Καταιγιστική Πάφος, διέσυρε την ΑΕΚ και έκανε σεφτέ στις νίκες (BINTEO)

Τρίτη, 11/4/2023 - 20:52

Επιστροφή στις νίκες!

Η Πάφος επικράτησε με 4-0 επί της ΑΕΚ και πήρε την πρώτη της νίκη, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλάζιοι» με μια καταιγιστική εμφάνιση  κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος και να το διπλασίασαν στο δεύτερο και να «σφραγίζοντας» ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, που τους κρατάει στο κόλπο για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Πολύ κακή παρουσία για άλλη μια φορά, είχε η ομάδα της Λάρνακας, η οποία υπέπεσε σε πολλά λάθη και δεν έδειξε την απαραίτητη δυναμική για να αντιδράσει και αποκτώντας δευτερεύον ρόλο έχασε και άλλο... έδαφος για την διεκδίκηση του τίτλου.

Τα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι Αμπντουραχίμι (10', 22'), Τάνκοβιτς (88')  και Κανέ (90+2')

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 4η θέση με 55 βαθμούς, ενώ οι «κιτρινοπράσινοι» παρέμειναν στους 58 βαθμούς τοποθετούμενοι στην 3η θέση.

Στην επόμενη (5η) αγωνιστική, η ΑΕΚ υποδέχεται την Παρασκευή (21/04, 19:00), στην «Αρένα» την Ομόνοια και η Πάφος φιλοξενείται την ίδια μέρα και ώρα, στο «Άλφαμεγα Stadium» από τον Απόλλωνα.

Πρώτη τελική για την Πάφο στο 6ο λεπτό, με τον Αμπντουραχίμι να κάνει το συρτό σουτ, εκτός περιοχής περιοχής και τον Πίριτς να μαζεύει με ευκολία.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «γαλάζιοι» θα ανοίξουν το σκορ, με τον Βαλακάρι να κάνει καταπληκτική κάθετη πάσα από το κέντρο, με αποδέκτη τον Αμπντουραχίμι, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρο της ΑΕΚ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

1

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο στο 18ο λεπτό, με τον Φαράζ να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το σύνολο του Μιτσέλ Σαλγκάδο διπλασίασε το σκορ στο 22ο λεπτό, με τον Ζάιρο να εκμεταλλεύεται την λανθασμένη μεταβίβαση του Μιλίσεβιτς και να στρώνει στον Αμπντουραχίμι, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία.

1

Τεράστια ευκαιρία για τους «κιτρινοπράσινους» στο 37ο λεπτό, με τον Γκαρσία να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Χότσκο και να σταματάει στο δοκάρι.

Η ομάδα της Λάρνακας απείλησε ξανά τρία λεπτά αργότερα, με τον Γκιούρτσο να δοκιμάζει το σουτ στην κίνηση  μέσα από την περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

1

Πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος για την ΑΕΚ στο 58ο λεπτό, με τον Γκιούρτσο να κάνει το σουτ, έξω από την περιοχή, όμως ήταν αδύναμο και η μπάλα κατέληξε έξω.

Η Πάφος απείλησε στο 72ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Τόμοβιτς και να καταλήγει σε κόρνερ.

1

Δεκαέξι λεπτά αργότερα οι «γαλάζιοι» έκαναν το 3-0, με τον 28χρονο εξτρέμ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ένα σουτ-κεραυνό.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 92ο λεπτό, με τον Κανέ να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα.

1

Πάφος (Μιτσέλ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Δημητρίου, Παλάσιος, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Χότσκο, Κανέ, Βαλακάρι (59′ Ντράγκομιρ), Αμντουραχίμι (59′ Τάνκοβιτς), Ζάιρο.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (63′ Νίκολιτς), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Λέδες, Πονς, Φαράζ, Γκιούρτσο (63′ Ναούμ), Γκρόμοφ (76′ Γιάκολις), Τρισκόφσκι.

1

Μιτσέλ Σαλγκάδο (Πάφος): «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, σε ένα κομβικό σημείο, από την στιγμή που η ΑΕΚ ήταν 6 βαθμούς από πάνω μας. Τώρα ανεβήκαμε στην βαθμολογία, είμαστε πίσω στον... πόλεμο αφού μειώσαμε στους τρεις βαθμούς από την ΑΕΚ που είναι μια σπουδαία ομάδα.

Το αποτέλεσμα είναι 4-0 αλλά για να είμαι ειλικρινής, η ΑΕΚ είναι μια πολύ δύσκολη ομάδα για να την αντιμετωπίσεις. Όμως κάναμε την δουλειά μας όπως έπρεπε να την κάνουμε, κλείσαμε τους δρόμους και σταματήσαμε τα δυνατά τους σημεία. Αυτό ήταν το πιο σημαντικό.

Έχουμε κερδίσει τον αντίπαλο μας για την 3η θέση και έχουμε το αίσθημα ότι οι παίκτες έχουν επιστρέψει και είμαστε έτοιμοι για να κάνουμε την δουλειά μας».

1

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Νιώθω ντροπή. Απολογούμαι στον κόσμο μας, στην διοίκηση. Αυτή δεν είναι η ομάδα που θέλω, η ομάδα που είχαμε προηγουμένως. Καταστροφή... Πλέον είμαστε μια ομάδα... καρτούν - δεν ξέρω αν μπορούμε να το πούμε αυτό - όχι πραγματική ομάδα. Το χειρότερο δεν είναι ότι χάνεις ή κερδίζεις. Το χειρότερο είναι η εικόνα μιας ομάδας χωρίς ενέργεια, χωρίς ένταση. Δεχθήκαμε 10 γκολ στα τελευταία τρία παιχνίδια, δεν είναι φυσιολογικό για αυτή την ομάδα. Ο αντίπαλος ήταν καλύτερος και σίγουρα αξίζει αυτό το αποτέλεσμα. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί αυτή η ομάδα άλλαξε τόσο πολύ, πρέπει να βρω λύσεις. Έτσι είναι αδύνατο, έτσι δεν θα βγούμε ούτε καν Ευρώπη και αυτό είναι πρόβλημα για τον σύλλογο, για μένα, για τους παίκτες, για όλο τον κόσμο της ΑΕΚ. Μια πραγματική καταστροφή σήμερα».

Για το γεγονός ότι και οι υπόλοιπες ομάδες τους πλησιάζουν: «Ο χαρακτήρας μου είναι να βλέπω την κορυφή, όχι την 4η θέση. Πρέπει να κάνουμε πράγματα για να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι. Όπως είπα, έτσι δεν θα βγούμε ούτε Ευρώπη. Θέλω να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι και να βλέπουμε προς τα πάνω, όχι προς τα κάτω. Όμως έτσι όπως παίζουμε είναι αδύνατο να πούμε στους φιλάθλους μας ότι βλέπουμε προς τα πάνω. Έχουμε δέκα μέρες να αλλάξουμε την νοοτροπία μας και να προσπαθήσουμε να προπονηθούμε καλά και να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι. Είναι μια σημαντική στιγμή, η πιο σημαντική στιγμή στην σεζόν».

1

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Ήταν ένα εφιαλτικό βράδυ. Συγχαρητήρια στην Πάφο για την πεντακάθαρη νίκη της. Το μοναδικό που έχουμε να κάνουμε είναι να απολογηθούμε για την εικόνα που παρουσιάσαμε σήμερα. Δεν ανταποκριθήκαμε, στο πρώτο ημίχρονο κάναμε μαζεμένα ατομικά λάθη, δεν είχαμε σε κανένα σημείο συγκέντρωση. Κάναμε πάρα πολλές υπερβάσεις στην Ευρώπη, οι παίκτες μας πρόσφεραν ανεπανάληπτες στιγμές αλλά στο τελευταίο διάστημα έχουμε μείνει στην πορεία της Ευρώπης.

Δεν παρουσιάζουμε το πρόσωπο που πρέπει, και σήμερα δεν παρουσιαστήκαμε σύμφωνα με τις δυνατότητές μας. Πρέπει άπαντες να κοιταχτούμε στον καθρέφτη. Είναι οι ίδιοι παίκτες και η ίδια ομάδα και παρουσιάζει αυτή την ντροπιαστική εικόνα. Συνεπακόλουθο ήταν αυτό το σκορ. Να κοιτάξουμε πως θα κάνουμε τα πάντα για να αλλάξουμε την κατάσταση. Εκπροσωπούμε την ομάδα μας, την πόλη μας και αυτή η εικόνα δεν είναι αντιπροσωπευτική για την ΑΕΚ που θαυμάσαμε τους προηγούμενους μήνες. Επαναλαμβάνω, το τελευταίο διάστημα έχουμε μείνει στην πορεία που είχαμε στην Ευρώπη.

Πρέπει να κοιταχτούμε στον καθρέφτη και να διορθώσουμε την εικόνα μας. Σήμερα από το πρώτο ημίχρονο μαζεμένα ατομικά λάθη, σε κανένα σημείο δεν ανταποκριθήκαμε, συγκέντρωση δεν υπήρχε πουθενά, οπόταν πρέπει να αναλάβουμε όλοι την ευθύνη μας. Πάλι συγχαρητήρια στην Πάφο και καλή συνέχεια. Τώρα στις μέρες που μεσολαβούν μέχρι το επόμενο παιχνίδι αυτοκριτική και να επιστρέψουμε. Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε με αυτό τον τρόπο».