Όλα μηδέν στο ΓΣΠ, πλησιάζει τον τίτλο ο ΑΠΟΕΛ (BINTEO)

Κυριακή, 7/5/2017 - 20:57

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλες 0-0 με την «μάχη» του τίτλου να συνεχίζεται με αμείωτη ένταση. Πλέον ο «γαλαζοκίτρινοι» βρίσκονται ακόμη πιο κοντά στο τρόπαιο του πρωταθλητή αφού διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας του +4 ενώ πλέον απέμειναν μόλίς δυο στροφές πριν το τέλος. Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να νικήσουν και να πάρουν το πρωτάθλημα από σήμερα.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ μέ την ισοπαλία έχασε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά από την κορυφή και πλέον απομακρύνεται το όνειρο του πρωταθλήματος.

Α΄ Ημίχρονο:

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς κάτι το αξιόλογο το πρώτο 15΄ λέπτο με την ΑΕΚ να κρατάει περισσότερο την μπάλα, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο μπροστά από την εστία του Βάτερμαν.

Στο 16΄ ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει για πρώτη φορά, χωρίς όμως επιτυχία, αφού ο Βάντερ δεν πρόλαβε την μακρινή μπαλιά του Βινίσιους.

Η ΑΕΚ κρατούσε περισσότερο την μπάλα, χωρίς όμως να προβληματίσει τον Βάτερμαν.

Πρώτη σημαντική ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 32΄, το σουτ όμως το Μπόλιεβιτς κόντραρε σε ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ και κατέληξε κόρνερ.

Η ΑΕΚ ήταν αρκετά καλύτερη στα πρώτα 35΄ του παιχνιδιού, με τον ΑΠΟΕΛ να κινείται σε παθητικό ρόλο.

Τίποτα το αξιόλογο μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ Ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να επιβάλει από την αρχή το παιχνίδι του. Η είσοδος του Στάθη Αλωνεύτη βοήθησε τον ΑΠΟΕΛ να δημιουργήσει παιχνίδι, κάτι που του έλειπε στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γαλαζοκίτρινοι ανέλαβαν πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο μέρος, χωρίς όμως να κάνουν την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Χουάν Πάμπλο.

Στο 66΄ ο ΑΠΟΕΛ βρήκε την πρώτη του καλή ευκαιρία με τον Σωτηρίου. Μετά από μπαλιά του Αλωνεύτη από τα αριστερά ο Κύπριος επιθετικός προσπάθησε χωρίς επιτυχία να νικήσει τον Χουάν Πάμπλο.

Η πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ θα ρθει στο 78΄ με τον Φλοριάν, όμως το σουτ του θα καταλήξει πάνω από τα δοκάρια του Βάτερμαν.

Παρά τις προσπάθειες των δυο ομάδων τελικώς αυτές θα συμβιβαστούν στο 0-0 με την «μάχη» του τίτλου να συνεχίζεται με δυο στροφές να παραμένουν.

Oι δηλώσεις του Ι.Ιδιάκεθ: ''Παίξαμε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ο ΑΠΟΕΛ, ισορρόπησε. Στο τέλος ρισκάραμε αλλά δεν τα καταφέραμε να βάλουμε γκολ. Πλησιάσαμε όμως την νίκη. Είμαι περήφανος για την ομάδα μου, για όλους τους ποδοσφαιριστές μου. Το πρωτάθλημα δεν έχει ακόμη τελειώσει. Θέλω να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ στο κόσμο μας. Θα τα δώσουμε όλα μέχρι το τέλος''.

Οι δηλώσεις του Τ.Κριστιάνσεν: ''Συμφωνώ με τον Ιμανόλ ότι δεν παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Με τις αλλαγές που κάναμε στην επανάληψη αλλάξαμε την εικόνα μας και γίναμε πιο επιθετικοί. Δεν κάναμε όμως ευκαιρίες για να πάρουμε τον αγώνα. Φυσικά και ήθελα την νίκη σήμερα. Μένουν δυο αγώνες και έχουμε τέσσερις βαθμούς διαφορά. Το πρωτάθλημα είναι στο χέρι μας. Να είναι σίγουροι οι οπαδοί μας πως θα τελειώσουμε την δουλειά''.