Τρίποντο με ανατροπή για την Ομόνοια, δεύτερο σερί για πρώτη φορά φέτος (BINTEO)

Παρασκευή, 1/12/2023 - 20:59
ΟΜΟΝΟΙΑ

«Κόλλησε» δεύτερη σερί νίκη η Ομόνοια για πρώτη φορά στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο!

Η ομάδα της πρωτεύουσας επικράτησε 2-1 του Οθέλλου με ανατροπή (όπως και την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Εθνικό αφού βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ), και έπιασε κορυφή (26β.). Από την άλλη, οι «πράσινοι» της Αθηαίνου έμειναν στους 9 βαθμούς και ταυτόχρονα σε δύσκολη θέση.

Ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ στο 37’ καθώς εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η Ομόνοια ήταν… χαμένη στο πρώτο μέρος, ωστόσο στο τελευταίο λεπτό του 45λεπτου ο Κούσουλος έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο δεύτερο μέρος, το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένο, ανέκτησε την κατοχή και ο Αλιούμ ήταν ο… χρυσός σκόρερ που χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

Υπενθυμίζουμε πως 26 βαθμούς έχει τόσο ο Άρης όσο και ο ΑΠΟΕΛ που θα αναμετρηθούν με ΑΕΛ και Δόξα αντίστοιχα, για την 13η αγωνιστική. Παράλληλα, η Ανόρθωση που βρίσκεται στους 24 βαθμούς θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ο Μάθιους αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο 30’ και αμέσως σήμανε συναγερμός στην Ομόνοια. Ο ποδοσφαιριστής θα περάσει από τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, ώστε να διαφανεί το μέγεθος του προβλήματος. Τέλος, απαγορευτικό αριθμό καρτών συμπλήρωσαν οι Χαραλάμπους και Αλιούμ οι οποίοι θα χάσουν είτε το επόμενο ματς με τη Νέα Σαλαμίνα είτε το μεθεπόμενο με την Καρμιώτισσα.

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική, η Ομόνοια θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τη Νέα Σαλαμίνα (10/12), ενώ ο Οθέλλος θα φιλοξενήσει τον Απόλλωνα (8/12).

Στο πρώτο πεντάλεπτο το ματς είναι ισορροπημένο, ενώ δεν έχει σημειωθεί κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι ο Οθέλλος, έχει την κατοχή και τις προϋποθέσεις, ενώ η Ομόνοια χάνει εύκολα τη μπάλα στο πρώτο 15λεπτο.

Η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 15' όταν συνδυάστηκαν εξαιρετικά οι Καρίμ-Μάθιους, το πλασέ όμως του τελευταίου κατέληξε μόλις έξω.

Πήρε πρωτοβουλίες ο Μπέζους στα τελευταία λεπτά, είχε 1-2 τελικές οι οποίες κατέληξαν εκτός εστίες στο 23ο λεπτό.

Ο Ποπέσκου στο 37' εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η άμυνα της Ομόνοιας δεν έδιωξε και με εύστοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η Ομόνοια στο 45'+6 σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης. Μετά από συρτή σέντρα του Σεμέδο, ο Μπεζούς αστόχησε, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Κούσουλος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ευκαιρία με το... καλημέρα για την Ομόνοια στο δεύτερο μέρος. Στο 48' ο Μπέζους εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Ταουντού έδιωξε ασταθώς και ο Αλιούμ δεν πρόλαβε να απειλήσει.

Στο 59ο λεπτό ο Αλιούμ φέρνει τα κάτω πάνω καθώς έκανε το 2-1. Ο Μπασιρού έδωσε υποδειγματική κάθετη στον σκόρερ ο οποίος με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Ταουντούλ.

Σουτ του Ουεσλάτι στο 67', λίγο δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο η μπάλα.

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάσνι): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ντε Ολιβέιρα, Σούτο (81' Κατσατής), Ποπέσκου (64' Σανγκαρέ), Καστάνας (81' Χάσο), Ανάνγκ (46' Μαμαντού), Ουεσλάτι (81' Μπραμπίγια).

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους (30' Ψάλτης), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού, Κούσουλος (46' Χαραλάμπους), Μπέζους (73' Φράνσον), Αλιούμ, Σεμέδο, Καρίμ (85' Λανγκ).

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (Ομόνοια): «Δύσκολο παιχνίδι, δεν έχει εύκολα ματς. Όλες οι ομάδες θέλουν βαθμούς. Σημασία έχουν οι τρεις βαθμοί, κάποια πράγματα δεν μας βγήκαν. Δίκαια κερδίσαμε αυτό το παιχνίδι. Δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν πολλές ομάδες στα ψηλά. Συγχαρητήρια στους παίκτες και στον κόσμο, μας βοήθησαν να κερδίσουμε το παιχνίδι. Να ξεκουραστούμε, τέλειωσε ο πρώτος γύρος. Θα δούμε τι θα γίνει στα άλλα ματς του σαββατοκύριακου. Να διορθώσουμε κάποια πράγματα και να βελτιωθούμε. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν αρκετά καλοί. Όταν κάνεις αρκετά λάθη χάνεις την αυτοπεποίθηση σου. Προσπαθήσαμε να το φτιάξουμε στο ημίχρονο. Είναι καλοί οι ποδοσφαιριστές, προσπάθησαν να ηρεμήσουν και να βάλουν την ποιότητα τους στον αγωνιστικό χώρο».

Για τον Λοΐζου: «Ενημερώθηκε ο κόσμος από τον Δημητρίου. Θα κρατήσουμε τι έγινε να το λύσουμε ήρεμα τις επόμενες μέρες, μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας. Έτσι είναι καλύτερο για την ομάδα».

Για τον Μάθιους και Κούσουλο: «Θα αξιολογούνται καθημερινά, νομίζω θα τους έχουμε στο επόμενο παιχνίδι».

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάσνι): «Είχαμε φάσεις που έπρεπε να τελειώσουμε στο πρώτο μέρος. Έπρεπε να κάνουμε καλύτερες επιλογές. Δεν έπρεπε να χάσουμε, προχωράμε. Νομίζω ότι το κλειδί στο παιχνίδι ήταν το γκολ που φάγαμε πριν το ημίχρονο. Δεν έπρεπε να φάμε αυτό το γκολ για πολλούς λόγους αλλά δεν θα πω τίποτα άλλο. Συγχαρητήρια στους παίχτες γιατί έκαναν πολύ καλή δουλειά. Χρειαζόμαστε λίγο βελτίωση στην άμυνα και λίγο στην επίθεση για να είμαστε πιο επικίνδυνοι».

Για το τι έλειψε στην ομάδα: «Κάναμε λάθη στο δεύτερο ημίχρονο. Τα λάθη με μεγάλες ομάδες πληρώνονται.  Για μένα το πιο σημαντικό ήταν αλλαγές στο ημίχρονο. Ο Μπέγκστον δεν έπρεπε να βγει και μας έκανε πολλές ευκαιρίες από αριστερά. Δεν μας έκανε πολλές ευκαιρίες η Ομόνοια, δύο ευκαιρίες έκανε και μας έβαλε δύο γκολ, έχει ποιότητα. Ξέρουμε τι πρέπει να αλλάξουμε και θα το κάνουμε. Πιστεύω ότι θα πάμε ακόμα καλύτερα».