Οι Πέισερς έκαναν μπρέικ μέσα στο Μιλγουόκι και ισοφάρισαν σε 1-1

Τετάρτη, 24/4/2024 - 08:12

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πασκάλ Σιακάμ, οι Πέισερς έσπασαν την έδρα των Μπακς, καθώς ισοφάρισαν σε 1-1 με τη νίκη τους (108-125) μέσα στο «Fiserv Forum», με τη σειρά να μεταφέρεται στο «Bankers Life Fieldhouse» για τα playoffs της Ανατολής στο NBA.

Συγκεκριμένα, ο 30χρονος φόργουορντ έκανε playoff career-high, πετυχαίνοντας 37 πόντους, ενώ είχε 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 36:36. Δύο βράδια, αφού σκόραρε 35 πόντους στο πρώτο ημίχρονο στη νίκη (109-94) του Μιλγουόκι επί της Ιντιάνα, ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 26 στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 34.

Η εμφάνιση του σταρ των «ελαφιών» δεν ήταν αρκετή, αφού για άλλη μία φορά αγωνίστηκαν χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο λόγω του γνωστού προβλήματος που έχει από το φινάλε της regular season και τη νίκη με τους Σέλτικς. Ο Μάιλς Τέρνερ σκόραρε 22 πόντους και ο Άντριου Νέμπαρντ είχε 20, ενώ ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον έκανε double-double με 12 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Για το Μιλγουόκι, ο Μπρουκ Λόπες σκόραρε 22 πόντους με 6/7 τρίποντα, ο Κρις Μίντλετον είχε 15 και ο Μπόμπι Πόρτις ήταν για άλλη μία φορά «διπλός» με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Νωρίτερα, ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς σκόραρε 25 πόντους και έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στα playoffs, βοηθώντας τους Τίμπεργουλβς να επικρατήσουν με 105-93 επί των Σανς και να κάνουν το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Ο Μάικ Κόνλεϊ και ο Ρούντι Γκομπέρ πρόσθεσαν ο καθένας από 18 πόντους, ενώ για το Φοίνιξ ο Άντονι Έντουαρντς τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και (3/12 σουτ). Τώρα η σειρά μεταφέρεται στην έδρα των Σανς, οι οποίοι είδαν τα ξημερώματα των Ντέβιν Μπούκερ να σκοράρει 20 πόντους, τον Κέβιν Ντουράντ να προσθέτει 18 και τον Έρικ Γκόρντο να έχει 15.