Νίκη με ανατροπή για τον Εθνικό, παραμένει στα… δύσκολα η Καρμιώτισσα (BINTEO)

Σάββατο, 24/2/2024 - 18:27
ΕΘΝΙΚΟΣ

Ξέφυγε για τα καλά ο Εθνικός, μεγαλώνει ο προβληματισμός και η ανησυχία στην Καρμιώτισσα.

Η ομάδα της Άχνας επικράτησε 2-1 της αντίστοιχης των Πολεμιδιών στο Δασάκι, για την πρεμιέρα των play out, αποτέλεσμα το οποίο αφήνει το σύνολο του Χαραλάμπους σε πολύ δύσκολη θέση. Η ομάδα του Σατσιά έχει πλέον 29 βαθμούς, απομακρύνθηκε κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Καρμιώτισσα έμεινε στους 20 και στην 11η θέση.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με… γκολ από τα αποδυτήρια, όταν στο 3ο λεπτό, ο Θεοδώρου ευστόχησε με πλασέ, στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ο Εθνικός αντέδρασε εικοσιπέντε λεπτά αργότερα, με κεφαλιά του Καμπρέρα, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα. Με το… καλημέρα του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το παιχνίδι με τον Λίπσκι ο οποίος με σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Καρμιώτισσα θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με τη Δόξα (2/3), ενώ ο Εθνικός θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΖ (3/3).

Οι ενδεκάδες

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Μπογκαντίνοφ, Στυλιανού, Ριστέφσκι, Λομοτέι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι (89′ Δ. Χριστοφή), Αγγελόπουλος (46′ Αρτυματάς), Πεχλιβάνης (78′ Μπίκερ), M. Ηλία (72′ Σπιρόφσκι), Μεσκίντα (46′ Μπέκερ), Καμπρέρα.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Άντος, Γκραντινάρου, Πάβλοβετς, Μαλόνε, Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου (72′ Ρόσι), Τσουκαλάς, Ψύχας (53′ Ουεσλάτι), Ντούμπια, Θεοδώρου (77′ Χαραλάμπους), Κατσαντώνης.