«Άλωσε» την Περιστερώνα και ξεκίνησε με το δεξί η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 21/8/2023 - 22:05

Πρεμιέρα με το... δεξί για την ΑΕΛ!

Ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν για την ομάδα της Λεμεσού, η οποία στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta επικράτησε της Δόξας στο «Γλαύκος Κληρίδης» με 1-0. Το γκολ της αναμέτρησης ο Μορσάι (77'), ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ντέγοεστ (86').

Την ερχόμενη, δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Δόξα θα πάει στο «Άλφαμεγα Stadium» για να αντιμετωπίσει τον Άρη (28/08 - 20:00). Από την άλλη, η ομάδα της ΑΕΛ θα φιλοξενήσει στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΖ, μια ημέρα προηγουμένως (27/08 - 20:00).

Το παιχνίδι

Στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία της αναμέτρησης στο όγδοο λεπτό, ο Μορσάι έκανε το μακρινό σουτ, νίκησε τον Σισκόφσκι και έβαλε σε θέση... οδηγού τους φιλοξενούμενους.

Στο 44ο λεπτό, ο Μεντόγεβιτς από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ, όμως ο Σισκόφσκι έπεσε σωστα στη γωνία του και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 52ο λεπτό, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Δόξας μετά από χέρι του Τσούκα. Παρ' όλα αυτά, άλλαξε την απόφαση του μετά από on field review στο VAR.

Η ΑΕΛ στο 77ο λεπτό έχασε μοναδική στιγμή να διπλασιάσει τέρματα της καθώς το σουτ του Μεντόζα έξω από την περιοχή, σταμάτησε στο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Ο Σιέλης έπιασε την κεφαλιά στο 81ο λεπτό, όμως η μπάλα έφυγε για λίγο έξω, με τον Κύπριο αμυντικό να μη μπορεί να φέρει το ματς στα ίσα.

Οι Λεμεσιανοί είχαν και δεύτερο δοκάρι στην αναμέτρηση όταν το μακρινό σουτ του Φραντζή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Δόξας.

Η ΑΕΛ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές όταν ο Ντέγοεστ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από αγκωνιά στον Τρούγιτς.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Πάντιτς, Σιέλης, Τρούγιτς (Πούριτς 89'), Τραϊτσέφσκι (Σετσέροβιτς 74'), Ναμπί (Κωνσταντίνου 79'), Μουχάμεντ, Στυλιανού (Αντωνίαδης 74'), Κυριάκου, Ασάντε (Άντουι 46'), Σαντίκ

ΑΕΛ (Χρίστος Χαραλάμπους): Ολιβέιρα, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (Μεντόζα 65'), Μορέιρα (Τσέρνιχ 85'), Μαρς (Παπαφώτης 85'), Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μορσάι (Σωτηρίου 90'), Μακρής, Τζάλμα (Φραντζής 68'), Ντέγοεστ

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Θέλαμε νίκη στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν στην έδρα μας. Μέχρι το τέλος παλέψαμε για τον ένα βαθμό, δεν τα καταφέραμε, αλλά είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια. Θα βελτιωθούμε αρκετά και εύχομαι να μην έχουμε άλλες ατυχίες και να συνεχίσουμε την προσπάθεια που έχουμε ξεκινήσει. Για το πέναλτι πρέπει να το δω, απ’ όσα μου έχουν αναφέρει, ήταν παράβαση, αλλά υπάρχουν αρμόδιοι να το κρίνουν, όπως και κάποια άλλα πράγματα που μπορούν εύκολα να τα δουν.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο γρήγορο γκολ, που ήταν εύκολο και έπρεπε να το αποφύγουμε. Μετά το παιχνίδι άνοιξε, η ΑΕΛ βρήκε ευκαιρίες, είχαμε κι εμείς προϋποθέσεις. Αμυντικά η ομάδα στάθηκε καλά, επιθετικά θέλουμε βελτίωση.

Έγιναν πολλές αλλαγές, δουλειά μας είναι να φτιάξουμε την ομάδα ώστε να μη μείνουμε πολύ πίσω. Αυτό που είδατε σήμερα δεν έχει καμία σχέση με τα φιλικά, άρα υπάρχει βελτίωση. Περιμένω να επιστρέψουν κάποιοι ποδοσφαιριστές, κάποιοι άλλοι άργησαν να έρθουν στην ομάδα, οπότε θέλουν χρόνο. Θα υπάρξει ακόμη μια προσθήκη, στο χώρο του κέντρου».

Χρίστος Χαραλάμπους (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, πετύχαμε μία μάγκικη νίκη. Ελέγξαμε το παιχνίδι. Δεν κινδυνέψαμε ιδιαίτερα παρόλο που μείναμε με δέκα παίκτες. Θα μπορούσαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι. Παίζαμε σε ένα μικρό Άλφα Μέγα σήμερα. Δεν έχω κανένα παράπονο από τη διοίκηση. Ήμασταν κοντά σε αρκετούς παίκτες, αλλά την τελευταία στιγμή κάτι στράβωνε. Είμαστε κοντά σε επιθετικό και μέσο. Είχε μία ατυχία ο Μπεραχίνο. Η διοίκηση μπορεί να μιλήσει για Χέντι».