Ολυμπιακός με ψυχή, λύγισε τον ΠΑΟΚ με ανατροπή

Τετάρτη, 5/4/2023 - 23:10

Έβγαλε… νοκ άουτ τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Ανιγκό πλέον στον πάγκο τους, εξαργύρωσαν την ανωτερότητά τους απέναντι στον «δικέφαλο του Βορρά», επικρατώντας 3-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» με ανατροπή.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι και στα δύο ημίχρονα, αλλά στο πρώτο κλώτσησαν τις μεγάλες ευκαιρίες που είχαν και είδαν τον Μπράντον να «παγώνει» το γήπεδο στο 22’, σκοράροντας κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο β’ ημίχρονο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι τιμώρησαν τον ΠΑΟΚ για τα λάθη του. Το σύνθημα, έδωσε ο Μπακαμπού με βολίδα στο 59’, ενώ ο Μασούρας έβαλε στο 78’ σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό με εξ επαφής κεφαλιά έπειτα από «τσαφ» του Κουλιεράκη.

Το εντός περιοχής χέρι του Ζίβκοβιτς έδωσε τη δυνατότητα στον Ελ Αραμπί να «καθαρίσει» το ματς στο 87’ με εκτέλεση πέναλτι και να υπενθυμίσει ότι ο Ολυμπιακός είναι ολοζώντανος για πρωτάθλημα, βγάζοντας ουσιαστικά εκτός μάχη τους Θεσσαλονικείς.