«Κόλλησε» με τον Ολυμπιακό και... παρέμεινε χωρίς νίκη η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 12/9/2022 - 20:57

Πρώτος βαθμός, αλλά ανεπιθύμητος!

Ολυμπιακός και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0 στο ΓΣΠ, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα ματς όπου είχε ελάχιστες φάσεις, οι δύο ομάδες πήραν τον πρώτο φετινό τους βαθμό, κάτι που πληγώνει περισσότερο αυτήν της Λεμεσού, η οποία παραμένει χωρίς νίκη.

Οι «λέοντες» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, εκεί όπου έχασαν πέναλτι με τον Τσέποβιτς (7') και ακυρώθηκε γκολ του Κάσα (26'), ενώ μετά την ανάπαυλα έμειναν με δέκα λόγω της αποβολής του Μπάστο (50') και εκεί τα πράγματα δυσκόλεψαν.

Η κόκκινη επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα, αφού έπεσε κατά πολύ ο ρυθμός και μόνο στο φινάλε του αγώνα είχαμε καλές φάσεις και έτσι οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο αποτέλεσμα, το οποίο δεν ήταν το επιθυμητό.

Την επόμενη (4η) αγωνιστική, η ΑΕΛ υποδέχεται την Παρασκευή (16/9, 19:00) τη Δόξα στο Τσίρειο και το Σάββατο (17/9, 19:00) ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τυπικά στο ΓΣΠ τον ΑΠΟΕΛ.

Στο 7' η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι, για χέρι του Μπάρντι στην περιοχή και υπόδειξη μέσω VAR.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσέποβιτς, όμως ο Μολ έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

0

Στο 16ο λεπτό, ο Τσέποβιτς δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, με τον Γκεριέ να βάζει σωτήρια το πόδι και την κόντρα σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR. Μετά από γύρισμα του Μιλιντσεάνου από δεξιά, ο Τσέποβιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Κάσα που από κοντά νίκησε τον Μολ. Το γκολ ακυρώθηκε, για οφσάιντ στον Μολδαβό, στην αρχή της φάσης.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45+4', ο Κάσα μπήκε περιοχή από αριστερά και γύρισε για τον Μακρή κι αυτός με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 50' η ΑΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Μέσω VAR ο Μπάστο δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, για επικίνδυνο παίξιμο και δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Σάλι.

0

Στο 80ο λεπτό, η πρώτη ουσιαστική φάση στο β' μέρος, με τον Κάσα να σεντράρει, τον Μπεραχίνο να παίρνει την κεφαλιά και τον Μολ να αποκρούει.

Δύο λεπτά μετά, ο Γκεριέ σέντραρε από αριστερά και ο Πεχλιβάνης με διπλή προσπάθεια από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μουριέλ που απέκρουσε.

Στο 90+3', ο Πεχλιβάνης έκανε το γέμισα και ο Γκεριέ από κοντά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΛ είχε διπλό δοκάρι με τους Μπεραχίνο και Κατσάνικλιτς.

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Moλ, Κυριάκου, Έσελινγκ, Καρτάσιαν (79′ Πεχλιβάνης), Μπάρντι, Γκεριέ, Νάνι, Ψύχας, Ευτυχίδης (88′ Ντόσης), Σάλι (51′ Καπαρτής), Ντεσιρέ (79′ Χέντρικς).

ΑΕΛ (Μάριος Ζαχαρίου): Μουριέλ, Παντελή (83′ Κοντινέλα), Τεϊσέιρα, Μπάστο, Ντζάλμα, Ζντραφκόσκι, Τσιμπόλα, Κάσα (83′ Κατσανίκλιτς), Μακρής (65′ Σις), Μιλιντσεάνου (53′ Φραντζής), Τσέποβιτς (65′ Μπεραχίνο).

0

Γιάννης Πετράκης (Ολυμπιακός): «Ήταν ένα παιχνίδι που το ήθελαν πολύ και οι δύο ομάδες, ένα παιχνίδι που δεν είχε ευκαιρίες. Νομίζω ότι όλα γίνανε στο τέλος. Εμείς χάσαμε δύο καλές ευκαιρίες και άλλη μία ο αντίπαλος Όπως πήγε το παιχνίδι θα μπορούσε να νικήσει και η μία ομάδα και η άλλη. Παρά το γεγονός ότι παίζαμε με παίκτη περισσότερο απέναντι σε μια συμπαγή άμυνα δεν είχαμε ιδέες για να κάνουμε φάσεις. Κρατάμε ότι δεν δεχθήκαμε γκολ, κρατάμε ότι κάναμε καλά κάποια πράγματα και μέσα από την δουλειά έχουμε τις προϋποθέσεις να φτιάξουμε μια καλή ομάδα».

Ποια ήταν αυτά τα καλά που είδατε; «Ο αντίπαλος σε όλη την διάρκεια του αγώνα δεν είχε ευκαιρίες εκτός από το τέλος και είναι το πιο σημαντικό. Από την άλλη δεν δημιουργήσαμε και αυτό είναι το πιο δύσκολο. Έχουμε τις προϋποθέσεις για να γίνουμε καλή ομάδα».

Είστε ευχαριστημένος από τον βαθμό; «Όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα ναι είμαι».

Για τον Μολ: «Τα διαπιστευτήρια του τα έδωσε από πέρσι. Τον είχα και ποδοσφαιριστή στον Απόλλωνα. Πέραν από καλός τερματοφύλακας είναι και πολύ καλός χαρακτήρας και είμαστε χαρούμενοι που επέστρεψε».

Για τον τραυματισμό του Σάλι: «Δεν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση. Θα πάει αύριο στον γιατρό».

0

Μάριος Ζαχαρίου (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας για την υπερπροσπάθεια. Ακόμα και με δέκα ποδοσφαιριστές ήμασταν καλύτεροι. Κάποια άτομα πρέπει να σεβαστούν περισσότερο την ομάδα μας. Ήταν δύσκολη εβδομάδα αλλά οι ποδοσφαιριστές μας ακολούθησαν το πλάνο μας και έκαναν ένα καλό παιχνίδι».

Τι εννοείται με το ότι δεν σας σέβονται; «Δεν θέλω να σχολιάσω αυτή την στιγμή».

Γιατί δεν έπαιξε ο Μιραλάς; «Είχε κάποιες ενοχλήσεις και κρίναμε καλύτερο να τον προφυλάξουμε».

Για τη συνέχεια: «Νομίζω ότι με την απόδοση μας δείξαμε ότι η ομάδα ανεβαίνει. Υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωση και σίγουρα με τις κατάλληλες κινήσεις της διοίκησης θα γίνουν ακόμη καλύτερα τα πράγματα».

0

Πλουτής Αβραάμ (ΑΕΛ): «Αντιλαμβάνομαι ότι επειδή ήταν τηλεοπτικό πως θα το είδε ο κύριος Μάζιτς. Μας στερήθηκαν τρεις βαθμοί. Αξίζαμε να κερδίσαμε. Είχαμε ένα γκολ πεντακάθαρο και δεν ξέρω γιατί ακυρώθηκε. Είχαμε δυο δοκάρια ήμασταν καλύτεροι μέχρι και την κόκκινη κάρτα. Πιθανό να ήταν ο αντίπαλος που θα έπρεπε να μείνει με δέκα παίκτες. Νιώθουμε ότι μας κλάπηκαν τρεις βαθμοί. Δυστυχώς μας στερήθηκε το δικαίωμα να πάρουμε το τρίποντο απόψε.Χάσαμε το πέναλτι, αλλά και μετά απ’ αυτό δεν μας έλειψε κάτι. Οι παίκτες πάλεψαν, πέτυχαν ένα γκολ δεν είδα το λόγο που ακυρώθηκε. Δεν έχουμε επιλογή θα συνεχίσουμε να παλεύουμε. Η ομάδα εβδομάδα με εβδομάδα θα γίνεται καλύτερη. Αντί να έχουμε έξι βαθμούς έχουμε ένα».