Με Φερέιρα και άνεση στο Β' γύρο η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 26/10/2022 - 18:51

Η Ανόρθωση επικράτησε με 4-1 κόντρα στην ΠΑΕΕΚ, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης τους Κυπέλλου και πήρε την πρόκριση για τους «16».

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν μέτριος και η «Κυρία» αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές προϋποθέσεις. Όμως την λύση έδωσε ο Φερέιρα, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό, με κεφαλιά.

Στην ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σκοπό να... καθαρίσουν τον αγώνα και ο Φερέιρα με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 55ο λεπτό, μεγάλωσε την διαφορά, ενώ στο ο Ράντονιτς στο 67ο λεπτό έκανε το 3-0. Ο Πορτογάλος επιθετικός έβαλε και τέταρτο τέρμα στο 72ο λεπτό, σημειώνοντας χατ-τρικ.

Η ΠΑΕΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να ισορροπήσει τον αγώνα, βάζοντας το γκολ της... τιμής με τον Οκκαρίδη στο 80ο λεπτό.

Θετικό πρόσημο για την ομάδα της Αμμοχώστου είναι το γεγονός ότι, στο σημερινό ματς πήραν αγωνιστικά λεπτά ποδοσφαιριστές, που δεν έχουν πολλά παιχνίδια στα πόδια τους. Με τον Έλντερ Φερέιρα να ξεχωρίζει και να αποτελεί μια ευχάριστη έκπληξη, για τον Τσίσκο Μουνιόθ.

Πλέον η Ανόρθωση στρέφει το βλέμμα της, στο ντέρμπι της Δευτέρας (31/10, 19:00), όπου φιλοξενείται από την Ομόνοια στο ΓΣΠ, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, όπου θέλει να κάνει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΕΕΚ (Νικόλας Νικολάου): Ονησιφόρου, Λούβαρης, Οκκαρίδης, Μαλόκου (55′ Μοράις), Τσμοβς, Πασιαρδής (55′ Κουμής), Χρυσοστόμου, Οφορνάντου, Φαν Μπλερκ (80′ Τσολάκης), Αντωνίου (55′ Ηροδότου), Νικολεττίδης.

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Κεραυνός, Αντωνιάδης, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς (46′ Χριστοφή), Κίκο (46′ Κορέια), Νινγκά (46′ Ράντονιτς), Κορρέα, Ιωάννου (66′ Χριστοδουλόπουλος), Χρυσοστόμου (66′ Πάντσεον), Ουάρντα.