«Έκλεψε» το βαθμό της ισοπαλίας από τον Απόλλωνα στο τέλος η Πάφος (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 23/12/2020 - 17:49

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης» μεταξύ της Πάφου και του Απόλλωνα για τη 16η εμβόλιμη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 36ο λεπτό με τον Ιωάννη Πίττα ενώ η «απάντηση» των γηπεδούχων ήρθε στο 89ο λεπτό με τον Πάντσεον.

Με την ισοπαλία αυτή ο Απόλλωνας θα κάνει… ρεβεγιόν Χριστουγέννων στην κορυφή και μάλιστα με διαφορά τριών βαθμών από τη δεύτερη Ανόρθωση έχοντας κιόλας παιχνίδι λιγότερο. Οι Λεμεσιανοί έφτασαν τους 33 βαθμούς ενώ η Πάφος έφτασε στους 21 βαθμούς όμως είναι εκτός εξάδας.

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος από την αντίπαλο του, δημιούργησε περισσότερους κινδύνους μπροστά στην αντίπαλη εστία και βρήκε το γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν και έψαξαν την ισοφάριση και το πέτυχαν στο τέλος.

Την ερχόμενη αγωνιστική (17η) μετά τη διακοπή των Χριστουγέννων ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει στο Τσίρειο την Ανόρθωση (03/01 – 20:00). Από την πλευρά της η Πάφος θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Άχνς εκτός έδρας (03/01 – 16:00).

Έξω από την περιοχή ο Ιωάννης Πίττας στο πέμπτο λεπτό, έπιασε το σουτ όμως ο Ρούτκο με δυσκολία κατάφερε να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 15ο λεπτό ο Γιάννης Γιαννιώτας επιχείρησε νέο σουτ από μακρινή απόσταση όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έπεσε εκ νέου στη γωνία του και μάζεψε τη μπάλα.

Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Γιαννιώτα να φεύγει πίσω από την άμυνα της Πάφου σε τετ α τετ με τον Ρούτκο και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει στο 29ο λεπτό.

Στο 32ο λεπτό μετά από σέντρα στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Σάιθ πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε πολύ ψηλά έξω χωρίς να απειλήσει στον Δημητρίου.

Ο Απόλλωνας στο 36ο λεπτό ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Σάλαϊ έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Πίττα να προλαβαίνει την επιστροφή του Ρούτκο και με όμορφη προβολή έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Πέδρο στο 61ο λεπτό, ο Ντιγκινί δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 64ο λεπτό ο Φουρ επιχείρησε το μακρινό σουτ, ο Δημητρίου έπεσε και έδιωξε τη μπάλα με δυσκολία σε κόρνερ.

Εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι από τον Πίττα, η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Ήταν σε θέση οφσάιντ ο επιθετικός του Απόλλωνα και υποδείχτηκε ορθώς από το βοηθό στο 68ο λεπτό.

Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο στο 69ο λεπτό. Ο Ακαλέ μπήκε από πλάγια στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ όμως ο Δημητρίου έπεσε ξανά σωτήρια και έσωσε τον Απόλλωνα.

Στο 76ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντιγκινί στο πρώτο δοκάρι έπιασε το γυριστό σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ρούτκο.

Η Πάφος πίεζε για την ισοφάριση στο τελευταίο δεκάλεπτο και λίγο έλειψε ο Γιούστε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 82ο λεπτό.

Στο 89ο λεπτό η Πάφος έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Πάντσεον. Ο Άγγλος εκτέλεσε από μακριά κανείς δεν μπήκε στην πορεία της φάσης, ο Δημητρίου ξεγελάστηκε και είδε την μπάλα στο βάθος των δικτύων του.

Πάφος (Ντμίτρι Μιχαΐλενκο): Ρούτκο, Βαρέλα (Αντωνίου 46'), Κβίντα, Σάιθ, Αουρέλιο, Πάντσεσον, Βαλακάρι, Φουρ, Ράκελς (Ακαλέ 46'), Ανγκούλο (Τόρες 79'), Μπεριγκό

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Μάρκοβιτς, Χ. Κυριάκου, Γιαννιώτας (Φιλιώτης 85'), Πίττας (Ντένιτς 73'), Ματέι (Βασιλείου 73'), Ντιγκινί (Μπένσοπ 85')

To... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ντμίτρι Μιχαϊλένκο (Πάφος): «Παίξαμε καλά. Είχαμε καλές στιγμές στο παιχνίδι. Ειδικά στα ξεκινήματα των ημιχρόνων. Ήταν ατυχία όταν δεχτήκαμε το γκολ, όμως δυστυχώς έγινε αλλά ισοφαρίσαμε. Στο δεύτερο μέρος πιέσαμε πολύ, κάναμε φάσεις και πιστέψαμε στη νίκη και η ομάδα πήρε τη δικαίωση της με το γκολ στο τέλος. Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες για τον πόντο γιατί είναι πολύ σημαντικός γιατί δε χάσαμε απέναντι από μια μεγάλη ομάδα. Η συμπεριφορά τους στο γήπεδο ήταν φανταστική. Για το μεταγραφικό δε μπορώ να πω κάτι σπουδαίο αλλά θα κινηθούμε σύντομα και θα ξέρετε περισσότερες λεπτομέρειες. Είμαστε αισιόδοξοι και με τους τραυματίες. Βαλεριάνος και Φυλακτού θα επιστρέψουν μετά τη διακοπή. Ο Βα ήταν τραυματίας τις τελευταίες ημέρες αλλά θα επιστρέψει και αυτός μετά τη διακοπή».

Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Ήταν ένα πολύ σπουδαίο παιχνίδι για εμάς. Θεωρώ ότι το πρώτο ημίχρονο και έως το 70 θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει κάποιο γκολ ακόμα. Δεν το καταφέραμε και το τελευταίο 20λεπτό μας πίεσαν και έκαναν ευκαιρίες και στο τέλος δεχτήκαμε το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια αλλά όχι από το αποτέλεσμα όμως είναι μέσα στη δουλειά μας αυτά. Πρέπει να μαθαίνουμε όσο γίνεται και να γινόμαστε πιο δυνατοί όσο προχωράμε. Καλές γιορτές σε όλο τον κόσμο και υγεία πάνω από όλα. Να απαλλαγούμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται από αυτόν τον εφιάλτη που είναι δίπλα μας (σ.σ κορωνοϊό). Για εμένα παίζει ρόλο η σταθερότητα και η διάρκεια για να είμαστε στο τέλος εκεί που πρέπει. Στη διαδρομή πρέπει να συμβεί το οτιδήποτε αλλά αυτό για εμένα δεν καθορίζει την ποιότητα μας. Το ποδόσφαιρο επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες. Πρέπει να εξελισσόμαστε, να βελτιωνόμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι και πιο δυνατοί. Έχουμε την ποιότητα μέσα από σκληρή δουλειά να τα κερδίσουμε στα επόμενα παιχνίδια. Η προσπάθεια που έγινε ήταν πολύ μεγάλη όμως έτσι είναι το ποδόσφαιρο και η ζωή, μαθαίνουμε και προχωράμε».

Τζέισον Πάντσεον (Πάφος): «Είναι ωραίο να σκοράρεις αλλά το σημαντικό για εμάς είναι ότι τα καταφέραμε απέναντι σε ένα καλό αντίπαλο. Για εμένα ήμασταν καλύτεροι όμως στη διακοπή πρέπει να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο για να καταφέρουμε να πετύχουμε τους στόχους μας. Γενικώς δημιουργούμε ευκαιρίες όμως δε σκοράρουμε συχνά και πρέπει να βελτιωθούμε. Στόχος μας είναι η εξάδα αν όχι η τετράδα. Πρέπει να σκοράρουμε περισσότερο για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Ανδρέας Παναγιώτου - Φιλιώτης (Απόλλωνας): «Πιστεύω ότι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Θα δούμε τι έφταιξε για να το διορθώσουμε την ερχόμενη αγωνιστική. Θεωρώ ήταν καλή ευκαιρία για να πάρουμε το τρίποντο για να ανέβουμε ακόμη περισσότερο βαθμολογικά όμως έτσι είναι το ποδόσφαιρο, θα δούμε τη συνέχεια».

Ιωάννης Πίττας (Απόλλωνας): «Σίγουρα σκοράραμε πρώτοι και ελέγχαμε το παιχνίδι. Είμαστε απογοητευμένοι για το λεπτό που δεχθήκαμε το γκολ όμως ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι γιατί η Πάφος είναι μια πολύ καλή ομάδα. Θεωρώ ότι έπρεπε να κερδίσουμε σήμερα αλλά συνεχίζουμε, είμαστε εκεί και συνεχίζουμε με τον ίδιο ρυθμό. Πάντα θέλουμε το καλύτερο όμως σήμερα ατυχήσαμε. Συνεχίζουμε με τον ίδιο ρυθμό στην πρώτη θέση. Πρώτος στόχος μου είναι να βοηθώ την ομάδα μου. Είμαι χαρούμενος που βάζω γκολ όμως η ομάδα έχει σημασία. Όλοι μαζί συνεχίζουμε. Στόχος το πρωτάθλημα και θα παλέψουμε έως το τέλος για αυτό. Σίγουρα δε μπορείς να το εγγυηθείς αυτό όμως θα μείνουμε εκεί και θα παλέψουμε μέχρι το τέλος».

Μακουέλε Ακαλέ (Πάφος): «Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα επειδή ερχόμασταν από ανεπιτυχή αποτελέσματα. Και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη. Έχουμε πολύ καλή ομάδα, προπονούμαστε σκληρά και δικαιούμαστε περισσότερους πόντους».