Πέρασε από την Περιστερώνα και μπαίνει φορτσάτος στα play-off ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 18/2/2024 - 20:56

Ολοκλήρωσε... ιδανικά ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 της Δόξας στο «Γλαύκος Κληρίδης» στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος Cyta. «Δράστης» για την ομάδα της Λευκωσίας ο Κοσταντίνοφ (62').

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο έφτασε τους 59 βαθμούς και τερμάτισε πρώτη στην κανονική διάρκεια στο +3 από τη δεύτερη θέση. Με τη σειρά της η ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε καθηλωμένη στους 12 βαθμούς, τερματίζοντας στον πάτο της βαθμολογίας.

Στην πρεμιέρα των play-off του πρώτου γκρουπ, ο ΑΠΟΕΛ θα πάει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση. Από την άλλη, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη στην πρεμιέρα του δεύτερου γκρουπ των play-off, θα πάει είτε στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium», είτε στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα. Οι ώρες και οι ημερομηνίες των αναμετρήσεων θα γνωστοποιηθούν σε μεταγενέστερο στάδιο από την ΚΟΠ.

Στην περιοχή ο Βιγιαφάνιες, έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω στο δεύτερο λεπτό. Σουτ-γέμισμα του Ναμπί στο έβδομο λεπτό, με τη μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και να περνάει μόλις έξω από την εστία του Μπέλετς. Στο 29ο λεπτό, ο Μεχρί έξω από την περιοχή της Δόξας, επιχείρησε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 33ο λεπτό, ο Σατσιάς έκανε τη σέντρα, με τον Βιγιαφάνιες να πιάνει την κεφαλιά όμως για λίγο δε βρήκε στόχο.

Η Δόξα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ του Χάνι από το ύψος της περιοχής σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε για τους γηπεδούχους στο 60ο λεπτό. Ο Ναμπί μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ στο 62ο λεπτό. Μετά από γέμισμα στην περιοχή, ο Κοσταντίνοφ έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να χτυπάει στην πλάτη του Ντβάλι και κατέληξε στα δίκτυα. Ο ΑΠΟΕΛ στο 69ο λεπτό «άγγιξε» το 2-0 όμως το σουτ του Εφραίμ αποκρούστηκε με δυσκολία από τον Κυριάκου.

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Κυριάκου Π., Τάντι, Φοφανά (Κυριάκου Β. 86'), Τρούγιτς (Σκόγλουντ 86'), Τραϊτσέφσκι (Κυριάκου Χ. 75'), Ναμπί, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβυδάκης (Μέσκα 75'), Πούριτς, Χάνι (Ασάντε 58')

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Mπέλετς, Zεφτέ, Κρέσπο (Σατσιάς 23'), Ντβάλι, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Μεχρί, Βιγιαφάνιες (Τομανέ 57'), Μαρκίνιος (Εντονγκαλά 46'), Δώνης (Εφραίμ 57'), Κβιλιτάια (Ντάλσιο 81')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Γιώργος Πετράκης (Δοξα): «Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες. Έκαναν πολύ καλή προσπάθεια σε ένα ποιοτικό αντίπαλο. Καταφέραμε και τον περιορίσαμε σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Βρήκαμε επίσης κάποιες καλές ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις μας. Ήμασταν πολύ κοντά στο να πάρουμε κάτι στο σημερινό παιχνίδι, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Θέλουμε να καταφέρουμε σε αυτό το μοτίβο, περισσότερο στο κομμάτι της νοοτροπίας. Σήμερα είδαμε όμως μια Δόξα που πάλεψε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο για να κερδίσει κάτι».

Ρικάρντο Σα Πίντο (ΑΠΟΕΛ): «Ξέραμε πως θα αντιμετωπίσουμε μια ομάδα θα έπαιζε αμυντικά και θα ήταν καλά οργανωμένη. Θα περίμενε το δικό μας λάθος για να αντεπιτεθεί και μάλιστα σε ένα μικρό γήπεδο. Είπα στους παίκτες μου πως θα πρέπει να έχουμε υπομονή, αλλά κυρίως να είμαστε γρήγοροι στην οργάνωση με συγκεκριμένο πλάνο σε όλες τις γραμμές και να κάνουμε κάποιους συνδυασμούς από τα πλάγια αλλά το πιο σημαντικό ήταν να παίρνουμε τις σωστές τελικές αποφάσεις. Τους εξήγησα τον τρόπο που θέλαμε να παίξουμε και κυρίως τον τρόπο που θέλαμε να αναπτυχθούμε. Θέλαμε να κάνουμε και κάποια μακρινά σουτ γιατί ξέραμε πως δεν ήταν τόσο έμπειρος ο τερματοφύλακας, όμως για άλλη μια φορά ο μεγάλος μας αντίπαλος ξέραμε πως θα ήταν η κούραση, για αυτό ψάξαμε το γρήγορο γκολ. Προσπαθήσαμε να δώσουμε βάθος στην άμυνα μας για να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε τους χώρους δεν το καταφέραμε τουλάχιστον όπως το σχεδιάσαμε».

Προηγουμένως σε δηλώσεις του στη Cytavision ανάφερε: «Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Έπρεπε από την αρχή να έχουμε υπομονή και να είμαστε ήρεμοι. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πήγαμε καλυτέρα βρήκαμε τον τρόπο να σκοράρουμε. Από εκεί και πέρα είμαι χαρούμενος που κερδίσαμε απέναντι σε μια πολύ δύσκολη ομάδα. Πήραμε το τρίποντο σε μια έδρα όπου έχασαν Πάφος και Άρης. Είμαστε έτοιμοι για να πάρουμε το πρωτάθλημα. Το περσινό πάθημα να μας γίνει μάθημα. Η ομάδα πρέπει να δουλέψει σκληρά».

Γκιόργκι Κοσταντίνοφ (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο. Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Δεν είμαι ο αρμόδιος να απαντήσω για την απόδοση μου. Έχουμε καλό προπονητή που κάνει τις καλύτερες επιλογές».