Η ΑΕΖ έβαλε δύσκολα στην Ομόνοια και… συμβιβάστηκαν με τον βαθμό (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 7/10/2023 - 21:03
ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΕΖ

Παιχνίδι… θρίλερ διεξήχθη στο ΓΣΠ μεταξύ της Ομόνοιας και της ΑΕΖ (3-3) για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό και κράτησαν το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων λόγω των πολλών ευκαιριών και των έξι συνολικά γκολ που πέτυχαν. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» έχουν 14 βαθμούς και η αντίστοιχοι του Ζακακίου 7.

Το σκορ άνοιξε η ομάδα του Ζακακίου με τον Κάστρο, όμως το «τριφύλλι» έκανε την ανατροπή για το 2-1 με τους Σεμέδο και Κακουλλή. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Λιάσου Λουκά ήταν αποτελεσματικοί και έκαναν ξανά το 2-2 με τον Σλόγκαρ, ενώ έψαξαν τη δική τους ανατροπή όταν έκαναν το 3-2 με τον Σάντος και… πάγωσαν το γήπεδο της πρωτεύουσας. Ο Αλιούμ ήταν αυτός που έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα λίγο πριν τις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ένα παιχνίδι εντυπωσιακό, με την ΑΕΖ να δείχνει πως διαθέτει ποιότητα και… τσαμπουκά, ενώ για το «τριφύλλι» φανερώθηκαν ξανά κάποιες αδυναμίες, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Κρατά την διάθεση και το γεγονός πως οι παίκτες του το πάλεψαν μέχρι τέλους, ο Σωφρόνης Αυγουστή, όπως επίσης και ο Λιάσος Λουκά.

Υπενθυμίζουμε πως όσον αφορά στη συνέχεια, η Ομόνοια θα αναμετρηθεί με την Πάφο για την 8η αγωνιστική, στο «Στέλιος Κυριακίδης» (23/10), ενώ η ΑΕΖ θα αναμετρηθεί εντός έδρας με τον Απόλλωνα (22/10).

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους (46' Ψάλτης), Παναγιώτου, Μίλετιτς, Λέτσιακς, Μπασιρού, Φράνσον (63' Χαραλάμπους), Σεμέδο (81' Αλιούμ), Σίμιτς (46' Λοΐζου), Κακουλλής, Καρίμ (70' Μπέζους).

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Παστελής, Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος (60' Σάντος), Χατζηβασίλης, Ρουίθ, Ντιγκινί.

Το παιχνίδι

Απείλησε με το... καλημέρα η Ομόνοια. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον ανενόχλητο Καρίμ, το σουτ του οποίου εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον Μπέκερ.

H AEZ... σοκάρε την Ομόνοια στο 9ο λεπτό αφού στην πρώτη της φάση βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο Κάστρο με δυνατό συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό του Φαμπιάνο.

Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι φέρνουν το ματς στα ίσα. Ο Καρίμ απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έδωσε στον ανενόχλητο Κακουλλή ο οποίος με εύστοχο πλασέ έκανε το 1-1.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μισάωρο. Πολύ καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι, με την ΑΕΖ να μην πτοείται από το γκολ της ισοφάρισης. Αρκετές όμως οι λανθασμένες μεταβιβάσεις από τους παίκτες και των δύο ομάδων.

Μοναδική ευκαιρία στο 35ο κατέγραψε η ΑΕΖ με τον Kάστρο ο οποίος βρέθηκε εντελώς μόνος και έπιασε το σουτ, το οποίο βρήκε ετοιμότητα τον Φαμπιάνο που απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

Σπουδαία φάση για την Ομόνοια με οργανωμένη επίθεση, ο Λέτσιακς γύρισε στον Σεμέδο που ήταν στο ύψος του πέναλτι χωρίς μαρκάρισμα, ωστόσο το πλασέ του ήταν αδύναμο και σταμάτησε στα σώματα.

Ο Φαμπιάνο έδιωξε με τα πόδια σε τετ-α-τετ με τον Χατζηβασίλη, μετά από λάθος του Λέτσιακς, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντιγκινί βρέθηκε και πάλι μόνος απέναντι από τον Βραζιλιάνο ο οποίος απέκρουσε ξανά εντυπωσιακά.

Απάντησε αμέσως στις ευκαιρίες της ΑΕΖ η Ομόνοια με τον Σεμέδο να βρίσκει τον Κακουλλή ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από την εστία του Μπέκερ.

Δοκάρι για την ΑΕΖ στο 45'+3 μετά από σουτ-βολίδα του Ντιγκινί. Έντονος ο Φαμπιάνο με τους συμπαίκτες του αφού παρατηρείται αμυντική αδράνεια στους γηπεδούχους.

Με το... καλημέρα του δευτέρου μέρους (48') η Ομόνοιας παίρνει προβάδισμα. Μετά από αντεπίθεση, ο Καρίμ έδωσε στον Σεμέδο ο οποίος μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Τρίτο διαδοχικό ματς που σκοράρει ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων.

Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Καρίμ έπιασε το σουτ η μπάλα σταμάτησε στα σώματα και ο Λοΐζου που πήρε το... ριμπάουντ βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον Μπέκερ που απέκρουσε με τα πόδια.

Στο 64' ο Σλόγκαρ με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα. 2-2 στο ΓΣΠ! Η ΑΕΖ δεν το βάζει κάτω και συνεχίζει να βάζει δύσκολα στην Ομόνοια καθώς χρειάζεται το βαθμολογικό όφελος.

Εξαιρετική πάσα στο 75΄ του Μπέζους στον Κακουλλή, έφυγε μόνος ο επιθετικός της Ομόνοιας, πλάσαρε όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά έξω.

Τετ-α-τετ ο Αλιούμ στο 84', στέλνει τη μπάλα έξω, χάνοντας μοναδική ευκαιρία.

Στο 85' η ΑΕΖ παίρνει ξανά προβάδισμα με σουτ-βολίδα του Σάντος. Πανέμορφο γκολ από τον παίκτη των φιλοξενουμένων. 3-2 στο ΓΣΠ.

Προσπάθησε να φέρει το ματς ξανά στα ίσα η Ομόνοια. Σουτ του Αλιούμ, στο δοκάρι η μπάλα.

Στο 87' ο ίδιος ποδοσφαιριστής με εύστοχο πλασέ έκανε το 3-3 για την ομάδα της πρωτεύουσας.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): «Δυνατά τα συναισθήματα. Φανταστικό παιχνίδι απέναντι από μια κορυφαία ομάδα. σκοράραμε τρία γκολ εκτός έδρας, πολλά τρεξίματα, ακολούθησαν τις οδηγίες, βγήκαν μπροστά. Συγχαρητήρια στους παίκτες. Θεωρώ πως μπορούσαμε να κερδίσουμε και να χάσουμε. Μπορούσαμε να πάρουμε κεφάλι, χάσαμε τις ευκαιρίες και αυτό είναι δική μας ευθύνες. Η Ομόνοια δημιούργησε φάσεις, εμείς δεν μείναμε απαθείς. Θεωρώ πως ο Φαμπιάνο έκανε περισσότερες επεμβάσεις από τον Μπέκερ. Κερδίσαμε ένα βαθμό, θα μας βοηθήσει, συνεχίζουμε. Θέλουμε να παίζουμε ποδόσφαιρο και να το ευχαριστιόμαστε. Μεγάλο γεγονός να πάρουμε βαθμό εκτός έδρας κόντρα σε μια τέτοια ομάδα. Το πιστεύαμε όμως. Αυτό το ποδόσφαιρο θέλουμε να παίζουμε. Καλή συνέχεια στην Ομόνοια, τους εύχομαι ότι καλύτερο».

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): «Δεν αρχίσαμε καλά το παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο μέρος. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, χάσαμε αρκετές μονομαχίες. Προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε κάποια πράγματα όμως δεν μας βγήκαν. Στο ημίχρονο μιλήσαμε, να ηρεμήσουμε, να παίξουμε το ποδόσφαιρο που ξέρουμε και μπορούμε. Στο δεύτερο γκολ παρόλο που δεχθήκαμε δύο γκολ, ήταν διαφορετικό το ματς. Μέχρι το τέλος φτιάξαμε πολλές ευκαιρίες, πρέπει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί. Μπορούσαμε να το κάνουμε 3-1, δεχθήκαμε δύο εύκολα γκολ. Προσπαθούσαμε να το γυρίσουμε. Δεν υπάρχουν δικαιολογίας. Χάσαμε τέσσερις βαθμούς, δεχθήκαμε έξι βαθμούς από ομάδες που ψάχνουν τους βαθμούς και μπράβο τους. Πρέπει να μην δίνουμε δικαιώματα. Αυτό πληρώσαμε στο παιχνίδι. Η ΑΕΖ δεν κρύφτηκε, συγχαρητήρια στον Λιάσο. Μπορούσαμε να το καθαρίσουμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο, δεν τον ικανοποιήσαμε. Συνεχίζουμε».