«Λύγισε» την Πάφο και μείωσε στο -4 από την κορυφή ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 10/4/2022 - 18:52

Τα βρήκε… μπαστούνια, όμως στο τέλος τα κατάφερε!

Ο ΑΠΟΕΛ αν και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, εν τέλει επικράτησε της Πάφου με 2-1 στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Εντονγκαλά (66’), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν την… απάντηση με τον Βαλακάρι (83’). Το νικητήριο γκολ των γηπεδούχων ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Σαμπάλα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν ήταν και ο… καλύτερος, καθώς υπήρχαν πολλές και συνεχόμενες διακοπές. Έτσι, αναπόφευκτα οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες ήταν μετρημένες. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανεβάσουν… στροφές, όμως και πάλι οι πολλές διακοπές δεν τους το επέτρεψαν. Παρ’ όλα αυτά, βρήκαν το πολυπόθητο γκολ σε μια εκ των φάσεων που δημιούργησαν. Στη συνέχεια η Πάφος ισοφάρισε προσωρινά, πριν ο Σαμπάλα σκοράρει το νικητήριο γκολ.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στους 47 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο -4 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα. Από την άλλη, οι «γαλάζιοι» της Πάφου έμειναν στην τελευταία θέση του πρώτου γκρουπ, έχοντας 39 βαθμούς.

Την ερχόμενη, 6η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος o ΑΠΟΕΛ θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει στο Τσίρειο τον Άρη (17/04 - 19:00). Με τη σειρά της η Πάφος θα πάει στο Τσίρειο μια ημέρα νωρίτερα (16/04 - 19:00) για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα.

Καλή φάση για τους γηπεδούχους με τον Εντονγκαλά να κάνει την σέντρα-σουτ η οποία πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ρούντκο στο 17ο λεπτό.

Μεγάλη φάση για το ΑΠΟΕΛ με τον Οκριασβίλι να παίρνει την παράλληλη πάσα του Πέδρο, να κάνει την προβολή αλλά ο Ρούντκο να «λέει» όχι στο 28ο λεπτό.

Στο 42ο λεπτό, ο Πέδρο έβγαλε τη σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας των φιλοξενουμένων, με τον Σατσιά να παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρούντκο.

Με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο (47'), ο Οκριασβίλι μέσα στην περιοχή επιχείρησε το φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της Πάφου.

Στο 54ο λεπτό η Πάφος έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπάιριτς έκανε την κεφαλιά όμως ο Μιχαήλ έσωσε τον ΑΠΟΕΛ ενστικτωδώς με τα πόδια.

Το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 66ο λεπτό με τον Εντονγκαλά. Αρχικά, ο Μάγκλιτσα επιχείρησε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Ρούντκο είπε «όχι», όμως στην επαναφορά ο Αφρικανός άσος των «γαλαζοκιτρίνων» έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 69ο λεπτό η Πάφος βρήκε το γκολ με τον Κοβάσεβιτς, όμως μετά από έλεγχο του VAR ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων υποδείχθηκε ως οφσάιντ.

Ο Όνι Βαλακάρι βρέθηκε έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, επιχείρησε του σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Το γκολ της ισοφάρισης για την Πάφο ήρθε στο 83ο λεπτό με τον Βαλακάρι ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Μιχαήλ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαμπάλα μπήκε στη περιοχή, έκανε το πλασέ με το δεξί, νικώντας τον Ρούντκο και δίνοντας στον ΑΠΟΕΛ το τρίποντο.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Καρώ (Εφραίμ 84'), Βινίσιους, Πέδρο, Σαμπάλα, Σατσιάς (Γεωργίου 88'), Σόουζα, Σαρφό, Εντονγκαλά (Θεοδώρου 77'), Οκριασβίλι (Έσελινγκ 77'), Μάγκλιτσα

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Παλάσιος, Σεμέδο (Κοβάσεβιτς 65'), Ζάιρο (Βαλακάρι 46'), Ν. Αουρέλιο (Φουρ 51'), Ζ. Αουρέλιο, Αλ Γκανταουί (Αμπντουσαλάμοφ 65'), Πάνιτς, Μπάιριτς, Πάντσεον (Ντράγκομιρ 77'), Τόμεσακ

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Σίγουρα ήταν πάρα πολύ σημαντική νίκη σήμερα, για πολλούς λόγους. Για να σβήσουμε τα δύο προηγούμενα παιχνίδια με την Ανόρθωση. Είναι ένα πρωτάθλημα δύσκολο, είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ποιοτική και οργανωμένη ομάδα που δύσκολα μπορείς να διασπάσεις την άμυνα της. Ξέραμε ότι έχει γρήγορες, κάθετες στον χώρο. Δημιουργεί προβλήματα στον αντίπαλο. Καταφέραμε να την κρατήσουμε μακριά. Έκαναν μεγάλη προσπάθεια οι παίκτες και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Ήταν δύσκολη εβδομάδα, δεν κρυβόμαστε. Έχουμε δύο μέρες να ξεκουραστούμε και να πάμε όσο το δυνατόν καλύτερα στο επόμενο ματς με τον Άρη. Βλέπω ότι είναι παιχνίδια ευρωπαϊκά αν δεις τα ρόστερ των ομάδων. Κάθε ομάδα έχει τους δικούς της στόχους. Βλέπουμε πόσο γρήγορα αλλάζουν τα συναισθήματα κάθε εβδομάδα. Ευχαριστώ τον κόσμο, ήταν φανερό πως για πρώτη φορά, ας με συγχωρέσουν οι υπόλοιποι, είχαμε μια καυτή έδρα. Βοήθησαν πολύ τους ποδοσφαιριστές. Ξέραμε πως θα ρίσκαρε η Πάφος, κάναμε κάποια πράγματα που δεν μας βγήκαν, γι’ αυτό προσπαθήσαμε τελευταία στιγμή να τα διορθώσουμε. Τα καταφέραμε. Με την εμφάνιση και των δύο ομάδων, θα ήταν άδικο η ομάδα μας να μην κέρδισε. Μόνο για 5-10 λεπτά που μείναμε πίσω, μας δημιούργησε προβλήματα ο αντίπαλος. Κρατάμε το τρίποντο γιατί βλέπουμε πως όλες οι ομάδες είναι εκεί. Από λεπτομέρειες, μπορεί να βρεθείς ψηλά η χαμηλά».

Για το γκολ του Σαμπάλα: «Δίνει πάρα πολλά το γκολ του Σαμπάλα, ειδικά στα αποδυτήρια αλλά και σε όλους. Θα φέρει ηρεμία που για μένα είναι πολύ σημαντικό. Έγινε μια συσπείρωση από όλους. Θα δούμε τα θετικά, τα λάθη και θα βελτιωθούμε. Έχουμε σημαντικό παιχνίδι με τον Άρη, δεν είναι τυχαία ομάδα. Θέλει μεγάλη προσπάθεια».

Για την μάχη του πρωταθλήματος: «Η ομάδα κατάφερε από αρκετές δυσκολίες και βγήκε εκεί που βγήκε. Με την προσπάθεια όλων. Σίγουρα οι στόχοι είναι εκεί, να διεκδικεί, να παίζει ομίλους Champions League. Είναι και όνειρο δικό μου. Το θέλω».

Ντάρκο Μίλανιτς (Πάφος): «Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο αφού δεχθήκαμε το πρώτο γκολ. Πιστέψαμε στο παιχνίδι όταν ισοφαρίσαμε. Είχαμε χώρο να το γυρίσουμε και πλησιάσαμε σε αυτό. Στο πρώτο μέρος, πριν δεχθούμε το γκολ, ήμασταν κακοί, δεν παίξαμε όπως θέλαμε. Είχαμε αρκετούς παίκτες σε άσχημη μέρα. Για άλλη μια φορά δεχθήκαμε γκολ στα τελευταία στάδια του αγώνα. Μου λείπει πως οι παίκτες στα μετόπισθεν πρέπει να καταλάβουν το παιχνίδι. Είναι η πρώτο φορά που στο τελευταίο μέρος ήμασταν άσχημοι. Άλλες φορές παίζαμε καλύτερα. Περιμένω την αντίδραση της ομάδας στο επόμενο παιχνίδι. Ξέραμε πως θα ήταν επιθετικός ο ΑΠΟΕΛ, δεν παρουσιαστήκαμε με το πλάνο που θέλαμε».

Φακούντο Σαμπάλα (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν δύο παιχνίδια πολύ δύσκολα που περάσαμε. Θέλαμε τη νίκη, βοήθησα σήμερα αλλά το σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε. Πάμε παιχνίδι με παιχνίδι, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι φίλαθλοι μας είναι αυτοί που μας δίνουν την έξτρα ώθηση για να κερδίσουμε. Πάντα η αρχική περίοδος είναι δύσκολη, είναι το θέμα του να προσαρμοστείς, είναι η γλώσσα, μετά ήταν όλα μια χαρά, με βοήθησε και ο Ντε Βινσέντι στην προσαρμογή. Είναι όλα φυσιολογικά και είμαι πάρα πολύ χαρούμενος».

Άντον Μάγκλιτσα: «Ήταν πάρα πολύ σημαντική νίκη η σημερινή. Ξέραμε τι μας περίμενε, είναι δύσκολη ομάδα η Πάφος. Θέλαμε περισσότερο τη νίκη και τα καταφέραμε. Σίγουρα βοηθάει μια νίκη μετά τα τρία τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα. Βοήθησαν οι οργανωμένοι μας με την επιστροφή τους και η νίκη είναι αφιερωμένη σε αυτούς».