Νίκησε ξανά την Ομόνοια και συνεχίζει την ανοδική πορεία η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/1/2023 - 20:58

Τρίτη συνεχόμενη νίκη!

Επαναλαμβάνοντας ότι έκανε και στον πρώτο γύρο, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε της Ομόνοιας με 2-1, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε νέο σπουδαίο τρίποντο.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την μεγάλη πρόκριση στο κύπελλο εναντίον της ΑΕΚ συνέχισαν να εντυπωσιάζουν, δείχνοντας ακόμη μια φορά τα... δόντια τους εναντίον ενός δύσκολου αντιπάλου.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ισορροπημένα, όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και κράτησαν την μπάλα, δίχως να καταφέρνουν να διασπάσουν την διπλή ζώνη άμυνας των γηπεδούχων, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα με τον Ντορεγκαράι να σημειώνει το τρίτο προσωπικό του τέρμα στο 41ο λεπτό.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην ανάπαυλα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να βρίσκουν μετά από πολύ προσπάθεια το γκολ στο 82ο λεπτό με τον Κακκουλή. Όμως δεν πρόλαβαν να το χαρούν αφού τρία λεπτά αργότερα ένας... πρώην τους, ο Τιάγκο, θα δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, «σφραγίζοντας» τη νίκη.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Αμμοχώστου αναρριχήθηκε ξανά στην 7η θέση με 31 βαθμούς, ενώ το «τριφύλλι» παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 34 βαθμούς.

Στην επόμενη (21η) αγωνιστική, η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται την Κυριακή (29/01, 19:00), στο «Αμμόχωστος» την ΑΕΛ και η Ομόνοια φιλοξενεί την ίδια μέρα (17:00), στο ΓΣΠ την Πάφο.

Πρώτο ημίχρονο

Πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση για την Ομόνοια στο 6ο λεπτό, με τον Ψάλτη να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Μπρούνο να κάνει το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τεράστια φάση για τη Νέα Σαλαμίνα στο 11ο λεπτό, με τον Ντορεγκαράι να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ουζόχο και να αστοχεί, αφού δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα.

Καλή προϋπόθεση για τους φιλοξενούμενους στο 30ο λεπτό, με τον Κακκουλή να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, να κάνει την παράλληλη μπαλιά με στόχο τον Λοΐζου και τον Οφόρι να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Νέα ευκαιρία για τους «πράσινους» στο 35ο λεπτό, με τον Μπρούνο να κάνει καλή άμεση εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, υποχρεώνοντας τον Μελίσσα σε δύσκολη απόκρουση.

Η ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα στο 41ο λεπτό, με τον Σεργίου να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Ντορεγκαράι να παίρνει την κεφαλιά στην «καρδιά» της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Πρώτη τελική για την Ομόνοια στο 52ο λεπτό, με τον Μπάρκερ να ελευθερώνεται, να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και να επιχειρεί το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Μελίσσα.

Καλή προϋπόθεση για την ομάδα της Λευκωσίας τρία λεπτά αργότερα, με τον Κακουλλή να βγαίνει απέναντι από τον Μελίσσα και τον τελευταίο να τον προλαβαίνει και να μαζεύει την μπάλα, πριν τον 21χρονο επιθετικό.

Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα στο 61ο λεπτό, με τον Τσίκο να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Ουζόχο να ελέγχει με ευκολία.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 82ο λεπτό, με τον Μπεζούς να κάνει καταπληκτική κάθετη πάσα με αποδέκτη τον Κακκουλή, ο οποίος νίκησε τον Μελισσά μέσα από την μικρή περιοχή.

Δεν πρόλαβαν να το χαρούν όμως, αφού οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν εκ νέου προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα, με τον Τιάγκο να εκτελεί άμεσα φάουλ, από πλεονεκτική θέση, ξεγελώντας τον Ουζόχο.

Η ομάδα της Λευκωσίας απείλησε στο 94ο λεπτό, με τον Μπεζούς να κάνει του σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον πορτιέρο των «ερυθρόλευκων» να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια.

Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 96ο λεπτό, με τον Κακουλλή να πασάρεις στον Μιξ που ήταν μονός στη περιοχή και τον Αμερικανό να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

1

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο (79′ Τιάγκο), Μάντζεκ, Καρλίτος, Μποτεάκ (69′ Σαλαλίχ), Ντορεγκαράι (79′ Φλοριάν), Οφόρι, Ντιακιτέ.

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης (46′ Μάθιους), Λανγκ (57′ Γιούστε), Μίλετιτς, Κίτσος (72′ Λέζιακς), Μπασιρού (57′ Μπέζους), Μιξ, Μπρούνο, Μπάρκερ, Λοΐζου (57′ Ανσαριφάρντ), Κακουλλής.

1

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Ήταν υπέρβαση. Σημαντικό να κερδίζεις δύο φορές την Ομόνοια σε αυτή την κατάσταση που ήτανε με συνεχόμενες νίκες και χωρίς να δέχεται γκολ. Μας έβαλε πίεση ο αντίπαλος ειδικά στα τελευταία λεπτά. Αντέξαμε. Αν και ισοφαριστήκαμε καταφέραμε να βάλουμε και άλλο τέρμα. Ήταν μία νίκη που μας κρατάει στα ψηλά. Δεν πιστεύαμε το καλοκαίρι πως θα είχαμε μία τέτοια πορεία. Σίγουρα πιστέψαμε ότι είχαμε καλά αποδυτήρια, καλό κλίμα.. Έχει πολύ δρόμο ακόμη το πρωτάθλημα. Δεν έχουμε χρόνο να πανηγυρίζουμε πέρα από 1-2 μέρες. Μπορώ να είμαι αισιόδοξος μέσα σ' αυτό το γήπεδο με τον κόσμο μας. Ελπίζουμε για ακόμη καλύτερες μέρες μπροστά στον κόσμο μας. Κερδίσαμε ένα μεγάλο αντίπαλο, συνεχίζουμε πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι στα επόμενα παιχνίδια».

Για τον στόχο της εξάδας: «Στέλνουμε μηνύματα. Σίγουρα δεν βλέπουμε προς τα κάτω, βλέπουμε και προς τα πάνω. Συνεχίζουμε. Ο στόχος είναι κάθε επόμενο παιχνίδι. Δεν έχουμε καμία πίεση για την εξάδα, δεν είμαστε φαβορί. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά».

1

Γιανίκ Φερέρα (Ομόνοια): «Συγχαρητήρια στη Νέα Σαλαμίνα. Είναι από τα παιχνίδια που αυτός που τα χάνει απογοητεύεται. Προσπαθήσαμε πολλά όμως μας έλειψε η αποτελεσματικότητα αμυντικά και επιθετικά. Αυτοί ήρθαν δύο φορές στην περιοχής μας και σκόραραν ενώ εμείς είχαμε πολλές προϋποθέσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα. Αυτή ήταν η διαφορά στο παιχνίδι και τώρα πρέπει να αντιδράσουμε από το αμέσως επόμενο παιχνίδι».

Για τις αλλαγές στο αρχικό σχήμα: «Ήμασταν αναγκασμένοι να κάνουμε αλλαγές. Ο Κασάμα μάς είπε ότι είχε πρόβλημα χθες ενώ ο Καρίμ ήταν άρρωστος χθες. Όμως δεν φταίνε οι παίκτες που έπαιξαν. Δεν νομίζω ότι αντιδράσαμε αργά, κάναμε τις αλλαγές μας νωρίς, προσπαθήσαμε να πιέσουμε να γίνουμε πιο επικίνδυνοι. Ήταν όμως οργανωμένοι οι αντίπαλοι, ήταν πολλοί πίσω από τη μπάλα και δεν ήταν εύκολο. Βλέπουμε όμως τους εαυτούς μας. Δεν ήμασταν αποτελεσματικοί σήμερα».

Τι σημαίνει η ήττα: «Δεν ξέρω ακόμα τι σημαίνει για το τελικό πλασάρισμα μας διότι έμειναν ακόμα 16 παιχνίδια. Θέλουμε ξανά μετά από αυτή την ήττα να έχουμε συνεχόμενες νίκες. Πρέπει να συνεχίσουμε διότι ακόμη τίποτα δεν τελείωσε».