Ιστορικός διασυρμός της Μπαρσελόνα από την Μπάγερν Μονάχου (BINTEO)

Παρασκευή, 14/8/2020 - 23:49

Παράσταση για ένα ρόλο αποδείχτηκε η αναμέτρηση του «Final-8» μεταξύ της Μπάγερν Μονάχου και της Μπαρσελόνα αφού οι Γερμανοί επικράτησαν με 8-2.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μίλερ όμως η Μπαρσελόνα ισοφάρισε άμεσα στο έκτο λεπτό με αυτογκόλ του Αλάμπα. Στη συνέχεια η Μπάγερν ήταν καταιγιστική και βρήκε άλλα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Πέρισιτς (22’), Γκνάμπρι (27’) και Μίλερ (31’).

Η Μπαρσελόνα μείωσε σε 4-2 με τον Σουάρες στο 57ο λεπτό όμως το 5-2 δεν άργησε να γίνει με τον Κίμιχ στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης. Το τελικό 8-2 διαμόρφωσε ο Λεβαντόφσκι στο 82ο λεπτό και ο Κουτίνιο στο 85ο και 88ο λεπτό.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης η Μπάγερν Μονάχου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού της Μάντεστερ Σίτι και της Λιόν που αγωνίζονται αύριο (15/08 – 22:00). Η αναμέτρηση για τα ημιτελικά είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη (19/08 – 22:00).

Αξίζει να αναφέρουμε πως μέχρι απόψε, οι «μπλαουγκράνα« δεν είχαν δεχθεί ποτέ σε ευρωπαϊκό τους παιχνίδι τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο μιας αναμέτρησης, αλλά η φετινή καταπληκτική Μπάγερν το πέτυχε και αυτό.

Τα τελευταία 67 χρόνια, μάλιστα, αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά σε επίσημο αγώνα των Καταλανών που δέχονται τέσσερα τέρματα σε πρώτο ημίχρονο. Η προηγούμενη ήταν στις 13 Φεβρουαρίου του 1994, πριν από 26 χρόνια δηλαδή, όταν η Σαραγόσα είχε νικήσει με 6-3 στο «Ρομαρέδα».

Πρώτη ευκαιρία και γκολ για την Μπάγερν στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λεβαντόφσκι κατέβασε πανέμορφα στον Μίλερ ο οποίος με ακόμη πιο όμορφο πλασέ νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 1-0 της Μπάγερν.

Άμεση ισοφάριση στην αναμέτρηση για τη Μπαρσελόνα στο έβδομο λεπτό με αυτογκόλ του Αλάμπα. Ο Αυστριακός προσπάθησε να διώξει μετά από γύρισμα όμως κατά λάθος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Δοκάρι για τη Μπαρσελόνα στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από σέντρα του Μέσι στην περιοχή των Γερμανών, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε στο δοκάρι του Νόιερ.

Καλή στιγμή για τη Μπαρσελόνα στο 20ο λεπτό όμως το πλασέ του σταμάτησε στην αγκαλιά του Νόειρ.

Στο 22ο λεπτό ο Πέρισιτς διπλασίασε τα γκολ της Μπάγερν. Μετά από όμορφη πάσα του Γκνάμπρι και ο Κροάτης με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Καταλονικής ομάδας.

Νέα ευκαιρία για τη γερμανική ομάδα με τον Τιάγκο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή στο 24ο λεπτό όμως η μπάλα έφυγε άστοχα πάνω από τα δοκάρια της Μπαρσελόνα.

Η Μπάγερν δεν άργησε να βρει και τρίτο γκολ. Πανέμορφη συνεργασία με τον Γκνάμπρι να μπαίνει στην περιοχή και με όμορφο βολέ νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 3-1 στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Γερμανική ομάδα βρήκε και τέταρτο γκολ στο 31ο λεπτό με τον Μίλερ να βάζει σωστά την προβολή από κοντά και να νικάει τον Τερ Στέγκεν για το 4-1.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου η μπάλα κατέληξε μετά από κόντρες στον Σουάρες ο οποίος από το ύψος της περιοχής επιχείρησε το σουτ όμως ο Νόιερ μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

p

Δυνατό σουτ του Πέρισιτς στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης όμως ο Τερ Στέγκεν κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα.

Απίθανη ντρίμπλα του Σουάρες στον Μπόατενγκ και άψογο τελείωμα στο 57ο λεπτό με τον Ουρουγουανό να μειώνει σε 4-2 για τους «μπλαουγκράνα».

Το 5-2 για τη γερμανική ομάδα ήρθε στο 63ο λεπτό με τον Τζόσουα Κίμιχ να πλασάρει προ κενού τέρματος μετά από εξαιρετική πάσα του Ντέιβις.

Τεράστια ευκαιρία για τη Μπάγερν στο 68ο λεπτό όταν ο Λεβαντόφσκι έστρωσε στον Κομάν στο ύψος του πέναλτι όμως το πλασέ του κόντραρε στους αμυντικούς της Μπαρσελόνα και πέρασε κόρνερ, με τον Τερ Στέγκεν εξουδετερωμένο.

Στην περιοχή ο Μέσι στο 78ο λεπτό θα κάνει το σουτ όμως ο Νόιερ δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει στη μπάλα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Η Μπάγερν βρήκε και έκτο γκολ με τον Λεβαντόφσκι στο 82ο λεπτό να σκοράρει με το κεφάλι μετά από... συστημένη σέντρα.

Το έβδομο γκολ για τη γερμανική ομάδα ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον Κουτίνιο από το σημείο του πέναλτι με όμορφο πλασέ ενώ ο ίδιος σκόραρε και το όγδοο γκολ για τη Μπάγερν στο 89ο λεπτό.

Μπαρσελόνα (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Άλμπα, Πικέ, Λενγκλέ, Μπούσκετς (Φατί 70'), Σέρχι Ρομπέρτο (Γκριεζμαν 46'), Βιδάλ, Μέσι, Ντε Γιονγκ, Σουάρες

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Αλάμπα, Ντέιβις (Ερνάντεζ 84'), Μπόατενγκ (Ζίλε 76'), Γκορέτσκα (Τολισό 84'), Πέρισιτς (Κομάν 67'), Τιάγκο, Γκνάμπρι (Κουτίνιο 75'), Μίλερ, Λεβαντόφσκι