«Τούμπαρε» τη Νέα Σαλαμίνα η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/5/2021 - 19:53

Με το τρίποντο της νίκης έφυγε η Πάφος από το «Αμμόχωστος - Επιστροφή» κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα για την 11η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα της Πάφου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 εν τέλει πήρε τη νίκη με 2-1.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ντανίλο στο 25ο λεπτό. Η ανατροπή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Βα στο 47ο λεπτό αλλά και τον Μπεριγκό στο 78ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή η Πάφος εδραιώθηκε στην πρώτη θέση του δεύτερου γκρουπ, έχοντας 57 βαθμούς. Η Νέα Σαλαμίνα με αυτή την ήττα έμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας 39 βαθμούς.

Την ερχόμενη (12η) αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta, η Νέα Σαλαμίνα πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ (20/05 - 20:00). Από την πλευρά της η ομάδα της Πάφου θα φιλοξενήσει στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Ένωση Νέων Παραλιμνίου (20/05 - 18:00).

Νέα Σαλαμίνα (Κωνσταντίνος Μηνά): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισοκό, Κρεάν (Βαρέλα 83'), Ντανίλο, Τσουκαλάς, Μούστιβαρ (Κονφέ 83'), Νικολάου (Μπρένο 83'), Χριστοφόρου, Σμοβς (Οσέι 66'), Βάγκνερ

Πάφος (Στηβ Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Βαλεριάνος, Κβίντα, Σάιθ, Αουρέλιο, Καμπράλ, Φουρ (Φυλακοτύ 86'΄), Πάντσεον, Βα (Μέρφι 84'), Βαλακάρι, Μπεριγκό (Τόρες 84')