Αθηαινίτικο «μπλόκο» στην πρεμιέρα για τον Απόλλωνα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 19/8/2023 - 21:59

Χωρίς νικητή στο «Άλφαμεγα Stadium»!

Απόλλωνας και Οθέλλος έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Σαγκάλ (18’), ενώ για τους φιλοξενούμενους «απάντησε» ο Χριστοδούλου (35').

Για την ερχόμενη, δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο Απόλλωνας θα πάει στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» την Κυριακή (27/08 - 20:00). Από την άλλη, ο Οθέλλος θα φιλοξενήσει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» την Ανόρθωση, μια ημέρα νωρίτερα (26/08 - 20:00).

Στο δεύτερο λεπτό η πρώτη προσπάθεια για τον Απόλλωνα που κέρδισε κόρνερ, με τον Νταρίκουα να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα καταλήξει στα χέρια του Ταουντούλ.

Το πρώτο γκολ της σεζόν για τον Απόλλωνα ήρθε στο 18ο λεπτό με τον Σαγκάλ. Μετά από παράλληλη μπαλιά του Χάμπου από δεξιά, ο Χιλιανός έβαλε την προβολή από τη μικρή περιοχή, κάνοντας το 1-0.

Στο 35ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Χριστοδούλου με μια «βολίδα» πολύ μακριά από την περιοχή, έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τους φιλοξενούμενους.

H πρώτη αντίδραση μετά την ισοφάριση του Οθέλλου, ήρθε στο 41ο λεπτό με τον Αμπντουραχίμι. Ο άσος του Απόλλωνα πήρε τη μπάλα από τη μεσαία γραμμή, κέρδισε όσα μέτρα του δόθηκαν και επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά για λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ταουντούλ.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βαλμπουενά, η μπάλα όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτυών στο 44ο λεπτό.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τον Οθέλλο στο 49ο λεπτό, με τον Ναρντίνι να πιάνει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον Λέουβενμπεργκ να... απογειωθεί για να διώξει τη μπάλα.

Στο 52ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Ανάνγκ να πιάνει την προβολή από κοντινό σημείο μετά από ωραία σέντρα, όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα ήταν ξανά στο σωστό σημείο.

Δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Πέρετζ είδε τη μπάλα να του στρώνεται στο σημείο του πέναλτι στο 66ο λεπτό, έπιασε το πλασέ όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Οθέλλου.

Απόλλωνας (Μπογκντάν Αντόνε): Λέουβενμπεργκ, Γιούρτσεβιτς (Άδωνη 90+4'), Σιέλβικ, Πεϊμπέρνς, Νταρίκουα, Χάμπος (Ψύχας 82'), Κολ, Βαλμπουενά (Πέρετζ 65'), Σαγκάλ (Ποντικός 82'), Ντιγκινί (Κρμέντσικ 65'), Αμπντουραχίμι

Οθέλλος (Αλέξης Γαρπόζης): Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (Καστάνας 89'), Χριστοδούλου (Χατζηπασχάλης 89'), Λιμπόμπε (Μιτσής 84'), Σανγκαρέ (Σούτο 84'), Ζουναζαρέν, Μαμαντού, Ανάνγκ, Ουεσλάτι (Μπραμπίγια 74')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Μπογκντάν Αντόνε (Απόλλωνας): «Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να πούμε για αυτό το παιχνίδι. Ξεκινήσαμε καλά, όμως στη συνέχεια χάσαμε το ρυθμό μας παρά το γκολ που πετύχαμε. Πιέσαμε στο δεύτερο ημίχρονο προς το τέλος, φτιάξαμε ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Χρειάζεται να σκοράρεις για να πάρεις τα ηνία του παιχνιδιού. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Το περίμενα πως θα έρχονταν παιχνίδια σαν το σημερινό, με το χρόνο να κυλά υπέρ του αντιπάλου και δυστυχώς σήμερα μείναμε στην ισοπαλία.

Είναι παιχνίδια που πρέπει να επιβάλεις το ρυθμό σου και να βάζεις συνεχώς πίεση στον αντίπαλο για να κάνει λάθη. Αυτό φάνηκε στην αρχή του παιχνιδιού που κυριαρχούσαμε. Όταν ισοφαριστήκαμε και άρχισαν οι διακοπές, χάσαμε το ρυθμό μας. Είναι λογικό και με τη ζέστη, δεν είμαστε στον απόλυτο βαθμό έτοιμοι. Για παράδειγμα και ο Χάμπος αντικαταστάθηκε καθώς ένιωθε κράμπες. Όταν μια ομάδα διακόπτει συνεχώς το ρυθμό είναι λογικό να χρειάζεσαι χρόνο να βρεις τα πατήματα σου. Εμείς δε βρήκαμε το ρυθμό μας και έτσι δε μπορέσαμε να βρούμε το δεύτερο γκολ.

Αυτό το παιχνίδι ίσως να το δούμε ξανά τη φετινή σεζόν. Είναι παιχνίδια που ο αντίπαλος θα πρέπει να σε σταματήσει και εσύ θα πρέπει να βρεις τους τρόπους να σκοράρεις. Θα χρειαστούμε και την ποιότητα των παικτών μας για να βρουν το γκολ ανά πάσα στιγμή. Είχαμε και σημαντικές απουσίες, όπως αυτή του Ντόνιο. Παράλληλα έλειπε και ο Κρμέντσικ τις περασμένες ημέρες αφού έχασε προπονήσεις όμως κλήθηκε να αγωνιστεί. Βρήκαμε ευκαιρίες αλλά όχι το γκολ. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες, όμως περιμένουμε κάτι περισσότερο από ορισμένους. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να δούμε την επόμενη ημέρα.

Δεν πιστεύω ότι μετά το γκολ παίξαμε μόνο με μακρινές μπαλιές. Είχαμε ευκαιρίες που ήταν προϊόν συνδυασμών. Δοκιμάσαμε και τις μακρινές μπαλιές καθώς θέλαμε να φύγουν πίσω από την άμυνα. Κάποτε θα χρειαστείς και αυτό μέσα στο παιχνίδι. Θεωρώ πως είχαμε φάσεις για να βρούμε το γκολ, όμως δεν ήταν αυτός ο λόγος που δε βρήκαμε το γκολ.

Θα δούμε τις επόμενες ημέρες για μεταγραφές. Θα αναλύσουμε το παιχνίδι και θα κρίνουμε αν χρειαζόμαστε κάτι επιπλέον. Αν προχωρήσουμε σε μεταγραφικές κινήσεις θα είναι μαξ δύο. Θα κάνουμε την απαραίτητη ανάλυση και θα πράξουμε ανάλογα».

Αλέξης Γαρπόζης (Οθέλλος): «Ήρθαμε ξέροντας τι θα αντιμετωπίζαμε. Ξέραμε ότι θα υποφέραμε από το πρώτο λεπτό και ήμασταν προετοιμασμένοι. Σχεδιάσαμε όλη την εβδομάδα πως θα κρατήσουμε τη μπάλα και πως θα βγούμε στην επίθεση. Μέχρι το 70 τα καταφέραμε, όμως στη συνέχεια πιεστήκαμε και ίσως να φανήκαμε τυχεροί. Το πρωτάθλημα δεν τελειώνει σήμερα και ξέρουμε πως θα είναι πολύ δύσκολο για εμάς. Όπως είδατε σήμερα θα αντιμετωπίζουμε κάθε ομάδα, κοιτάζοντας τη στα μάτια. Καλή συνέχεια στον Απόλλωνα.

Το μεσημέρι είχα πει στα παιδιά από αύριο θα είμαστε πιο έμπειροι, ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Αξίζουν όλοι συγχαρητήρια, όμως τους είπα στα αποδυτήρια μετά το παιχνίδι πως δεν πέτυχαν κάτι σημαντικό. Ούτε ο Απόλλωνας είναι απόλυτα έτοιμος, ούτε και εμείς. Έχουμε ξεκινήσει μια δουλειά και είπαμε πως θα αφήσουμε κάποιους παίκτες από την περσινή σεζόν και θα φέρουμε παίκτες με κίνητρο. Σήμερα είχαμε έξι παίκτες που πέρσι ήταν στη δεύτερη κατηγορία, όχι μόνο από την ομάδα του Οθέλλου. Οι παίκτες μας έχουν νοοτροπία νικητή και δε χρειάζεται να πεις πολλά-πολλά για να καταλάβουν τι θέλουμε. Στο μεταγραφικό θα προσπαθήσουμε να φέρουμε ακόμη ένα ποδοσφαιριστή».

Γιώργος Χριστοδούλου (Οθέλλος): «Ήταν από τα πιο ωραία γκολ που έχω πετύχει. Το προσπάθησα πάρα πολύ και σήμερα τα κατάφερα. Ήταν μια ομαδική προσπάθεια. Έχουμε πολλά να δώσουμε τη φετινή σεζόν. Ήρθαμε για το τρίποντο. Είπαμε από το καλοκαίρι ότι αυτή η ομάδα χτίστηκε για να κάνει κάτι καλό. Θα είμαστε μια ομάδα που θα μας υπολογίζουν πάρα πολύ. Η συνέχεια θεωρώ θα είναι καλύτερη. Είναι ακόμη η αρχή, πιστεύω πάρα πολύ στις δυνατότητες μας. Είναι λογικό πως σε τέτοια γήπεδα θα αμυνθείς. Έχουμε οικογενειακό κλίμα και αυτό μας φέρνει τις επιτυχίες».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Κακό αποτέλεσμα, δε μπήκαμε όπως θέλαμε στο πρωτάθλημα. Θα πρέπει να μας προβληματίσει η σημερινή εμφάνιση. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες όμως δε βρήκαμε το ζητούμενο. Είναι ακόμη η αρχή και πρέπει να καλύψουμε το χαμένο έδαφος. Δεν ήταν η εμφάνιση που προσδοκούσαμε. Δεν είναι ο Απόλλωνας που θέλουμε να βλέπουμε. Θα έρθει η ενίσχυση, είχαμε και παίκτες έξω όμως δεν είναι δικαιολογία. Δεν ήμασταν καλοί και δεν κερδίσαμε. Σήμερα δεν ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο σε κάποια διαστήματα και το πληρώσαμε».