«Σκόνταψε» στο Μακάρειο κόντρα στην ΠΑΕΕΚ ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 15/2/2022 - 20:55

Δύο πολύτιμους βαθμούς «πέταξε» στο Μακάρειο ο Απόλλωνας. Οι Λεμεσιανοί έμειναν στο ισόπαλο 2-2 με την ΠΑΕΕΚ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Αλμπάνης στο τρίτο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Βαρέλα στο 24ο λεπτό. Το δεύτερο γκολ  για την ΠΑΕΕΚ ήρθε στο 81ο λεπτό με αυτογκόλ του Μαυρία, όμως ο Ντιγκινί ισοφάρισε με πέναλτι στο 92ο λεπτό.

Ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο μπήκε δυνατά και βρήκε πολύ νωρίς το γκολ, όμως στις πρώτες επισκέψεις των γηπεδούχων στην περιοχή του δέχθηκε την ισοφάριση. Στη συνέχεια πίεσε, έψαξε το δεύτερο γκολ, χωρίς όμως επιτυχία. Μάλιστα, η ομάδα της Κερύνειας λίγο έλειψε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μισό οι «γαλάζιοι» μπήκαν ξανά αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο, όμως με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση έμειναν με παίχτη λιγότερο. Κάπου εκεί τα δεδομένα άλλαξαν και οι Λεμεσιανοί είδαν την ομάδα της Κερύνειας να βρίσκει και δεύτερο γκολ. Παρ’ όλα αυτά οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις.

Με την ισοπαλία αυτή ο Απόλλωνας έφτασε τους 45 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση στο +9 από τη δεύτερη θέση. Με τη σειρά της, η ομάδα της Κερύνειας παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλέον 14 βαθμούς.

Την ερχόμενη, 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ΠΑΕΕΚ θα παραμείνει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τη Δόξα ως τυπικά φιλοξενούμενη (27/02 - 16:00). Από την άλλη, ο Απόλλωνας θα επιστρέψει στο Τσίρειο για να φιλοξενήσει την Ανόρθωση (26/02 - 19:00).

Μόλις στο τρίτο λεπτό, ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ. Ο Ντιγκινί κατέβασε με το κεφάλι στον Αλμπάνη ο οποίος μπήκε στην περιοχή, ντρίμπλαρε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

Η πρώτη αξιόλογη τελική στην αναμέτρηση για την ΠΑΕΕΚ ήρθε στο 16ο λεπτό. Σουτ στην κίνηση από τον Μίλτς, όμως η μπάλα κατέληξε κατευθείαν στα χέρια του Γιοβάνοβιτς.

Στο 24ο λεπτό η ΠΑΕΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Βαρέλα ο οποίος πλάσαρε από πολύ κοντά μετά από σέντρα του Δημητρίου από τα δεξιά, κάνοντας το 1-1.

Κλασσική ευκαιρία στο 27ο λεπτό για τον Απόλλωνα με τον Αλμπάνη ο οποίος μέσα από την περιοχή δε βρήκε στόχο.

Στην αντεπίθεση η ομάδα της Κερύνειας με τον Κούρο στο 43ο λεπτό, με τον άσο των γηπεδούχων να κάνει τη σέντρα και τη μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα, σταματώντας στο οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Στο 54ο λεπτό η ομάδα της Κερύνειας έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Δημητρίου να μπαίνει στην περιοχή, όμως το τελείωμα του ήταν κάκιστο, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι ξανά στην αντεπίθεση στο 56ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Αυλωνίτη πάνω στον Βαρέλα. Εν τέλει, μετά από συμβολή του VAR, το φάουλ δόθηκε μόλις έξω από την περιοχή, όμως ο Ελλαδίτης αμυντικός αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το φάουλ εκτέλεσε στο 61ο λεπτό ο Κούρος, όμως ο Γιοβάνοβιτς ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τη μπάλα.

Η ΠΑΕΕΚ έφερε τα... κάτω-πάνω στο 81ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Ντίας, ο Φραγκέσκου πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Μαυρία και κατέληξε στα δίκτυα. Το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Ελλαδίτη αμυντικό των Λεμεσιανών.

Στις καθυστερήσεις ο Απόλλωνας ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιγκινί, μετά από χέρι του Φραγκέσκου.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Ντίας, Δημητρίου, Βαρέλα (Ενόχ 62'), Μιλτς (Νάντο 76'), Τσόσιτς, Ράμος (Χαραλάμπους 76'), Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου, Νούνιτς (Μπάμπιτς 62')

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (Τζουμ 63'), Χάμπος (Ογκεντά 83'), Αυλωνίτης, Χαμάς, Κολ, Νογιόκ, Αλμπάνης (Μαυρίας 63'), Πίττας, Ίντζια (Γιάνγκα 46'), Ντιγκινί

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Μάκης Σεργίδης (ΠΑΕΕΚ): «Είναι από τις δύσκολες στιγμές για έναν προπονητή να μπαίνει μετά από ένα τέτοιο παιχνίδι στα αποδυτήρια. Υπάρχει μεγάλη απογοήτευση για τον τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι. Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει δυνατό. Προσπαθούμε να μείνουμε ζωντανοί, αν πετύχουμε τον στόχο μας θα μιλάμε περί άθλου. Περάσαμε πολλά το τελευταίο 20ήμερο, πρέπει να διαχειριστούμε την σωματική κούραση και το ψυχολογικό κομμάτι, μετά τα κρούσματα κορωνοϊού. Στέλνουμε το μήνυμα πως και οι αδύνατες και φτωχές ομάδες δικαιούνται. Δεν ξέρω αν μπορούμε να έχουμε κέρδος στα παιχνίδια της δεύτερης φάσης, θα προσπαθήσουμε, απομένουν πολλοί αγώνες, μακάρι οι ποδοσφαιριστές μας να αντέξουν. Ευχαριστώ τους λίγους ανθρώπους που βρίσκονται κοντά στο σωματείο μας. Καλή συνέχεια στον Απόλλωνα, δίκαια βρίσκεται εκεί που βρίσκεται».

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Τυχερός πόντος για εμάς όπως εξελίχθηκε, όπως πήγε με τον τρόπο που παίζαμε, όταν αρχίζεις τόσο καλά πρέπει να είσαι σε καλό επίπεδο. Μας έλειπε ενέργεια, κάτι που συνήθως η ομάδα έχει. Δεν τρέξαμε όσο συνήθως, δεν δημιουργούσαμε τίποτα, η ανάπτυξη μας από πίσω ήταν λάθος. Ειδικά η ενέργεια που έλειπε είναι κάτι που πρέπει να αναλύσουμε πολύ καλά, επίσης ήμασταν κουρασμένοι, κάναμε λάθη ίσως στην προετοιμασία. Πρέπει να βρούμε τους λόγους επειδή το διαχειριστήκαμε μέχρι τώρα πραγματικά πολύ καλά τις ομάδες μεταξύ 7-12, αφήσαμε πολύ λίγους βαθμούς, σήμερα δεν τα καταφέραμε. Πάρα πολύ καλός αγώνας από την ΠΑΕΕΚ, μας δημιούργησαν πολλά προβλήματα, ήταν πολύ καλοί στο τρανζίσιον, εμείς δεν είχαμε επιστροφές. Χάνουμε αμυντικό με την αποβολή του Αυλωνίτη, ευτυχώς επιστρέφει ο Ρομπέρζ για Ανόρθωση, ίσως και ο Κατελάρης όμως έλειπε καιρό και πρέπει να το δούμε. Δεν χάθηκε κάτι, η ομάδα δικαιούται να μην είναι καλή, σίγουρα σήμερα ήταν αχρείαστο. Θα το αναλύσουμε και θα προχωρήσουμε όπως κάναμε στο παρελθόν. Έχουμε μιάμιση βδομάδα να προετοιμαστούμε. Ήταν πολύ έντονος Γενάρης και μισός Φεβράρης».

Aν κρατά περισσότερο το αρνητικό μέχρι το 90′ ή το θετικό ότι πάλι αντέδρασε στο τέλος: «Αναλύουμε τα όσα είδαμε. Όταν είσαι πίσω και ισοφαρίζεις στο τέλος δείχνει τη νοοτροπία. Ακόμη κι αν είναι ένας βαθμός, μπορεί να αποδειχθεί πολύ καλός στο τέλος. Είναι πολύ ακριβές το τι σκέφτομαι για την εμφάνιση σήμερα».

Χρήστος Αλμπάνης (Απόλλωνας): «Είμαστε απογοητευμένοι. Υπάρχουν κι΄αυτά τα αποτελέσματα. Πρέπει να δούμε τι κάνουμε λάθος και να βελτιωθούμε στον επόμενο αγώνα. Η νοοτροπία μας είναι να μην παρατάμε το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ζητάμε συγγνώμη στον κόσμο μας. Τους ευχαριστούμε για την στήριξη».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Σίγουρα δεν είναι το αποτέλεσμα για το οποίο ήρθαμε στη Λευκωσία. Δυστυχώς δεν ήμασταν σε καλή μέρα. Μείναμε πίσω στο σκορ, δυστυχώς με δέκα. Ο πόντος είναι πολύ σημαντικός. Ο κόσμος έστειλε το μήνυμα, ψηλά το κεφάλι. Θα προσπαθήσουμε να κλείσουμε την κανονική διάρκεια με τον καλύτερο τρόπο. Μετά το παιχνίδι ο πόντος είναι ολόχρυσος, συνεχίζουμε με τρομερή αυτοπεποίθηση. Κάποτε θα ερχόταν και το στραβοπάτημα».

Κλεάνθης Γεωργιάδης (ΠΑΕΕΚ): «Το ποδόσφαιρο πρέπει να παίζεται καθαρά εντός αγωνιστικού χώρου και να μην ασχολούμαστε με κανένα σφύριγμα και καμιά διαιτησία. Την περασμένη βδομάδα είπα συγνώμη στα παιδιά που δεν μπόρεσα να τους προστατέψω από αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα, σήμερα τι να τους πω; Ότι δεν δόθηκε ένα πέναλτι για μια ίντζα έξω και δόθηκε για ένα χέρι… εγώ ελπίζω να έχουν δίκαιο οι διαιτητές και να είδαν αυτό που δεν είδε κανένας. Έχουμε VAR, τόσα λεφτά, πληρώνουμε τόσους ανθρώπους να κάνουν τη δουλειά τους, ελπίζω να έχουν δίκαιο και εγώ άδικο. Φαίνεται ότι υπάρχει ο κανόνας του αδύνατου, σφυρίζονται εύκολα οι κάρτες. Δεν φταίει ο Απόλλωνας, δεν φταίει καμία μεγάλη ομάδα, αλλά αν είναι έτσι εγώ φταίω που τους στηρίζω τόσα χρόνια τη διαιτησία. Αυτή την ομάδα δεν μπορεί να την κερδίσει κανένας εύκολα, για να την κερδίσουν πρέπει να της σπάζουν το ηθικό τους και κάθε παιχνίδι της σπάζουν το ηθικό. Μας έχουν τσακίσει το νευρικό μας σύστημα. Είμαι φίλος με όλους αλλά νομίζω ότι το έχουμε παραξηλώσει. Το ποδόσφαιρο πρέπει να παίζεται στο γήπεδο και φέραμε την τεχνολογία να βοηθήσει, ας βοηθηθούν οι ίδιοι γιατί διαφορετικά θα πάω κι εγώ από την άλλη πλευρά να ζητήσω ξένους διαιτητές να φύγει η προκατάληψη».