκουλή, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

1

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα):  Ουζόχο, Ψάλτης (84′ Γιούστε), Μπρούνο, Λοϊζου (64′ Μπάρκερ), Κίτσος, Ανσαριφάρντ (78′ Χαραλάμπους), Μπασιρού, Λανγκ, Κούσουλος (78′ Κασάμα), Μίλετιτς, Χούπερ (64′ Κακουλλής).

Απόλλωνας (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Δημητρίου, Βουκασίν, Πίττας, Ρέθιο (74′ Χάμπος), Ίλιεφ (46′ Χέντι), Σπόλιαριτς (46′ Βα), Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι (65′ Σαχάρ), Μαυρίας, Ζράντι (74′ Ντιγκινί).

1

Γιανίκ Φερέρα (Ομόνοια):

«Είχαμε εξαιρετική αρχή, ωραίο γκολ στα τρία λεπτά. Μετά είχαμε κάποιες δυνατότητες στην αντεπίθεση γιατί πήγαν μπροστά κι είχαμε επιλογές. Δεν κάναμε σωστές επιλογές γι' αυτό έμεινε 1-0. Δεν δεχθήκαμε μεγάλες ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο ξέραμε πως θα έβγαιναν περισσότεροι παίκτες του Απόλλωνα μπροστά, θέλαμε να το εκμεταλλευτούμε. Είχαμε προϋποθέσεις, ευτυχώς σκοράραμε το 2-0 κι είμαι πολύ χαρούμενος με το παιχνίδι. Το πιο σημαντικό είναι ότι δείξαμε πως δεν είμαστε νεκροί, μπορούμε να ανταγωνιστούμε».

Για την επιλογή με Χούπερ-Ανσαριφάρντ στην επίθεση κι αν ταιριάζει περισσότερο: «Μετά από μια νίκη θα ήταν εύκολο να πω ναι, αλλά πρέπει να το αναλύσουμε. Είχαμε περισσότερες επιλογές από την προηγούμενη βδομάδα. Μας βοήθησε το ότι παίξαμε έτσι, στο να κρατήσουμε την μπάλα ανάμεσα στις γραμμές του αντιπάλου. Θα δούμε για το μέλλον, σήμερα δούλεψε. Ναι φάνηκε ότι για σήμερα ήταν σωστή επιλογή».

Αν αυτή η νίκη και η άνοδος στην πέμπτη θέση δίνει ψυχολογία κι αν περίμενε τόσο αναποτελεσματικό τον Απόλλωνα: «Ναι ελπίζουμε να μας βοηθήσει να πάρουμε ώθηση. Την περασμένη βδομάδα μετά τη νίκη (επί του Ακρίτα) είχαμε καλή εμφάνιση (με την ΑΕΚ) αλλά χάσαμε. Προσπαθούμε να παίρνουμε τα θετικά πράγματα για να μας δίνουν ώθηση. Για τον Απόλλωνα περιμέναμε 4-4-2 όπως έπαιξαν αλλά στο β' μέρος ήρθε με αρκετούς επιθετικογενείς παίκτες. Μπορέσαμε να κρατήσουμε, δεν δεχθήκαμε πολλές ευκαιρίες, πήγαμε καλά ανασταλτικά».

Για τον χαρακτήρα των παικτών και για τον Κακουλλή που πάλι βοήθησε: «Ξέραμε πως θα είχαμε πάνω και κάτω. Μετά από κάθε κακό αποτέλεσμα παλεύαμε καλά και κερδίζαμε το επόμενο. Αυτό κάναμε. Έδειξε τον χαρακτήρα της ομάδας ναι. Ίσως κόσμος να μην το βλέπει αλλά εγώ βλέπω μεγάλη αλλαγή στη νοοτροπία των πάντων. Δείτε πώς τρέχει τώρα ο Μπρούνο αμυντικά και πώς πριν από δύο μήνες. Η ομάδα αλλάζει με καλό τρόπο κι είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό. Για τον Κακουλλή, κάθε φορά που μπαίνει δίνει πολλά, έχει σπουδαία νοοτροπία, όποτε τελειώνει η προπόνηση μένει και δουλεύει. Το ότι σκοράρει περισσότερο είναι αποτέλεσμα της δουλειάς του, οπότε έχει τον έπαινό μου για αυτό. Κάποτε παίζει ακραίος, κάποτε κορυφή, αυτή είναι η νοοτροπία που χρειαζόμαστε, δίνει το καλύτερό του όπου κι αν παίζει. Είμαι χαρούμενος για αυτόν και την ομάδα».

Κωνσταντίνος Μακρίδης (Απόλλωνας):

«Δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια το παιχνίδι παρότι είχαμε κάποιες τελικές, η Ομόνοια το ήθελε περισσότερο και το κέρδισε. Εγώ θα ξαναπώ ότι με πολλή δουλειά είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να φέρουμε τον Απόλλωνα εκεί που τον θέλει ο κάθε Απολλωνίστας κι εγώ προσωπικά. Ξέρουμε ότι περνούμε δύσκολα, μας λείπει αυτοπεποίθηση, τα εύκολα γκολ, αρκετά πράγματα, αλλά μέσα από τη δουλειά και τις προπονήσεις θα βρούμε τους τρόπους να επιστρέψουμε τον Απόλλωνα εκεί που του αξίζει. Ξανά συγνώμη στον κόσμο που τον στεναχωρήσαμε και δεν του δίνουμε χαρά τώρα που έρχονται Χριστούγεννα.

Αυτό που βλέπουμε σίγουρα δεν είναι ο Απόλλωνας που θέλουμε να βλέπουμε. Υπόσχομαι ότι θα δώσω όχι το 100%, το 200% για να δούμε έναν Απόλλωνα που θα απολαμβάνει ο κόσμος. Θα δώσω ότι έχω και δεν έχω να ξανακάνω τον Απόλλωνα να τον απολαμβάνει κάθε Απολλωνίστας.

Τις τελευταίες τρεις δημοσιογραφικές μου κάνετε την ίδια ερώτηση για τις μεταγραφές. Το πιο σημαντικό είναι να βρούμε τρόπους να βελτιωθούμε, να βελτιώσουμε τους παίκτες που είναι εδώ. Ένας-δυο-τρεις παίκτες δεν θα κάνουν τον Απόλλωνα πολύ διαφορετικό. Αλλά αν βρούμε κάτι που πιστεύουμε πως θα μας ανεβάσει την ποιότητα τότε ευχαρίστως θα το φέρουμε. Θα ψάξουμε σίγουρα. Κάποιες φορές οι μεταγραφές δίνουν έξτρα πράγματα.

Εμένα αυτό που με ενόχλησε σήμερα περισσότερο είναι η εμφάνιση. Με την ΑΕΚ είχαμε αρκετά καλή εμφάνιση και δεν πήραμε τους βαθμούς. Για να κερδίζεις πρέπει να ξεκινάς από καλή εμφάνιση. Σήμερα με ενόχλησε εμένα και τον κόσμο η εμφάνιση».