«Απέδρασε» με τη νίκη από το Μακάρειο η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/8/2020 - 19:55

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει η ΑΕΛ αφού επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Έουλερ στο 44ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι προσωρινά στα ίσα στο 71ο λεπτό με τον Μάντζη. Το νικητήριο γκολ για την ΑΕΛ ήρθε στο 85ο λεπτό με τον Αβράαμ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν πολύ καλός με την ΑΕΛ να διεκδικεί με αξιώσει το γκολ από νωρίς στην αναμέτρηση. Το δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 70ο λεπτό κινήθηκε στην μετριότητα. Στη συνέχεια ήρθαν τα γκολ και ο ρυθμός έγινε πολύ καλύτερος.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ φιλοξενεί στο Τσίρειο τη Νέα Σαλαμίνα ενώ ο Ολυμπιακός πάει στο Παραλίμνι για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΛ στο τρίτο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αβράαμ έπιασε την κεφαλιά εντελώς ανενόχλητος όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

Στο 19ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού απείλησε ξανά, η μπάλα έφτασε στον Αβραάμ ο οποίος από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ, όμως ο Μιχαήλ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Εκτέλεση φάουλ από τον Έουλερ δύο λεπτά αργότερα, ο Μαέ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω από πολύ καλή θέση.

Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 28ο λεπτό. Αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, ο Ντα Κόστα βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια, με τον κίπερ της ΑΕΛ να αποκρούει το αδύναμο πλασέ.

Με τη συμπλήρωση του ημίωρου ο Μεντόγιεβιτς έκανε το σουτ όμως ο Μιχαήλ έπεσε σωστά ξανά και έδιωξε τον κίνδυνο.

Στο 35ο λεπτό ο Μάντζης μπήκε στην περιοχή των Λεμεσιανών και έκανε το σουτ όμως δε βρήκε στόχο.

Η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 44ο λεπτό με τον Έουλερ να κάνει το δυνατό σουτ με το αριστερό πόδι έξω από την περιοχή.

Μέχρι το 70ο λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός της αναμέτρησης είχε πέσει αισθητά. Αξιοσημείωτο μάλιστα ήταν ότι δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 71ο λεπτό με τον Μάντζη ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Βοζίνια, μετά από εκτέλεση φάουλ.

Η ΑΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τον Αβραάμ ο οποίος εξ επαφής με προβολή νίκησε τον Μιχαήλ για το 2-1 των Λεμεσιανών στο 85ο λεπτό.

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Γαρουφαλιάς (Σαντάνα 46'), Μάντζης, Γκουστάβο (Κα 63'), Μανρίκε, Πεχλιβάνης (Σάλι 78'), Ανδρέου, Κυριάκου, Φαν Κέσελ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντρέ, Έουλερ, Κυριάκου, Ράσο, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Τόρες (Μ. Αντωνίου 76'), Αντάμοβιτς (Ριέρα 53'), Παπαφώτης (Νταβόρ 67'), Μαέ

κ

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί είχαν μια πολύ δύσκολη πρεμιέρα. Παίξαμε με ένα πολύ καλό αντίπαλο. Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες γιατί παίξανε στις 18:00, τέτοια ώρα πρέπει να πηγαίνεις μόνο θάλασσα. Έχει σήμερα τελικό Τσάμπιονς Λιγκ εντάξει, έπρεπε να παίξουμε άλλη μέρα. Τι να έλεγα στους παίκτες που δεν έτρεχαν. Παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο και είχαμε ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε ο Ολυμπιακός και ήθελε την ισοφάριση. Συγχαρητήρια στον προπονητή του Ολυμπιακού. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε σήμερα εδώ, με ζέστη και κορωνοϊό. Αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη στον φροντιστή μας Κρις που έχασε σήμερα τον πατέρα του».

Αν είναι δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα: «Ποιο δίκαια θα ήταν η ισοπαλία νομίζω αλλά στο τέλος εμείς κερδίσαμε. Είναι ένα δύσκολο πρωτάθλημα».

Γιάννης Πετράκη (Ολυμπιακός): «Θέλω να ευχηθώ να έχουμε μια καλή χρονιά με υγεία όλες οι ομάδες. Νομίζω σήμερα και η δικιά μας ομάδα και η ΑΕΛ προσπαθήσαμε για ένα ελκυστικό παιχνίδι. Για εμένα υπήρχαν δυο εικόνες. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ έκανε ευκαιρίες και θα μπορούσε να σκοράρει και άλλο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πολλές ευκαιρίες δεν κινδυνέψαμε. Βάλαμε ένα τέρμα αλλά δεχθήκαμε και ένα. Πρέπει να δουλέψουμε στις στατικές φάσεις. Είμαι ευχαριστημένος απ’ την εικόνα όχι απ’ το αποτέλεσμα. Θεωρώ πως αν βελτιώσουμε αυτή τα λάθη μας θα έρθουν τα αποτελέσματα».

Για μεταγραφικά: «Είμαστε σε συνεννόηση με τη διοίκηση θα προσπαθήσουμε να ενισχύσουμε την ομάδα μας ακόμη περισσότερο».

Ανδρέας Αβραάμ (ΑΕΛ): «Είμαστε χαρούμενοι γιατί ξεκινήσαμε το πρωτάθλημα νικηφόρα. Ήταν δύσκολο παιχνίδι, ξέραμε πως οι πρεμιέρες κρύβουν εκπλήξεις. Κρατούμε τους τρεις βαθμούς και βλέπουμε την συνέχεια με αισιοδοξία. Είναι αρχή του πρωταθλήματος, πιστεύουμε στην ομάδα και το ρόστερ. Η ΑΕΛ είναι μεγάλη ομάδα και πρέπει να κερδίζει κάθε εβδομάδα. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο και να αφιερώσω τη νίκη στον Κρις, φροντιστής της ομάδας, που έχασε τον πατέρα του χθες και ήταν εδώ».