«Πέταξε» δύο βαθμούς με την ΑΕΛ και έχασε ευκαιρία ο Ολυμπιακός (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 30/4/2023 - 20:55

Από ένα γκολ και ένα βαθμό!

Ολυμπιακός και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1 στο «Μακάρειο», στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική των play-off, για το β' γκρουπ, του πρωταθλήματος Cyta.

Οι γηπεδούχοι είναι αυτοί που επηρεάζονται περισσότερο από αυτό το αποτέλεσμα, αφού έχασαν ευκαιρία να πλησιάσουν κάπως τη Δόξα και να αναπτερώσουν τις... λιγοστές ελπίδες παραμονής.

Αδιάφορο αφήνει το αποτέλεσμα την ομάδα της Λεμεσού, η οποία δεν διεκδικεί κάτι και σκέφτεται μόνο τον τελικό του κυπέλλου με την Ομόνοια.

Ο Κοντινέλα άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, με τον Χαραλάμπους να ισοφαρίζει έξι λεπτά αργότερα για το τελικό 1-1.

Με αυτή την ισοπαλία, ο Ολυμπιακός έμεινε στην 6η θέση με 27 βαθμούς και στο -8 από τη «σωτηρία», ενώ την επόμενη (9η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Πέμπτη (4/5, 19:00) από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Από την άλλη, με το βαθμό η ΑΕΛ παρέμεινε στην 3η θέση με 44 βαθμούς και την ίδια μέρα και ώρα (4/5, 19:00) υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα στο «Άλφαμεγα Stadium».

Ολυμπιακός (Νεντίμ Τούτιτς): Μολ, Γκόρουπετς (90′ Χέντρικς), Μουκτάρης, Έσελινγκ, Νάνι, Αλσέους (80′ Δόσης), Χαραλάμπους, Χριστοδούλου (80′ Σάλι), Πεχλιβάνης, Ντουρμισάι, Κορομά (67′ Σλόγκαρ).

ΑΕΛ (Χρίστος Χαραλάμπους): Ολιβέιρα, Φραντζής, Φιλίποβιτς, Μπιλοβάρ, Παντελή (73′ Ρόμο), Μεντόγεβιτς (46′ Ζντραφκόσκι), Κοντινέλα, Κολιάς (68′ Ανδρέου), Ζαχαρία (55′ Κάσα), Μιραλάς (46′ Παπαφώτης), Μακρής.