Ολυμπιακός στο ρελαντί με οδηγό τον Χάμες και στο βάθος… Παναθηναϊκός

Κυριακή, 30/10/2022 - 17:56

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκες στη Super League επικρατώντας της Λαμίας 2-0 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, λίγες μέρες μετά το 1-1 με τη Φράιμπουργκ στη Γερμανία.

Οι «ερυθρόλευκοι»... καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Ο Χάμες Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ με το κεφάλι στο 22ο λεπτό, ενώ ο Σεντρίκ Μπακαμπού έκανε δύο τα τέρματα των Πειραιωτών στο 28'.

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε τους 20 βαθμούς και βρίσκεται στο -10 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, τον οποίο αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική (6/11, 19:30). Μεσολαβεί βέβαια και το ματς με τη Ναντ για την τελευταία αγωνιστική του Europa League, το οποίο δεν έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης θέλησαν να ελέγξουν τον ρυθμό. Κρατούσαν την μπάλα και επιχειρούσαν να διασπάσουν την άμυνα της ομάδας της Φθιώτιδας. Στο 22' ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα.

Ο Ίνμπομ Χουάνγκ έβγαλε ωραία μπαλιά με τη μία προς τα δεξιά της περιοχής. Εκεί ο Χάμες Ροντρίγκες πήρε την κεφαλιά, ο Σαράνοβ δεν αντέδρασε, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και προσγειώθηκε στα δίχτυα της Λαμίας. Έξι λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες έκαναν δύο τα τέρματά τους.

Ο Ντόι έβγαλε μία βαθιά μπαλιά προς τον Μπακαμπού, ο οποίος νίκησε τον Αντέτζο εκμεταλλευόμενος τη δύναμη και την ταχύτητά του. Πάτησε στην περιοχή, απέναντι από τον Σαράνοβ και πλάσαρε για να διπλασιάσει τα τέρματα των ερυθρόλευκων. Η καλύτερη στιγμή των φιλοξενουμένων κατεγράφη στο 35'. Ο Γιακουμάκης πεσμένος προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Παπασταθόπουλος έβαλε το πόδι του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πιο χαμηλό ρυθμό και τη Λαμία να αναζητά τρόπο να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Μάλιστα στο 50ο λεπτό ο Ασκόβσκι βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Πασχαλάκη, έπειτα από γέμισμα από τα δεξιά. Έβαλε το πόδι του, όμως δεν κατόρθωσε να δώσει στην μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

Στη συνέχεια, ο Μαρσέλο και ο Βαλμπουενά πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ολυμπιακό να σταθεροποιεί την κυριαρχία του. Μάλιστα, ο Κολομβιανός και ο Βραζιλιάνος προσπάθησαν να συνδυαστούν στο 73ο λεπτό, ώστε να πετύχουν το τρίτο γκολ.

Μετά το 80ο λεπτό ο Αραμπί και ο Μπιέλ είχαν καλές στιγμές για να ανεβάσουν περαιτέρω τον δείκτη του σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Έτσι, το 2-0 έμεινε έως και το φινάλε.