«Κόλλησαν» στην ισοπαλία Πάφος και ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/3/2021 - 17:50

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης» μεταξύ της Πάφου με τον ΑΠΟΕΛ καθώς οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες, 1-1 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των play-off.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο σκορ με τον Τόμας Ντε Βινσέντι στο 51ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι είχαν την… απάντηση με τον Μπεριγκό στο 84ο λεπτό.

Με την ισοπαλία αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 34 βαθμούς και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του ομίλου ενώ η Πάφος έμεινε αμετάβλητη στην κορυφή του γκρουπ έχοντας πλέον 36 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική (3η), η Πάφος αντιμετωπίζει τη Δόξα (12/03 - 16:00) εκτός έδρας στο Μακάρειο. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την Καρμιώτισσα (15/03 - 19:00) στο ΓΣΠ ενώ μεσοβδόμαδα (10/03 - 16:00) υπάρχει και η ρεβάνς με την Ομόνοια για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 17ο λεπτό. Ο Κλωναρίδης έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε την παράλληλη πάσα στον Μπεν Σαχάρ, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει σε άδειο τέρμα και από κοντινή απόσταση.

Πρώτη καλή στιγμή για την Πάφο στο 42ο λεπτό. Ο Τόρες μπήκε από αριστερά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, καθυστέρησε να σουτάρει και έδωσε την ευκαιρία στον Ζόρζε που έπεσε με αυτοθυσία να αλλάξει πορεία στην μπάλα και να την στείλει κόρνερ.

Το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου στο 51ο λεπτό. Ο Τόμας Ντε Βινσέντι με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ κατάφερε να νικήσει τον Ρούτκο και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0.

Σέντρα του Φουρ, ο Αουρέλιο με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εντυπωσιακή απόκρουση του Ρούτκο σε σουτ του Μπεν Σαχάρ στο 70ο λεπτό. Στην ίδια φάση, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο τερματοφύλακας της Πάφου έσωσε ξανά την ομάδα του μετά από βολέ του Ζόρζε.

Ο Φουρ έδωσε στον Αουρέλιο, ο οποίος έκανε παράλληλη πάσα με τον Μπεριγκό να την στέλνει στα δίχτυα στο 84ο λεπτό και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Πάφος (Στηβ Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Κβίντα, Αραγιούρι, Σάιθ, Πάνιτς, Φυλακτού (Καμπράλ 63'), Βαλακάρι, Αουρέλιο, Φουρ, Τόρες (Μπεριγκό 72'), Ράκελς (Βα 63')

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Σάντος, Ζόρζε, Σιέλης (Ενσούε 85'), Γουίλερ, Σατσιάς (Γαβριήλ 75'), Ανουάρ, Ντε Βινσέντι, Κατσαντώνης, Κλωναρίδης (Εντονγκαλά 59'), Μπεν Σαχάρ (Νουχίου 85')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Στηβ Κωνσταντινίδης (Πάφος): «Δείξαμε χαρακτήρα. Όταν χάνεις με 1-0 από το ΑΠΟΕΛ, είναι δύσκολο το έργο αλλά δεν σταματήσαμε. Είμαι ευχαριστημένος από την γενική συμπεριφορά των παικτών μας. Καλή συνέχεια στο ΑΠΟΕΛ. Ο Βα είχε λίγες ενοχλήσεις πριν δύο μέρες, θέλαμε να τον προστατεύσουμε λίγο. Όταν είδαμε ότι χρειαζόμασταν δύναμη μπροστά τον βάλαμε μέσα, όπως και τον Κέβιν. Και ο Καμπράλ σιγά σιγά επανέρχεται».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (ΑΠΟΕΛ): «Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν είχαμε πρόβλημα, είχαμε επιβληθεί. Το παιχνίδι κρίθηκε στις χαμένες ευκαιρίες που είχαμε. Εκεί που έπρεπε να τελειώσουμε το παιχνίδι δεν το κάναμε. Χάσαμε δυο βαθμούς, συνεχίζουμε. Φρεσκάραμε την ομάδα και τώρα το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι κυπέλλου και θα χρειαστεί να κάνουμε το καλύτερο φετινό μας παιχνίδι για να προκριθούμε».

Αν θα είναι διαθέσιμοι για την Ομόνοια οι Λουντέμο και Βινίσιους: «Ελπίζω πως ναι. Κάνουν ατομικό, θα ξέρουμε τις επόμενες μέρες».

Τόμας Ντε Βινσέντι (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο στο 1ο ημίχρονο και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Η Πάφος πίεσε στο τέλος και κατάφερε να πετύχει το γκολ. Τώρα έχουμε στο μυαλό μας το επόμενο παιχνίδι».

Για το ντέρμπι με την Ομόνοια: «Είναι ένας τελικός, το θέλουμε πολύ. Ξέρουμε ότι είναι η τελευταία μας ευκαιρία για να διεκδικήσουμε ευρωπαϊκό εισιτήριο. Είναι ένας μεγάλος στόχος και ένα μεγάλο κίνητρο για μας».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Ήμασταν η ομάδα που προηγήθηκε, χάσαμε ευκαιρίες όμως είχε και η Πάφος ευκαιρίες μετά το γκολ άρα δικαιολογούνται στην Πάφο να λένε ότι ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα. Αυτό που θέλω να θίξω είναι άλλο. Βάλαμε και δεύτερο γκολ. Ρωτήσαμε τους ανθρώπους στο VAR και μας είπαν ότι δεν ενημέρωσαν τον διαιτητή για παράβαση. Ο ποδοσφαιριστής μας είπε ότι ο διαιτητής του είπε ότι ήταν φάουλ. Ο διαιτητής μας είπε ότι είδε λίγο φάουλ και λίγο χέρι. Είδε λίγο από όλα. Για τον συγκεκριμένο διαιτητή για να μην τον αδικήσουμε πήγαμε να τον ρωτήσουμε και μας είπε ότι είδε λίγο από όλα. Το συμπέρασμα δικό σας. Θέλουμε στο επόμενο ματς η ομάδα μας να μπει στο παιχνίδι και να κάνει αυτό που πρέπει».