«Πληγώθηκε» από τους... πρώην και άφησε δύο βαθμούς στο ΓΣΠ ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 21/10/2022 - 20:58

Πλήρωσε... την αστοχία του ο Απόλλωνας!

Οι «κυανόλευκοι» έμειναν ισόπαλοι 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και γνώρισαν νέα απώλεια βαθμών.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Λεμεσού ήταν καταιγιστική και έχοντας τον έλεγχο τόσο της κατοχής, όσο και του ρυθμού, «πολιόρκησε» την εστία των γηπεδούχων, δίχως όμως να καταφέρνει να στείλει την μπάλα στο τέρμα, με τον Ζόελ Μολ να είναι καταπληκτικός και να κατεβάζει... ρολά. Ο «Τακτακαλάς δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει και έμεινε χωρίς τελική προσπάθεια.

Στην ανάπαυλα, ο ρυθμός έπεσε με τους γηπεδούχους να είναι ανεβασμένοι και τον Απόλλωνα να δείχνει χαμένος στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι θα πραγματοποιήσουν κάποιες ευκαιρίες, όμως πάλι δεν θα καταφέρουν να βγουν μπροστά στο σκορ.

Εντέλει βρήκαν το πολυπόθητο γκολ,  στο 82ο λεπτό με τον Πίττα, όμως στις καθυστερήσεις, ένας παλιός γνώριμος, ο Ουίλντ Γκεριέ, θα φέρει στα ίσα στον αγώνα, από την άσπρη βούλα και θα χαρίσει έναν πολύτιμο βαθμό στον Ολυμπιακό.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «κυανόλευκοι» θα παραμείνουν στην 3η θέση με 15 βαθμούς και οι «μαυροπράσινοι» στην προτελευταία με 5 βαθμούς.

Στην επόμενη (9η) αγωνιστική, ο Απόλλωνας υποδέχεται την Κυριακή (30/10, 19:00), στο Τσίρειο τον ΑΠΟΕΛ και ο Ολυμπιακός φιλοξενείται το Σάββατο (29/10, 19:00), στο «Τάσος Μάρκου» από την Ένωση. Επίσης οι «κυανόλευκοι» την Πέμπτη (27/10. 22:00), αντιμετωπίζουν τη Ντνίπρο, για το Europa League.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Ολυμπιακό να πιέζει ψηλά, προσπαθώντας να εμποδίσει την κυκλοφορία του αντιπάλου.

Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να... σπάσουν το πρέσινγκ των γηπεδούχων και εκμεταλλευόμενοι τους κενούς χώρους, έγιναν επικίνδυνοι στο 4ο λεπτό, με τον Νταμπό να κάνει το πλασέ, μέσα από την μεγάλη περιοχή και να αναγκάζει τον Μολ σε δύσκολη επέμβαση.

Στην συνέχεια, οι αμυντικοί του «Τακτακαλά» δεν απομάκρυναν σωστά, με τον Καμπράλ να γίνεται κάτοχος της μπάλας, να ελευθερώνεται και να επιχειρεί το σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και απείλησαν ξανά στο 28ο λεπτό, με τον Ζράντι να μπαίνει στην μικρή περιοχή, να κάνει το γύρισμα στον Ντιγκινί, ο οποίος έκανε την προβολή, από πολύ κοντά, με τον πορτιέο του Ολυμπιακού, να αποκρούει.

Οι «μαυροπράσινοι» ήταν ανήμποροι στον αγωνιστικό χώρο, με τον Απόλλωνα να φτάνει μια ανάσα, πριν από το γκολ στο 36ο λεπτό, με τον Ντιγκινί να πιάνει πολύ δυνατή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Νταμπό και τον Μολ να διώχνει, έχοντας την βοήθεια του δοκαριού, ενώ ακολούθως ο Ελβετός, πραγματοποίησε νέα απόκρουση, μετά από πλασέ του Αρτυματά, που πήρε το «ριμπάουντ».

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει 0-0.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν χαμηλότερος, με τον Ολυμπιακό να είναι ανεβασμένος και τον Απόλλωνα να δείχνει να έχει χάσει τον έλεγχο του ρυθμού. Όμως θα είναι αυτός που θα απειλήσει πρώτος στο 65ο λεπτό, με τον Ρέθιο να επιχειρεί το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Μόλ να αποκρούει.

Δύο λεπτά αργότερα, οι «κυανόλευκοι» θα γίνουν ξανά επικίνδυνοι, με τον Καμπράλ να κάνει ένα αδύναμο σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον πορτίερο των γηπεδούχων, να ελέγχει σταθερά.

Εντέλει εκεί που η ομάδα της Λεμεσού έδειχνε, ότι δυσκολεύεται να απειλήσει, βρήκε το πολυπόθητο γκολ στο 83ο λεπτό, με τον Ογκεντά να κάνει καταπληκτική σέντρα μέσα στην περιοχή και τον Πίττα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ανενόχλητος με κεφαλιά.

Όμως στο 94ο λεπτό, ο Γκεριέ θα φέρει στα ίσα τον αγώνα, από την άσπρη βούλα και θα χαρίσει τον Ολυμπιακό, έναν πολύ σημαντικό βαθμό.

1

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μολ, Καρντασιάν, Μπάρντι, Σάλι (78′ Ντεσιρέ), Γκεριέ, Έσελινγκ, Δόσης (46′ Μάρκοβιτς), Ευτυχίδης (68′ Σλόγκαρ), Πεχλιβάνης (86′ Κα), Χέντρικς (68’Κορόμα), Νάνι

Απόλλωνας (Νταβίντ Καταλά):  Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Βουκασίν, Νταμπό (57′ Ίλιεφ), Ρέθιο (68′ Ονγκέντα), Καμπράλ, Βα, Χαμάς, Ντιγκινί (68’Κολ), Σαχάρ (57′ Πίττας), Ζράντι (84′ Χάμπος)

Γιάννης Πετράκης (Ολυμπιακός): Για το παιχνίδι: «Θέλω να πω ότι το παιχνίδι ήταν δύσκολο, παίζαμε με σπουδαία ομάδα. Στα προηγούμενα ματς δεν πήραμε τα αποτελέσματα που έπρεπε, έτσι είχαμε πίεση σήμερα. Τα παιδιά «πάλεψαν», έκαναν σπουδαία προσπάθεια και είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας δικαιούται κάποιο τέρμα. Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρξαν ευκαιρίες, στο τέλος η λύση βρέθηκε με τον Πίττα, όμως ισοφαρισαμε στις καθυστερήσεις, όπως έγινε κατά μας τις προηγούμενες εβδομάδας. Η εικόνα μας ήταν βελτιωμένη. Θέλω να συνεχίσουμε σε αυτό το δρόμο, μπορούμε να κοιτάξουμε κάθε ομάδα στα μάτια. Χρειαζόμαστε δουλειά και πίστη. Καλή συνέχεια στον Απόλλωνα από καρδιάς».

Μπορεί η ομάδα να δημιουργήσει ευκαιρίες και να πάρει τα αποτελέσματα στα ματς που έρχονται; «Δεν ξεχωρίζω τα παιχνίδια, θέλουμε να κάνουμε παντού ευκαιρίες. Η δική μας συμπεριφορά είναι σημαντική. Πρέπει να φέρνουμε τους αντιπάλους σε δύσκολη θέση μέσα στο γήπεδο, από το παιχνίδι μας. Η φιλοσοφία μας είναι ξεκάθαρη, θέλουμε βαθμούς».

Ζόελ Μολ (Ολυμπιακός): Για το παιχνίδι: «Είναι ένας πολύ σημαντικός βαθμός, ένας τυχερός βαθμός. Ο Απόλλων είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Δεν μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι με το παιχνίδι που κάναμε αλλά είμαστε ικανοποιημένοι με τον βαθμό»

Για την απόδοσή του: «Ο Απόλλωνας είναι η παλιά μου ομάδα. Χάρηκαν που με χειροκρότησαν οι οπαδοί του Απόλλωνα κάτι που δεν έγινε στο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Ήθελα να κρατήσω το clean sheet μέχρι το τέλος όμως δεν τα κατάφερα».

Νταβίντ Καταλά (Απόλλωνας): Για το παιχνίδι: «Νομίζω είναι πολύ απλό το σημερινό παιχνίδι. Έπρεπε να κερδίσουμε 2-0, 3-0 αλλά τελικά ήρθαμε ισοπαλία. Η ουσία είναι ότι δεν ήμασταν επιθετικοί μέσα στο κουτί, στην τελική προσπάθεια και στην επίθεση ήμασταν πολύ... soft. Με τόσες φάσεις που φτιάξαμε σκοράραμε μόνο ένα γκολ. Ήμασταν πολύ soft στο κουτί και πολύ soft στην επίθεση».

Ο Απόλλωνας δημιουργεί τις προϋποθέσεις αλλά δεν σκοράρει αρκετά. Πως θα διορθωθεί; «Μόνο ένας τρόπος υπάρχει, με την δουλειά. Πρέπει να βελτιωθούμε σε αυτό τον τομέα. Αυτό είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε. Ασφαλώς έχω εγώ την ευθύνη να το κάνω καθημερινά και θα το κάνω».

Το εκτεταμένο rotation επηρεάζει την απόδοση; «Όλα έχουν να κάνουν με το αποτέλεσμα. Αν έβαζα τους ίδιους 11 θα μου λέγατε γιατί δεν έκανα αλλαγές. Συνέχεια γίνεται το ίδιο πράγμα. Αν έκανα rotation, γιατί έκανα rotation; Αν δεν έκανα, γιατί δεν έκανα; Τελικά μετρά το αποτέλεσμα. Χωρίς το πέναλτι στο τέλος θα κερδίζαμε 1-0 και σίγουρα θα ήταν διαφορετικές οι ερωτήσεις. Θα λέγατε ότι έδειξε χαρακτήρα η ομάδα, έκανε καλό παιχνίδι αν και έχασε ευκαιρίες. Αλλά δυστυχώς κινούμαστε με βάση το αποτέλεσμα. Τώρα όλα όσα θα πείτε για το παιχνίδι θα είναι άσχημα γιατί ήρθαμε ισοπαλία. Ίδιο παιχνίδι, αν αφαιρέσουμε την τελευταία φάση, θα λέγαμε εδώ για καλό παιχνίδι και πολύ καλό rotation».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Δυο φάσεις τις ίδιες, τις ερμήνευσε ο κύριος Φωτίου όπως θέλει. Μπορούσαμε να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό, όχι τον κύριο Φωτίου. Στο χέρι του Ολυμπιακού, η μπάλα ήρθε από 50 μέτρα, σε αυτό που έδωσε ήταν εξ επαφής. Αν δεν χτυπούσε στο χέρι του Χάμπου η μπάλα, δεν θα πήγαινε πουθενά, θα χτυπούσε στο στήθος του. Στη φάση με το χέρι του παίκτη του Ολυμπιακού (σ.σ. Έσελινγκ), υπήρχε δικός μας ποδοσφαιριστής από πίσω. Θα βρούμε πολλά εμπόδια όπως τον Φωτίου».

Για τον αγώνα με την Ντνίπρο: «Θα παίξουμε για την ιστορία μας με τη Ντνίπρο. Εκεί δεν έχει VAR, όμως θα είναι πιο δίκαια τα πράγματα. Ο κύριος Αργυρού ήταν καλός, αντιθέτως με τον κύριο Φωτίου που έδωσε εξ επαφής χέρι για πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού».