Ηττήθηκε, αλλά έδειξε ότι μπορεί η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 8/8/2024 - 22:32

Διατηρεί ακόμα ελπίδες!

Η Πάφος γνώρισε την ήττα με 2-1 από την ΤΣΣΚΑ 1948 στην Βουλγαρία, στο πλαίσιο του πρώτου μεταξύ τους αγώνα, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Conferencce League και πηγαίνει στο «Άλφαμεγα Stadium» (15/08, 20:00) για την ανατροπή.

Οι «γαλάζιοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά με τον Τάνκοβιτς να απειλεί δις την αντίπαλη περιοχή και στην τρίτη και... φαρμακερή να ανοίγει το σκορ (10'). Στην συνέχεια το σύνολο του Καρσέδο συνέχισε στο ίδιο τέμπο χωρίς να καταφέρνει να στείλει ξανά την μπάλα στα δίχτυα.

Παρόλα αυτά, η ομάδα της Βουλγαρίας μπόρεσε να ισοφαρίσει στην πρώτη της φάση στο ματς, με τον Ιλιέφσκι (29'), ενώ εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων έκανε την ανατροπή, αφού μετά το αντικανονικό μαρκάρισμα του Λούκασεν στον σκόρερ του πρώτου τέρματος, ο Τάλις (50') ευστόχησε από τα ένδεκα βήματα.

Έπειτα ο ρυθμός έπεσε, με την Πάφο να έχει δοκάρι λίγα λεπτά πριν την λήξη, γνωρίζοντας εντέλει την ήττα, όμως μπορεί ακόμα να ελπίζει, αφού όπως και με την Ζαλγκίρις είχε παρά πολύ καλά διαστήματα, ιδιαίτερα στην αρχή και αν δώσει παραπάνω διάρκεια στο παιχνίδι της μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα και να καλύψει τη διαφορά του ενός τέρματος (χρειάζεται δύο για να περάσει).

Θυμίζουμε ότι σε περίπτωση πρόκρισης οι «γαλάζιοι» θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Πετάχ Τίκβα - Κλουζ

Η Πάφος απείλησε πρώτη στο έβδομο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Τεράστια ευκαιρία για τους «γαλάζιους» δύο λεπτά αργότερα, με τον 29χρονο επιθετικό να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή και τον Μαρίνοβ να αποκρούει.

Το σύνολο του Καρσέδο άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Ζάζα να ντριμπλάρει εκπληκτικά τους αντιπάλους του και να δίνει στον Τάνκοβιτς. ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους στο 19ο λεπτό,  με τον Ζάιρο να κάνει το πλάγιο σουτ και τον πορτιέρο της ΤΣΣΚΑ να διώχνει.

Η ομάδα της Βουλγαρίας ισοφάρισε στο 29ο λεπτό σε μια φάση διαρκείας. Αρχικά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ιλιέφσκι έκανε το πλασέ μέσα από την «καρδιά» της περιοχής και νίκησε τον Ίβουσιτς.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 στο 50ο λεπτό, με τον Τάλις να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα, μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Γκολντάρι στον Ιλιέφσκι.

Η ΤΣΣΚΑ 1948 απείλησε ξανά μετά από τρία λεπτά, με τον Κίριλοβ να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ευκαιρία για την Πάφο στο 82ο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να επιχειρεί το σουτ, υποχρεώνοντας τον Μάρινοβ σε δύσκολη απόκρουση.

Δοκάρι για τους «γαλάζιους» στο 84ο λεπτό, με τον Πηλέα να κάνει την σέντρα και τον Γκολντάρ να παίρνει την κεφαλιά σημαδεύοντας στο δοκάρι.

ΤΣΣΚΑ 1948 (Τομισλάβ Στίπιτς): Μάρινοβ, Φουρτάντο, Ιβανοβ, Τσενοβ, Ραπνουιλ, Πίσκεβιτς, Ντασκαλοβ, Καραγκάρεν, Τάλις, Κίριλοβ, Ιλιέφσκι

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Λούκασεν, Ναμ, Γκολντάρ, Μελούσο, Πελάτζιο, Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Μπρούνο, Ζάζα, Ζάιρο.

Κάρλος Καρσέδο: «Ξεκινήσαμε καλά, πήραμε το προβάδισμα αλλά μετά δεν ήμασταν όπως πριν. Ισοφάρισαν και στο δεύτερο μέρος ήρθε και το δεύτερο γκολ. Πρέπει να έχουμε περισσότερη διάρκεια στον επαναληπτικό».

Ποιος ήταν ο λόγος που δεν είχε διάρκεια η ομάδα: «Χάσαμε πολλές μονομαχίες μετά που δεχθήκαμε το γκολ και τους αφήσαμε να κάνουν το παιχνίδι τους γι’ αυτό».

Για το εάν πιστεύει στην ανατροπή: «Ξέρουμε ότι μπορούμε να προκριθούμε στον επόμενο γύρο αλλά πρέπει να παίξουμε όπως τα πρώτα 20′ του σημερινού αγώνα».