Γουστ-Άρης στην «Αρένα», έβαλε βάσεις πρόκρισης (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 21/7/2022 - 22:27

Ευρωπαϊκό ντεμπούτο… όνειρο για τον Άρη!

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επικράτησε με 2-0 της Νέφτσι Μπακού στην «ΑΕΚ Αρένα» στο πλαίσιο της πρώτης μεταξύ τους αναμέτρησης για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης. Το γκολ για τους «πράσινους» οι Καζού (53’) και Γκομίς (65’).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης ήταν πολύ καλός, έφτιαξε προϋποθέσεις και απείλησε την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα. Από την άλλη, οι Αζέροι είχαν και αυτοί τις δικές τους καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι «εξαφανίστηκαν», με την ομάδα του Σπιλέφσκι να κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και δικαίως να βρίσκει τα γκολ της νίκης.

Πλέον, οι δύο ομάδες έχουν ξανά… ραντεβού σε μια εβδομάδα, την Πέμπτη (28/07) στις 20:00 στο Αζερμπαϊτζάν. Η ομάδα που θα προκριθεί θα βρει στον τρίτο προκριματικό το νικητή του ζευγαριού Ράπιντ Βιέννης - Λέχια Γκντανσκ. Για την ιστορία οι δύο ομάδες στη Βιέννη έμειναν στο 0-0 στη δική τους πρώτη αναμέτρηση.

Όμορφη κίνηση από τον Γκομίς στο τρίτο λεπτό. Πήρε μπάλα από τα δεξιά μπήκε περιοχή και έκανε γύρισμα από διαγώνια θέση, με τον αντίπαλο κίπερ να διώχνει με υπερένταση.

Ο Σπόλιαριτς έξω από την περιοχή στο έβδομο λεπτό έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε μόλις έξω.

Σουτ του Μαγιαμπέλα από διαγώνια θέση εκτός περιοχής στο 12ο λεπτό. Η μπάλα έξω... και δεύτερη τελική για τους «πράσινους».

Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέφτσι με τη συμπλήρωση του 14ου λεπτού, μετά από αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων. Ο Τόνιο έκανε το σουτ όντας σε φοβερά πλεονεκτική θέση, όμως ο Βανά έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 22ο λεπτό ο Άρης ήταν φοβερά άτυχος καθώς η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι σταματώντας στο δοκάρι. Ο Σόκε έξω από την περιοχή, έπιασε καταπληκτικό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στην αριστερή δοκό των φιλοξενούμενων.

Η Νέφτσι στο 32ο λεπτό απώλεσε πολύ καλή στιγμή, όταν ο Λαβάλ έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Μοναδική και ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Σπόλιαιριτς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Καζού να στέλνει την μπάλα έξω μπροστά από κενή εστία.

Νέα μεγάλη ευκαιρία, αφού ο Γκόμις είναι αυτός που έκανε αυτή τη φορά το γύρισμα στη μικρή περιοχή, με τον Σλόγκαρ να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα στο 50ο λεπτό.

Ο Άρης κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ στο 53ο λεπτό.  Μετά από ασίστ του Μαγιαμπέλα, ο Καζού με πλασέ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Στο 65ο λεπτό, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» διπλασίασε τα γκολ της με τον Γκομίς. Ο Σπόλιαριτς έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Γκομίς πιο ψηλά από όλους έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 73ο λεπτό, ο Σπόλιαριτς σούταρε εκτός περιοχής, δε βρήκε όμως στόχο, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καζού έβγαλε «μαγική» κάθετη πάσα στον Σικόρσκι ο οποίος βρέθηκε «φάτσα» με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μπράουν (Μουσούντα 82'), Γιαγκό, Μπρόρσον, Ντελμίρο, Καζού, Μαγιαμπέλα (Πηλέας 62'), Σπόλιαριτς (Γιαμπλόνσκι 82'), Σόκε, Σλόγκαρ (Μπένγκτσον 73'), Γκομίς (Σικόρσκι 82')

Νέφτσι Μπακού (Λαουρέντιου Ρέγκεκαμπφ): Μπρκιτς, Σαλαχλί, Στάνκοβιτς, Κβερκβέλια, Μποντζ (Ζουλφουγκάρλι 69'), Έντι (Χατσίγιεφ 69'), Μαχμούντοβ, Ζαμπέρ (Γουσίφλι 76'), Λαβάλ (Πάτο 76'), Σαΐεφ (Μποκομόλσκι 87'), Ντονιόχ

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Λαουρέντιου Ρέγκεκαμπφ (Νέφτσι Μπακού): «Δεν μπήκαμε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο. Κάναμε λάθη που δεν έπρεπε να γίνου. Στον επαναληπτικό θα νικήσουμε 3-0 και θα προκριθούμε μαζί με τον κόσμο μας».

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Είμαι αναστατωμένος γιατί δεν σκοράραμε περισσότερα γκολ. Με αυτά που έδειξαν και έκαναν οι παίκτες μου έπρεπε να πετύχουμε κι’ άλλα γκολ. Το 2-0 είναι ένα επικίνδυνο αποτέλεσμα γιατί μπορεί να δεχθείς ένα γκολ στο 10′ και να παίζεις 80 λεπτά με την πλάτη στον τοίχο. Δεν το λέω για να υποβαθμίσω τον αντίπαλο. Είδα μερικά καλά πράγματα από τους παίκτες μου από αυτά που κάναμε στην προετοιμασία, αλλά όπως είπα είμαι απογοητευμένος γιατί δεν σκοράραμε κι’ άλλα γκολ».

Ματίας Σπόλιαριτς (Άρης): «Ήρθαμε στην Αρένα μόνο για την νίκη. Πιέσαμε ψηλά, διαβάσαμε τον αντίπαλο και ξέραμε ότι είναι μια καλή ομάδα. Κάναμε πολλές ευκαιρίες, όμως μπορούσαμε και για μεγαλύτερο σκορ. Είμαστε έτοιμοι, δουλέψαμε πολύ σκληρά. Να πω ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα μου. Θα πάμε στο Μπακού για την νίκη».