Νίκησε την Μπάρσα στην ματσάρα η Μπάγερν, έμεινε ζωντανή η Λίβερπουλ

Τρίτη, 13/9/2022 - 23:57

Στην ματσάρα του 3ου ομίλου η Μπάγερν επικράτησε εναντίον της Μπαρσελόνα, με τελικό σκορ 2-0 στο Μόναχο. Το σκορ άνοιξε ο Ερνάντεζ στο 50ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σανέ το διπλασίασε. Ενώ η Ίντερ «καθάρισε» την Βικτόρια Πλζεν με 2-0 και πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς.

Ο Άγιαξ δεν κατάφερε να φύγει με βαθμό από το Άνφιλντ κόντρα στην Λίβερπουλ. Οι «ρεντς» ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Σαλάχ στο 17ο λεπτό, όμως ο «Αίαντας» ισοφάρισε με τον Κούντους στο 27ο λεπτό. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλόπ πίεσε και κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, με τον Μάτιπ να κάνει το 2-1 στο 89ο λεπτό.

Στον 2ο όμιλο η Λεβερκούζεν επικράτσε με 2-0 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Το σκορ άνοιξε ο Άντριχ στο 84’ και ο Ντιαμπί αποτελείωσε την ισπανική ομάδα στο 87’. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μπρίζ «ισοπέδωσε» την Πόρτο με τελικό σκορ 0-4, στην Πορτογαλία.

Στον 4ο όμιλο η Άιντραχτ πέρασε με άνεση από την Γαλλία , όπου πήρε το «διπλό» κόντρα στην Μαρσείγ με 1-0, το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λίνστορμ στο 43ο λεπτό .  Ενώ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του ματς, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας «σόκαρε» την Τότεναμ στην Πορτογαλία. Τα γκολ σημείωσαν οι Παουλίνιο (90+1’) και Αρτούτ  (90+3’).